Piła hoppera dokładne wycinanie po łuku z duża dokładnością

Skrętna taśma tnąca do precyzyjnego cięcia profilu sprawia, że kopiująca pilarka taśmowa HOPPER 020 włoskiej firmy MZ PROJECT pozwala na wykonywanie dowolnych kształtów na przykład oparć krzeseł, nóg krzeseł lub foteli. Współpraca z dostawcami mebli dla dużej sieci handlowej skłoniła Przedsiębiorstwo Dremus Waldemar Muszyński z Pabianic, które ma zakład w miejscowości Gorczyn koło Łasku (woj. […]

Skrętna taśma tnąca do precyzyjnego cięcia profilu sprawia, że kopiująca pilarka taśmowa HOPPER 020 włoskiej firmy MZ PROJECT pozwala na wykonywanie dowolnych kształtów na przykład oparć krzeseł, nóg krzeseł lub foteli.

Współpraca z dostawcami mebli dla dużej sieci handlowej skłoniła Przedsiębiorstwo Dremus Waldemar Muszyński z Pabianic, które ma zakład w miejscowości Gorczyn koło Łasku (woj. łódzkie), do zakupu najpierw czterostronnej strugarki. W międzyczasie dorobiło się także robota Epistolio z systemem samouczenia do malowania wyrobów drzewnych, a do obróbki drewnianych kawałków drewna sosnowego na oparcia krzeseł do mebli dziecięcych zakupiono niedawno pilarkę taśmową kopiującą HOPPER 020 włoskiej firmy MZ PROJECT. Obie maszyny zostały dostarczone przez firmę ITA z Krze Duże.

– Dzięki tej pilarce MZ Project znacząco wzrosła produkcja elementów meblowych, doskonale obrobionych – mówi Jarosław Krawczyk, szef produkcji w firmie Dremus. – Ze względu na zaokrąglony kształt oparć i inne wymagania odbiorcy nie da się uniknąć kilku czynności wykonywanych ręcznie, takich jak wklejanie kołków czy uzupełniające szlifowanie, ale są to prace „kosmetyczne”, ponieważ pilarka Hopper bardzo dokładnie wycina po łuku z dużą wydajnością poszczególne elementy, a centrum bardzo precyzyjnie je wykańcza.

Maszyna MZ HOPPER, która została zaprojektowana do cięcia paneli lamelowych z drewna litego albo do jakiegokolwiek rodzaju drewna o regularnym kształcie i bez defektów, jest wykorzystywana w firmie Dremus do wycinania profilu zaokrąglonego oparcia krzeseł. Pracuje w cyklu automatycznym. Drewniane klocki są podawane podajnikiem na stół obrób-czy z regulowaną szybkością do 20 m/min, gdzie są za pomocą pneumatycznych ścisków automatycznie pozycjonowane i przez nie utrzymywane w trakcie przesuwu i całego procesu obróbczego. Przesuw obrabianych elementów jest sterowany z programatora elektronicznego, a precyzja pozycjonowania jest zagwarantowana przez śruby kulowotoczne, silnik prądu stałego o sile 1,7 Nm oraz enkoder o rozdzielczości 100 impulsów/obrót. Powtarzanie cykli podawania materiału jest wykonywane za pomocą pozycjonera NC.
Pozycjonowanie zagwarantowane przez mechanizmy i materiały najwyższej jakości po-woduje, że proces cięcia piłą pionową płynnie podsuwanego elementu jest stabilny i przez to uzyskuje się bardzo gładką powierzchnię cięcia.

 

Walorem jest skrętna taśma tnąca

Korpus maszyny wykonany jest z konstrukcji rurowej i blachy giętej, wzmocniony i spawany, z drzwiczkami do wykonywania konserwacji wewnątrz i czyszczenia. Z lewej strony korpusu za-mocowana jest pilarka taśmowa, całkowicie zabezpieczona osłoną z blachy oraz odpowiednim ekranem z poliwęglanu. Korpus pilarki taśmowej, zawierający aluminiowe koła zamachowe o średnicy 840 mm i obracane prowadnice pił, również ma konstrukcję rurową, spawaną. Dolne koło zamachowe jest podłączone do silnika samohamującego o mocy 7,5 kW za pomocą kół zamachowych i pasów trapezowych. Z tyłu piły taśmowej znajduje się pochylnia z blachy, dla odprowadzania pociętych elementów. Prędkość obrotowa koła zamachowego wynosi 710 obr./min.
– Automatyczna pilarka Hopper 020 firmy MZ Project to doskonała maszyna do cięcia kształtek profilowanych i komponentów krzywoliniowych – mówi Karol Świątkowski, doradca techniczny firmy ITA. – Wieloletnie doświadczenie tego producenta, a także realizowany przez niego program badań i ciągłego rozwoju doprowadziły do obecnego poziomu technologii obróbki na tych maszynach, więc jest ON uznanym producentem automatycznych pilarek taśmowych. Walorem jest skrętna taśma tnąca +-45 stopni o długości 5600 mm i szerokości 13 mm, do precyzyjnego cięcia profilu, co właśnie sprawia, że maszyna MZ Project pozwala na wykonywanie dowolnych kształtów. Prędkość piły to 1870 m/min.

Maszyna jest sterowana za pomocą sterownika numerycznego z kolorowym ekranem dotykowym. Nowe programy są zapisywane bezpośrednio w maszynie.
– Przejście z jednego programu obróbki do innego jest bardzo szybkie i wymaga paru minut, bez konieczności wykonywania innych, dodatkowych operacji – opisuje Jarosław Krawczyk. – Maszyna posiada pneumatyczne naprężanie piły oraz urządzenie do automatycznego zwalniania stołu, w celu wykonania szczególnie trudnych krzywizn.
Na wyposażenie standardowe maszyny składają się dwie obrotowe prowadnice piły +- 45 stopni, z wkładką z węglika, piła, dwa chwytaki pneumatyczne do blokowania i podawania przecinanego drewna oraz kołpak odciągowy wiórów o średnicy 120 mm. Dostępne jest także opatentowane urządzenie z czterema szablonami, które pozwala na uzyskanie z tej samej deski elementów symetrycznych, asymetrycznych, jak również z dwoma całkowicie różnymi bokami, innymi lub w odbiciu lustrzanym. Kombinacja różnych elementów lub w odbiciu lustrzanym, wycinanych z tego samego kawałka drewna, pozwala na optymalizację produkcji i oszczędność materiału.
Do blokowania i podawania obrabianych elementów służą pneumatyczne chwytaki. W firmie Dremus pilarka wycina w jednym cyklu cztery krótkie kształtki, z których każda jest utrzymywana przez dwa chwytaki. Rolą operatora, oprócz wyboru programu jest ułożenie klocków na stole i ich automatyczne dociśnięcie chwytakami, a podczas automatycznej obróbki ma on czas na zdjęcie obrobionych elementów i ich ułożenie na palecie, do dalszej obróbki. Po dokonaniu cięcia we wszystkich klockach i zdjęciu elementów ze stołu, powraca on na pozycję załadowczą z prędkością 50 m/min.
Przesuwanie wzdłużne odbywa się za pomocą reduktora, listwy zębatej i zębatki z zębami helikoidalnymi, na prowadnicach liniowych, za pomocą motoreduktora elektrycznego, sterowanego falownikiem o mocy 1,5 kW.
Pilarka ma możliwość cięcia drewna o długości do 2000 m i wysokości do 135 mm. Może realizować cięcia w deskach o szerokości do 1200 mm pod kątem w zakresie od +45° do -45°. Głębokość krzywizny może wynosić 150 mm, a minimalny promień cięcia -100 mm.

Tekst i Foto: Janusz Bekas
Źródło: Meblarstwo komponenty i technologie

Translate »