Firma Anita – pilarka do wycinania nóg krzeseł

Opatentowane urządzenie z czterema szablonami zastosowane w pilarce taśmowej kopiującej QUATER 013 pozwala na uzyskanie z tej samej deski elementów symetrycznych, asymetrycznych, jak również z dwoma całkowicie różnymi bokami lub w odbiciu lustrzanym. W jednym kompleksie zabudowań w Jędrychowie k. Kisielic (warmińsko-mazurskie) działają dwie współpracujące ze sobą firmy: ZPU Meblos – wytwarzająca od wielu lat […]

Opatentowane urządzenie z czterema szablonami zastosowane w pilarce taśmowej kopiującej QUATER 013 pozwala na uzyskanie z tej samej deski elementów symetrycznych, asymetrycznych, jak również z dwoma całkowicie różnymi bokami lub w odbiciu lustrzanym.

W jednym kompleksie zabudowań w Jędrychowie k. Kisielic (warmińsko-mazurskie) działają dwie współpracujące ze sobą firmy: ZPU Meblos – wytwarzająca od wielu lat meble płytowe oraz PPHU ANITA, która od 5 lat zajmuje się produkcją krzeseł i foteli.

Kierowana przez Anitę Burną PPHU ANITA zakupiła nową taśmową pilarkę kopiująca QUATER 013 włoskiej firmy MZ Project, którą ustawiono w nowej hali, gdzie realizowana jest produkcja krzeseł.

-Dzisiaj nie sprzedaje się kompletów mebli ze stołami i krzesłami, ale dokupuje się krzesła do mebli stołowych, kuchennych, wypoczynkowych, ale także do świetlic i obiektów gastronomicznych – mówi Anita Burna. –Stąd zrodził się pomysł produkcji krzeseł i innych siedzisk do naszych mebli pokojowych i kuchennych oraz do wytwarzanych stołów, ale też jako odrębnych mebli, dostarczanych sklepom meblowym na ich zamówienia. Wyłącznie na rynek krajowy, choć siła sklepu internetowego jest taka, że pozyskałam nawet klienta zza południowej granicy. Zainteresował się moimi modelami bukowych krzeseł i złożył zamówienie.
Obróbka ręczna za droga

Z każdym miesiącem firma ANITA sprzedaje coraz więcej krzeseł poprzez stronę internetową. Właścicielka firmy ma wykształcenie rolniczo-ekonomiczne, więc technicznymi sprawami produkcji krzeseł zajmuje się małżonek, a ona skoncentrowała się na marketingu, pozyskaniu nabywców przez sklep internetowy, ale także na procesie wykończenia tapicerskiego, opakowania i ekspedycji krzeseł do klientów.

– Można wykonać idealny mebel, ale klient będzie niezadowolony, jeśli podczas transportu pojawi się zadrapanie czy dostrzeże niezbyt dokładne obicie – tłumaczy właścicielka. – Dlatego tak wielką uwagę przykładam do szczegółów i ogólnie do jakości krzeseł.
Miesięczna produkcja przekracza już 100 sztuk, ale były miesiące, że przekroczyła 300 sztuk. Coraz trudniej więc było z realizacją zamówień przy dużym udziale obróbki ręcznej nóg krzeseł, której koszty są wysokie. Pomyślano więc o zautomatyzowaniu tego etapu produkcji.

– Na zeszłorocznych targach Drema w Poznaniu zobaczyliśmy maszynę, która wydała nam się idealna do powtarzalnej obróbki nóg krzeseł – mówi Anita Burna. – Na stoisku firmy ITA prezentowano pilarkę taśmową kopiująca Quater 013 firmy MZ Project, której doradcy techniczni przybliżyli nam jej działanie i zapewnili, że maszyna jest sprawdzona oraz reprezentuje wysoki poziom techniczny. Nas interesowała możliwość powtarzalnego i w miarę szybkiego wycinania krzywoliniowych profili nóg, poddawanych później dalszej obróbce. Okazało się, że model Quater 013 spełnia nasze oczekiwania, co zresztą potwierdza się w czasie pracy w zakładzie. Praca jest na tyle frapująca, że pracuje na niej nieomal wyłącznie mąż, z zawodu stolarz. Podkreśla dokładność obróbki oraz krótki czas wycinania profili. Oszczędność czasu pracy jest znacząca!

Zasadniczą częścią maszyny jest opatentowane urządzenie z czterema szablonami, które pozwala na uzyskanie z tej samej drewnianej deski elementów symetrycznych, asymetrycznych, jak również z dwoma całkowicie różnymi bokami lub w odbiciu lustrzanym. Kombinacja różnych elementów lub w odbiciu lustrzanym na tej samej desce pozwala na optymalizację produkcji i oszczędność materiału. To gwarancja idealnego wykonania lewych i prawych nóg krzeseł lub innych elementów krzywoliniowych.

Obrót piły przy cięciu

– To bardzo dobra piła kopiująca – mówi Karol Świątkowski z firmy ITA. – Obrót piły przy cięciu to podstawowa cecha wyróżniająca pilarki QUATER 013, przeznaczone właśnie do cięcia elementów o nieregularnym kształcie z drewna litego lub klejonego. Ich producentem jest włoska firma MZ Project o ugruntowanej pozycji wśród producentów maszyn do automatycznego cięcia elementów kształtowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz realizacji programu doskonalenia i rozwoju produkowanych obrabiarek, maszyny do obróbki drewna MZ Project charakteryzują się znakomitymi parametrami pracy oraz ciekawym wzornictwem.

Długość cięcia pilarki taśmowej kopiującej sięga 1300 mm, choć możliwe jest także wydłużenie długości cięcia do 2000 mm, wysokość cięcia – 100 mm, a maksymalne wymiary elementu do obróbki to 1300x800x100mm. Głębokość cięcia to 150 mm, a minimalny promień cięcia 100 mm. Umożliwia to dopuszczalny skręt piły w zakresie +/-45°. Standard ten nie jest osiągalny w podobnych maszynach innych producentów.

Korpus jest wykonany z rur konstrukcyjnych i blachy giętej, użebrowany i spawany, a wózki – z blachy giętej. Dolny wózek jest związany bezpośrednio z korpusem za pomocą prowadnic, zębatki, listwy zębatej i silnika Brushless. Górny wózek jest zamocowany mechanicznie do wózka dolnego w celu wykonywania takiego samego ruchu roboczego i powrotnego w stosunku do korpusu. Za pomocą prowadnic posuwu i siłowników pneumatycznych wózek górny wykonuje ruch poprzeczny w stosunku do wózka dolnego w osi Y.

Poniżej wózka górnego znajdują się prowadnice i siłowniki pneumatyczne do przesuwania suportów szablonów, natomiast powyżej znajduje się belka nośna z dociskami do blokowania obrabianego materiału.

Z lewej strony korpusu jest zamocowana piła taśmowa, całkowicie zabezpieczona za pomocą osłony z blachy oraz osłony z poliwęglanu. Istotne znaczenie mają koła zamachowe aluminiowe o średnicy 840 mm i obrotowe prowadnice piły. Dolne koło zamachowe jest napędzane za pomocą silnika i przekładni z pasami trapezowymi. Z tyłu piły taśmowej znajduje się pochylnia z blachy do odbierania przeciętych elementów.

Maszyna jest sterowana za pomocą sterownika numerycznego z kolorowym ekranem dotykowym o wielkości 5,7 cala. Nowe programy są tworzone przy pomocy systemu samouczenia i są zapisywane pod swoją nazwą bezpośrednio w maszynie. Przejście z jednego programu obróbki do innego jest bardzo szybkie i wymaga tylko kilku minut, bez konieczności wykonywania innych, dodatkowych operacji.

Na wyposażenie standardowe maszyny składają się dwie obrotowe prowadnice piły z wkładką HM, piła, dwa dociski pneumatyczne oraz 8 pozycjonerów pneumatycznych i jeden kołpak odciągowy o średnicy 120 mm. Maszyna posiada centralne smarowanie elektryczne, pneumatyczny naciąg piły oraz urządzenie do automatycznego zwalniania prędkości stołu w trakcie wykonywania szczególnie skomplikowanych krzywizn.

Może być laser i większy silnik

– Standardowe wyposażenie tej pilarki obejmuje wszystkie elementy niezbędne do jej działania – podkreśla Karol Świątkowski. – Brak „niespodzianek” w postaci konieczności dokupienia prowadnic, docisków czy pozycjonerów cenią sobie wszystkie firmy, które wybierają oferowane przez nas obrabiarki. Opcjonalnie producent udostępnia urządzenia przydatne, gdy pilarka QUATER 013 jest częścią linii produkcyjnej, składającej się z kilku maszyn. Wówczas uzasadnione jest – choćby dla znacznego zwiększenia wydajności – skorzystanie z opcji zastosowania lasera ułatwiającego pozycjonowanie przecinanego materiału na linii cięcia czy też transportera taśmowego powrotnego do elementów pobranych z pochylni na wyjściu i przekazywanych do operatora.

Samohamowny silnik koła piły taśmowej o długości 5600 mm, szerokości na 13 mm i standardowej mocy 5,5 kW można zastąpić silnikami o mocy 7,5 kW. Standardowo piła porusza się z prędkością 1870 m/min, regulowana prędkość posuwu stolika sięga 20 m/min, zaś powrotu stołu 60 m/min. Ruch wzdłużny wózka realizowany jest na pomocą listwy zębatej i zębatki z zębami helikoidalnymi na prowadnicach liniowych, sterowany motoreduktorem elektrycznym i falownikiem mocy 1,5 kW.

 

Źródło: Meblarstwo – Czerwiec 2016
Foto i tekst: Janusz Bekas

Translate »