Drew-Mark zyskuje na precyzyjnym doborze maszyn

Produkcja krzeseł i stołów drewnianych wymaga sprawdzonych rozwiązań. Szlifierka EMC Explorer, skomponowana zgodnie ze specyfiką firmy Drew-Mark pozwala jej wydatnie zwiększyć wydajność, ale też dodatkowo obniżyć koszty, dzięki wysokiej żywotności materiałów eksploatacyjnych. Firma Drew-Mark z Kępna zajmuje się produkcją krzeseł profilowanych i stołów z drewna litego. Swoją produkcję kieruje głównie na rynek polski i europejski, […]

Produkcja krzeseł i stołów drewnianych wymaga sprawdzonych rozwiązań. Szlifierka EMC Explorer, skomponowana zgodnie ze specyfiką firmy Drew-Mark pozwala jej wydatnie zwiększyć wydajność, ale też dodatkowo obniżyć koszty, dzięki wysokiej żywotności materiałów eksploatacyjnych.

Firma Drew-Mark z Kępna zajmuje się produkcją krzeseł profilowanych i stołów z drewna litego. Swoją produkcję kieruje głównie na rynek polski i europejski, chociaż część wyrobów eksportuje do Kanady oraz do Afryki. Większość produktów wykonywana jest na indywidualne zamówienie klienta, który wybiera kolor, tapicerkę oraz model – klienci mają możliwość konfiguracji swoich zamówień. Równolegle w zakładzie w Kępnie odbywa się także produkcja wielkoseryjna.

Od tarcicy do tapicerki

Firmy, które współpracują z zakładem Drew-Mark najczęściej zaopatrują hotele, puby oraz restauracje. Dlatego wytwarzane tam krzesła profilowane z założenia muszą spełniać najwyższe wymagania w zakresie jakości wykonania i komfortu użytkowania.

Produkcja krzeseł w Kępnie obejmuje cały proces od A do Z. Wykorzystuje się tu głównie drewno bukowe. Tarcica jest przecierana, suszona, po czym następuje obróbka na maszynach dostarczonych przez firmę ITA. Tutaj też wykonywana jest tapicerka i tak powstaje gotowy produkt.

Precyzyjny dobór szlifierki

Firma Drew-Mark poszukiwała maszyny, która spełni wysokie wymagania jakościowe. Dzięki współpracy firmy ITA z włoskim producentem profesjonalnych szlifierek szerokotaśmowych, parametry maszyny zostały dobrane odpowiednio do specyfiki produkcji zakładu. Przy wyborze szlifierki istotne były informacje dotyczące szerokości taśmy, ilości zainstalowanych wałów oraz rodzaju obrabianego drewna. Uwzględniono również możliwość obróbki dłuższych elementów drewnianych.

– Oryginalność rozwiązania EMC polega na tym – tłumaczy Klaudiusz Fijałkowski, doradca z firmy ITA w miejscowości Krze Duże – że moduły instaluje się zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Przykładowo, można skomponować zestaw: trzy lub dwa dolne agregaty i trzy lub dwa górne wszystko zależy od profilu i rodzaju produkcji.

Szlifierka w zakładzie Drew-Mark została skonfigurowana z trzema wałami i trzema agregatami w celu zwiększenia żywotności materiałów eksploatacyjnych oraz mniejszego obciążenia silników. Zwłaszcza, że przy trzech silnikach można zastosować trzy różne papiery ścierne. Obróbka elementów odbywa się z zastosowaniem maszyny EMC Explorer, która pracuje w zakładzie już trzeci rok. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie obrabianych elementów do lakierowania.

– Przekonaliśmy się w praktyce, że wykwalifikowana kadra firmy ITA jest w stanie wykonać odpowiednią konfigurację maszyny pod nasz profil produkcyjny i dobrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Mogliśmy nawet przetestować maszynę przed jej zakupem, dzięki czemu zyskaliśmy pewność, co do trafności wyboru wspomina Łukasz Ochocki, właściciel firmy Drew-Mark.

Prostota obsługi i wysoka wydajność

Podczas konfiguracji maszyny nie było żadnych ociągnięć ani potknięć. Przedstawiciel firmy ITA zapewnił kompleksowe wsparcie techniczne i merytoryczne. Dlatego Drew-Mark tak ceni sobie współpracę z tym dostawcą włoskich obrabiarek. Wprawdzie przy wyborze maszyny właściciel firmy, Łukasz Ochocki, mocno akcentował konieczność jej skomponowania zgodnie z konkretnym procesem obróbczym – aby maszyna miała jak najmniej zbędnych opcji, które nie będą wykorzystywane – to duże znaczenie miały też prostota obsługi i niska awaryjność.

– Szlifierkę EMC Explorer wykorzystujemy do szlifowania różnych elementów krzeseł – mówi właściciel Pan Łukasz Ochocki – Przykładowo, przy szlifowaniu nóżek przednich można ustawić dwie osoby do podawania i dwie osoby do obierania gotowych elementów. Proces obróbki jest tak szybki, że pozwala osiągnąć tak dużą wydajność. Poza tym jest to maszyna szerokotaśmowa, co umożliwia również obróbkę większych elementów, takich jak nogi od stołów, które wymagają szlifowania po szerokości – dodaje.

W firmie Drew-Mark znajduje się również kilka obrabiarek włoskiej firmy Pade, również dostarczonych przez firmę ITA, które służą do wykonywania czopów. Na modelu Pade Twin obrabiane są tylne nogi, na Pade Swing – klapki boczne, frezowanie rowków, czopowanie oraz wiercenie. Maszyna Pade Spin służy do obróbki frezowania, wiercenia oraz cięcia elementów z drewna, głównie listw oraz elementów ozdobnych. Na Pade Uinze wykonuje się obróbkę krzywizn oraz elementów profilowych.

Szlifierka EMC Explorer

Szlifierki szerokotaśmowe marki EMC to maszyny o solidnej konstrukcji, które gwarantują niezwykłą precyzję obróbki. Model EMC Explorer przeznaczony jest do szlifowania drewna litego lub też forniru w celu przygotowania powierzchni do lakierowania. Włoska firma EMC, projektując Explorera, skonstruowała maszynę spełniającą oczekiwania małych oraz średnich zakładów produkcyjnych. Szlifierka dysponuje użyteczną szerokością szlifowania wynoszącą 1300 mm przy maksymalnej grubości elementu 170 mm. Firma ITA – jako dystrybutor maszyn marki EMC – jest w stanie dostarczyć maszynę w kilku konfiguracjach: 2R (dwa wały), K (wał i trzewik) lub 2RK (wał plus agregat kombinowany). Klienci mają również do wyboru dwie wersji obrabiarki z różnymi długościami taśmy: 1900 mm oraz 2200 mm. Szlifierka może zostać wyposażona w jeden lub dwa silniki, stół podciśnieniowy czy też stopki i dodatkowe rolki dociskowe.

– Maszyna EMC Explorer – wraz z opcją automatycznego podajnika oraz odbierania elementów – może być obsługiwana przez jednego pracownika. Takie wykorzystanie całej szerokości obróbczej maszyny jest najbardziej istotne przy produkcji wielkoseryjnej – podkreśla przedstawiciela firmy ITA, Klaudiusz Fijałkowski.

 

Translate »