Centrum do okien pasywnych i grubych skrzydeł

Innowacyjna technologia sterowania zastosowana w maszynie MASTERWOOD PROJECT 365 L pozwala uzyskać najwyższą jakość obróbki drewnianych skrzydeł drzwiowych i okien pasywnych. Podstawowym oczekiwaniem rynku jest w tej chwili jakość drzwi i okien, a już nie tylko ich niska cena – mówi już na wstępie spotkania Mariusz Turulski, dyrektor handlowy i prokurent firmy ALDREW BIELICE w […]

Innowacyjna technologia sterowania zastosowana w maszynie MASTERWOOD PROJECT 365 L pozwala uzyskać najwyższą jakość obróbki drewnianych skrzydeł drzwiowych i okien pasywnych.

Podstawowym oczekiwaniem rynku jest w tej chwili jakość drzwi i okien, a już nie tylko ich niska cena – mówi już na wstępie spotkania Mariusz Turulski, dyrektor handlowy i prokurent firmy ALDREW BIELICE w Bielicach, gm. Krotoszyny (woj. warmińsko-mazurskie). – Więc skoro jakość jest teraz ważnym wyznacznikiem popytu, jedynym sposobem poprawy jakości i utrzymania jej na wysokim poziomie jest obróbka poszczególnych elementów i całych wyrobów na specjalistycznych centrach obróbczych.

To spostrzeżenie skłoniło niedawno tego producenta drewnianych drzwi zewnętrznych, wewnętrznych i okien do zakupu pięcio-osiowego centrum obróbczego MASTERWOOD PROJECT 365 L, sterowanego numerycznie. Już dostrzegamy, że centrum bardzo po-mogło nam w poprawieniu i ustabilizowaniu jakości oraz poszerzyło możliwości obróbcze ramiaków czy ozdobnych listew wykończeniowych – dodaje dyrektor. – Potwierdza to najnowszy katalog naszych drzwi wewnętrznych. Skrzydła drzwiowe określonego mode-lu możemy realizować w kilku wzorach i na przykład z ryflowanymi ramiakami. Mogliśmy także poszerzyć gamę elementów ozdobnych, takich jak opaski maskujące, ościeżnice regulowane czy ozdobne korony do realizacji projektów w zabytkowych obiektach, gdzie konserwatorzy zabytków wymagają wiernego odtwarzania wzorów wymienianej stolarki budowlanej. Z powodzeniem więc uczestniczymy w przetargach na takie realizacje. W ubiegłym roku realizowaliśmy taką inwestycję w zabytkowych obiektach straży pożarnej w Bydgoszczy, gdzie konserwator zabytków narzucił wykonanie okien w technologii okien jednoramowych, wykonanych z drewna dębowego i to nie w standardowym profilu 68, ale w profilu 78, by spełniały wymogi dotyczące przenikalności i hałasu. Za-równo inwestor, jak i my jesteśmy zadowoleni z efektów, dlatego też uczestniczymy w przetargu na wykonanie okien dębowych m.in. na jednej z bydgoskich uczelni.

Pewni dobrej jakości

Aldrew datuje swój rozwój od 2003 r., kontynuując rodzinne tradycje zakładu rzemieślniczego. Ojciec Mariusza Turulskiego zaczął produkcję drzwi w 1990 r., a okien w roku 2000. Atrybuty te procentowały i pomagały nam się rozwijać, prowadząc do stworzenia firmy produkcyjnej Aldrew, zatrudniającej obecnie około 50-60 osób – mówi dyrektor. – Dzięki nowoczesnym technologiom i rozbudowywanemu potencjałowi technicznemu stajemy się znaczącym producentem w swojej branży, potrafiącym sprostać coraz wyższym oczekiwaniom krajowego rynku. Nie odbiegają one od wymagań jakościowych zachodnich odbiorców. Jako solidni producenci w pełni rozumiemy żądania wymagającego klienta, natomiast zdarzają się nabywcy, którzy przeróżne wymagania i objawy niezadowolenia formułują dla uzyskania niższej ceny wyrobu. Nasz park maszynowy zapewnia dokładność i powtarzalność obróbki elementów stolarki otworowej, więc jesteśmy pewni dobrej jakości i odróżniamy klienta wymagającego od… marudnego. Nasze produkty spełniają najwyższe wymagania i znajdują zastosowanie w wielu reprezentacyjnych obiektach, gdzie inwestorzy cenią tradycję i nowoczesność, elegancję z prostotą oraz wysoką jakość w przystępnej cenie.

Kilka obróbek w jednym zamocowaniu

Wszystkie drzwi i okna wykonywane w Bielicach są z drewna sosnowego, dębowego, olchowego i jesionowego. Do produkcji okien wykorzystuje się też trochę drewna meranti, które przestało być atrakcyjnym surowcem na skrzydła drzwiowe. Teraz na drzwi zewnętrzne wykorzystuje się głównie drewno sosnowe oraz dębowe, które wróciło do łask, nie tylko na schody i meble.
– Do niedawna obróbka elementów wykonywana była na kilku maszynach – mówi Mariusz Turulski, gdy stoimy przy centrum Project 365 L, które w jednym zamocowaniu wykonuje kolejno kilka obróbek. – W tej chwili na centrum wykonywane są głównie operacje obróbki skrzydeł drzwiowych, ale przymierzamy się też do realizacji pewnych elementów okien, gdyż obróbka na centrum jest wykonywana szybciej. A czas realizacji to kolejny wyznacznik narzucany przez rynek. Jakość staje się oczywista, natomiast trzeba dostosować się do coraz krótszych terminów realizacji zleceń.
Na pięcioosiowym centrum Masterwood Project 365 L istnieje możliwość produkowania kilku profili drzwi, w różnych grubościach, praktycznie w dowolnej grubości. To ważne, szczególnie gdy zacznie się je wykorzystywać do produkcji okien. Niby standardem jest okno o grubości ramy 78 mm, ale są zamówienia na profil 68 albo na profil 90, jako okna pasywne.

Zdecydowaliśmy się na zakup specjalnych narzędzi do nowej maszyny, co pozwoliło nam produkować grube profile okien i drzwi zewnętrzne w grubościach od 68 do 98 mm – mówi dyrektor. – Przy zamontowaniu jednego narzędzia można wykonywać mnóstwo wzorów skrzydeł, a każdy w różnych grubościach. Maszyna pozwala na obróbkę drzwi zamiennie, na dwóch polach obróbczych, co wykorzystujemy przy powtarzalności modelu. Częściej jednak pracuje na jednym polu, ponieważ jako producenci jesteśmy elastyczni i przyjmujemy zlecenia na wykonanie skrzydeł o różnej szerokości czy wysokości, i wtedy nie da się pracować na dwóch polach obróbczych. Pozornie to strata, a w praktyce na tym też zyskujemy, bowiem wielcy producenci drzwi nie przyjmują indywidualnych zamówień. Klient, który u nas zamawia nietypowe drzwi, nie kupi ich w mar-kecie. Specjalizujemy się w realizacji bardzo indywidualnych życzeń klienta. Centrum wykonujące wiele operacji obsługuje jeden operator, więc można też mówić o optymalizacji miejsca w hali w stosunku do niedawnych obróbek wykonywanych na kilku podstawowych maszynach stolarskich. Zdecydowano się na zakup ma-szyny pięcioosiowej, ponieważ możliwości obróbcze są praktycznie nieograniczone, jeżeli wyposaży się ją w odpowiednie narzędzia. Przy pięciu osiach szybko wykonuje się łuki, parabole, nietypowe kształty skrzydeł i regulowanych ościeżnic, wyposażonych w kompletne opaski. Wykonywane są opera-cje felcowania, precyzyjnego wiercenia pod zawiasy czy kieszeń zamka. W przypadku pełnych drzwi z drewna litego na centrum frezuje się zaprojektowane wzory. Specjalistyczne narzędzia powiększają znacząco kształty i geometrie wyfrezowań, typowych dla danego producenta. Na takie rozwiązanie zdecydowano się właśnie w Aldrewie, zamawiając wykonanie narzędzi u markowego producenta.

Dotacja unijna na superpasywne okna

Centrum pracujące od niedawna w Bielicach firma ITA z Krzów Dużych, będąca przedstawicielem włoskiej firmy Masterwood, prezentowała na zeszłorocznej Dremie. Model został skonstruowany specjalnie dla producenta drewnianej stolarki otworowej i przed transportem do firmy Aldrew, zlokalizowanej w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego, trafił na Dremę, wzbudzając zainteresowanie producentów drzwi, którzy mają możliwość skonfigurowania w Masterwood podobnego centrum, możliwie najlepiej dostosowanego do profilu produkcji i warunków producenta.
– Mając do wykorzystania przyznaną nam dotację na rozpoczęcie produkcji super-pasywnych okien i drzwi, rozpatrywaliśmy też oferty centrum innych firm, ale warunki dostawy tej maszyny, warunki cenowe i wszystkie inne skłoniły nas do wybrania centrum Masterwood – opowiada Mariusz Turulski. – Kierowaliśmy się też opiniami innych producentów, eksploatujących cen-tra włoskiego producenta, które były bardzo pozytywne, co zresztą potwierdza się u nas. Inna sprawa, że do produkcji okien posiada-my centrum niemieckiego producenta, zatem walory centrum obróbczego nie były dla nas nowinką, natomiast centrum pięcioosiowe mamy pierwszy raz. Maszyna jest w pełni innowacyjna i na pewno wpływa na wydajność, ale najbardziej wpłynęła na poprawienie ja-kości i utrzymanie jej na stałym, wysokim poziomie.

Konstrukcja typu suwnica

Pięcioosiowe centrum obróbcze Masterwo-od Project 365 L ma konstrukcję typu suw-nica, podwójnie podpartą, z napędem dwustronnym. Pozwala na obróbkę elementów o długości 5000 mm, szerokości 1650 mm oraz w osi Z – wysokich na 325 mm, od stołu do bramy. Agregat obróbczy może w osiach X i Y poruszać się z prędkością 80 m/min, a w osi Z – 25 m/min.
Wielozadaniowe centrum wyposażone jest w zespół frezujący, dwukierunkowy, pięcioosiowy, chłodzony za pomocą płynu i posiada elektrowrzeciono o mocy 12 kW, chłodzone płynem – opisuje Wojciech Kulis, specjalista ds. sprzedaży maszyn w firmie ITA. – Bardzo sztywna konstrukcja głowi-cy pozwala na użycie elektrowrzeciona we wszystkich kierunkach, wykorzystując w ten sposób jego pełną moc, również dla obróbek normalnie wykonywanych za pomocą agregatów. Dla zagwarantowania większej sztywności ruchu w osi X suwnica jest przesuwana za pomocą dwóch silników oraz listew zębatych z przekładniami. Do każdej z nich podłączony jest silnik. Listwy zębate z pochylonymi zębami szlifowanymi są wykonane ze stali ulepszanej. O ile standardowe centra obróbcze umożliwiają obróbkę elementów okien o grubości 90-92 mm, to centrum firmy Masterwood umożliwia obróbkę elementów okien pasywnych o grubościach ponad 100 mm oraz obróbkę skrzydeł drzwi również grubszych niż 100 mm. Takie były oczekiwania firmy Aldrew i zostały one przez producenta spełnione.

Precyzyjna obróbka

Obserwując maszynę, dostrzega się jej bardzo dynamiczną pracę i szybkie wykonywa-nie poszczególnych obróbek. Oglądaliśmy też obrabiane skrzydła po zdjęciu ze stołu maszyny. Jakość tych obróbek jest na tyle doskonała, że nie wymaga już jakichkolwiek „poprawek” czy ręcznego doczyszczania wnęk na zamki lub zawiasy. Wszystkie elementy były bardzo ładnie spasowane, więc nie było konieczności dodatkowego wykańczania, nie licząc przeszlifowania po-wierzchni przed operacją lakierowania. Szybka praca centrum to niewątpliwie zasługa magazynka typu kołowego na 22 pozycje, do automatycznej wymiany narzędzi, zamontowanego na korpusie wózka. Głowi-ca nie traci więc czasu na puste przebiegi, dla zmiany narzędzia. Centrum Project 365 L wyposażono w zestaw umożliwiający obróbkę łuków, przez przystosowanie stołu obróbczego do zamocowania urządzenia do blokowania elementów liniowych i łukowych. Urządzenie bazowe do blokowania elementów liniowych i łukowych na jednym polu obróbczym posiada 6 docisków pneumatycznych ruchomych – 3 prawe i 3 lewe wysokości 125 mm.

Nawet do zabytkowej stolarki

W trosce o jakość okien producent z Bielic wykonuje też kantówkę sosnową i dębową, przeciera tarcicę we własnym tartaku oraz suszy we własnych komorach.
– Standardowo drzwi wewnętrzne produkujemy w czasie trzech-czterech tygodni, zewnętrzne – w ciągu czterech do sześciu tygodni, podobnie jak okna – mówi w przy-zakładowym salonie dyrektor handlowy. – Większość naszej produkcji sprzedajemy w kraju, ale współpracujemy też z handlowcami ze Słowacji, Niemiec, Szwecji, Belgii. Nie ukrywam, że chętnie podejmujemy się „trudnych” realizacji okien i drzwi, pod nadzorem konserwatora zabytków. Właśnie wykonujemy okna skrzynkowe, gdzie są dwie pary skrzydeł, które otwierają się do środka, z tym że pierwsze okno wykonywane jest w technologii okna jednoramowego o profilu 68, posiadającego pakiet szybowy i obwiedniowe zawiasy, później rozbudowywanej ramę, drugi zestaw skrzydeł ma natomiast pakiet szybowy pojedynczy, na zwykłych zawiasach. Takie projekty pozwalają w pełni wykorzystać potencjał centrum obróbczego w zakresie różnorodnych obróbek, szybko realizowanych.

Tekst i Foto: Janusz Bekas
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego

Translate »