Strugarka czterostronna, frezarka karuzelowa, optymalizerka oraz centra obróbcze – wszystkie od firmy ITA, która oferuje obrabiarki do drewna ponad 30 włoskich producentów. Fachowe doradztwo, rzetelna obsługa i stały serwis sprzyja wieloletniej, partnerskiej współpracy.
Firma DREWHIT z Sampławy specjalizuje się w produkcji nóg, stopek drewnianych, stelaży meblowych oraz elementów komponentów do mebli skrzyniowych. Główną specjalnością zakładu są komponenty do mebli tapicerowanych. Współpracę z firmą ITA, dostawcą renomowanych maszyn włoskich, DREWHIT rozpoczął w 2002 roku, decydując się na zakup tokarki Centauro, której używa do obróbki nóżek mebli tapicerowanych. Maszyna Centauro to kopiarko-tokarka hydrauliczna o szerokim zakresie obróbczym: 1600 mm. Wyposażona jest w dwa zestawy nożowe hydrauliczne. W firmie Drewhit standardowo wykorzystuje się zakres do 800 mm.
Według Adama Marciniaka, właściciela firmy, zastosowane w maszynie noże hydrauliczne zdecydowanie poprawiają jakość toczenia. –Noże stosowane przez nas są specjalistyczne z bardzo dobrej stali, aczkolwiek koszt tych narzędzi jest wysoki – stwierdza Adam Marciniak.
– Zakup pierwszej maszyny w firmie ITA okazał się pomyślną transakcją, maszyna spełniała nasze oczekiwania, a więc przy kolejnych zakupach w pierwszej kolejności zwracaliśmy się z zapytaniami do firmy ITA. W kolejnych latach dokonaliśmy zakupu takich maszyn, jak strugarka czterostronna, frezarka karuzelowa, optymalizerka oraz centra obróbcze” – mówi Adam Marciniak.
Trzy obrabiarki PADE
Firma DrewHit postanowiła pójść dalej i zainwestowała w maszyny bardziej skomplikowane. Obecnie posiada też trzy obrabiarki firmy PADE. Zakup pierwszej wpłynął pozytywnie na proces produkcji. Dalsze jej usprawnienie wymagało jednak kolejnej, również PADE CHRONO – dwupolowej, ale tym razem dłuższej o 1000 mm w osi X. Urządzenie to jest idealne do obróbki dłuższych elementów. Ostatnio została zakupiona trzecia obrabiarka PADE model VELOX, dodatkowo wyposażony w podajniki elementów dla obydwu pól.
– Wykorzystanie podajników jest dobrą metodą na zaoszczędzenie czasu, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że przygotowanie elementów do obróbki musi być bardzo dokładne, szczególnie jeżeli chodzi o długość. Chodzi o uniknięcie zaklinowywania się elementu – komentuje właściciel firmy DREWHIT.
O wyborze modelu VELOX zdecydowała możliwość stosowania podajników oraz konstrukcja bramowa, charakteryzująca się znaczną sztywnością (w porównaniu do modelu CHRONO, który jest maszyną kolumnową). W firmie DREWHIT proces obróbki ciężkich elementów z dużymi nadmiarami wykonywany jest właśnie na modelu VELOX, gdzie sztywność układu – narzędzie, maszyna, element – ma istotne znaczenie dla jakości obróbki. Dodatkową zaletą obrabiarki jest możliwość wykorzystania dwóch pól roboczych. W czasie gdy trwa obróbka na jednym polu, na drugim występuje możliwość wymiany elementu. Pozwala to w znacznym stopniu wpływa na optymalne wykorzystanie czasu pracy maszyny.
– Ogromną zaletą jest możliwość wykonania 4 bądź nawet 5 różnych czynności w jednym mocowaniu elementu. Jest to dodatkową zaletą, ponieważ mamy zachowane stałe wymiary, stałe kąty pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami. Połączenia wykonywane bardzo precyzyjnie w jednym mocowaniu umożliwiają dokładne złożenie poszczególnych elementów – mówi Adam Marciniak
Maszyny marki PADE wykorzystywane są do różnych wyrobów. – Ponieważ są to maszyny 5-osiowe możemy wykonać na nich dowolny kształt 3D, ale w naszym przypadku są to najczęściej takie operacje, jak cięcie, frezowanie, wykonanie gniazd czopowych bądź czopów, wiercenie oraz frezowanie profilowe – mówi Adam Marciniak.
Maszyny PADE są dostarczane wraz z oprogramowanie E-LAB, w którym można dokonać wizualizacji obrabianych elementów, a następnie przygotować ich produkcję. Charakteryzują się tym, iż występują z trzema, czteroma bądź pięcioma głowicami. Każda z tych głowic może być wyposażona w narzędzie, które jest w stałej gotowości do wykonania obróbki. To daje znaczną przewagę nad maszynami jednogłowicowymi wyposażonymi w magazynki, w których proces wymiany narzędzia trwa dosyć długo. Dla zwiększenia efektywności obróbki elementów firma PADE stosuje jeszcze jedno wyjątkowe rozwiązanie, które zostało zaimplementowane w modelach CHRONO oraz VELOX. Obrabiarki te mają cztery wrzeciona. Na każdym z nich możemy zamontować jedno narzędzie co skutkuje tym, iż przejście z pracy jednego wrzeciona na drugie następuje błyskawicznie poprzez obrót wokół własnej osi. Z taką maszyną obróbka elementów odbywa się zdecydowanie szybciej.
7 głowic strugarki Leadermac
Wśród maszyn zakupionych przez firmę DREWHIT znajduje się również strugarka czterostronna Leadermac 723, będąca maszyną 7-głowicową. Jest to trzecia strugarka w tej firmie. Leadermac to maszyna o solidnej żeliwnej konstrukcji, posiada bardzo dobre parametry jeżeli chodzi o prędkość oraz jakość strugania. Jest też odporna na ciężką obróbkę i duże nadmiary. Elementy strugane na tej maszynie są często krzywoliniowe. Mimo to Leadermac w firmie z Sampławy pracuje już 4 lat i jak dotąd nie miała poważnych usterek.
– Wymagania naszej firmy odnośnie jakości strugania są bardzo wysokie, dlatego że większość struganych elementów trafia do klejenia. Elementy te są klejone w kantówkę a więc wymagają idealnej prostoliniowości w obydwu płaszczyznach, tak żeby sklejony element nie miał efektu grubej spoiny. Prawidłowy efekt udaje się uzyskać na maszynie Leadermac – mówi właściciel firmy, Adam Marciniak.
Ogromną zaletą tej maszyny jest liczba głowic: 2 dolne, 2 górne, 2 boczne. Pierwsza dolna głowica odpowiedzialna jest za zgrubną obróbkę, przy czym na końcu znajduje się głowica dolna, która zbiera około 0,5 mm, wykonując właściwą jakość samej powierzchni, jak również ostateczną prostoliniowość. Identycznie wygląda proces obróbki z wykorzystaniem górnych głowic. Głowice boczne mogą dodatkowo pełnić funkcje frezujące, gdyż umożliwiają zamocowanie narzędzi kształtowych czy profilowych, aby przy ich pomocy wykonać zamierzone kształty.
Wydajny model Cursal
Firma DREWHIT zakupiła od firmy ITA do swojego parku maszyn jeszcze jedną maszynę: Cursal TRV 2200 E. Dzięki jej wykorzystaniu osiąga wydajność około 6000 dociętych elementów w ciągu 8 godzin pracy. Przed zakupem optymalizerki i wielopiły docinania odbywały się na zwykłych pilarkach, na których elementy były cięte najpierw z długości, a później po szerokości. Maszyna pracuje przy posuwie 150 m/min z możliwością zwiększenia do 220 m/min. Obrabiane listwy posiadają różne szerokości od 45 do 90 mm i różne grubości od 32 do 50 mm.
Do wszystkich maszyn zakupionych w firmie ITA, Drewhit kupuje narzędzia od firmy ITA TOOLS, która zajmuje się również ich ostrzenia. Dobrej jakości wsparcie w zakresie utrzymania maszyn w ruchu jest równie ważne, jak fachowe doradztwo firmy ITA na etapie planowania zakupu obrabiarek.
– Na rynku dostawców maszyn ITA to jedna z niewielu firm, która tak rzetelnie podchodzi do swojej pracy również pod kątem serwisu posprzedażowego. Nie pozostajemy bez opieki serwisowej nawet po okresie gwarancyjnym. Mieliśmy kiedyś sytuacje awaryjną i firma ITA dostarczyła nam na okres naprawy maszynę zastępczą – podkreśla Adam Marciniak.