Nowe, bardziej niezawodne agregaty, sterowanie za pomocą serwomotorów czy software umożliwiający indywidualną edycję rozmiarów opakowań to rozwiązania, którymi firma Excitech pochwaliła się w tym roku na targach Ligna.
Targi Ligna to impreza, gdzie wszyscy producenci maszyn i urządzeń dla branży drzewnej starają się zaprezentować swoje najnowsze projekty. Nie należy się więc dziwić, ż e chińska firma Excitech, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest ITA, przyjechała do Hanoweru z kilkoma nowościami. Excitech to marka dobrze znana nie tylko w Polsce. Ostatnio corazszerzej wchodzi ona na rynki innych krajów europejskich. Najlepszym tego przykładem jest Hiszpania, gdzie niedawno zainstalowano tzw. Smart Factory z magazynem płyt, dwoma centrami CNC, okleiniarkami, wiertarkami i robotami sortującymi.
Nowy typ agregatów tnąco-bigujących
Natomiast na Lignie, na stoisku firmy Excitech obejrzeć można było między innymi dwie wiertarki. – Większa, oznaczona symbolem EKSW 1228 to nowość, która w Hanowerze ma swoją premierę – powiedział Michał Warzec, doradca techniczny w firmie ITA. – Jest ona wyposażona w jednostkę frezującą z osią C, umożliwiającą obróbkę elementu z wielu stron. Z kolei mniejszy model EHS 1224 nie ma osi C, tylkostandardową, górną frezarkę. Prezentowana wersja ma natomiast możliwość zainstalowania dodatkowego magazynka na agregaty pozwalające na obróbkę dwóch stron elementu płytowego. Mniejszy model mamy już w ofercie i będziemy prezentować go na targach Drema. Wyposażony będzie w dwie głowice górne i jedną dolną plus jednostka frezująca z funkcją pobierania agregatu czterostronnego. Oznacza to, że będzie on miał możliwość wykonywania różnego typu operacji obróbczych na czterech stronach formatki płytowej. Możemy na przykład zrobić otwór o średnicy 12 mm, nie mając takiego wiertła, ale wykorzystując interpolację wyfrezujemy go mniejszym. W porównaniu zwiększą wiertarką jest tobardziej ekonomiczna wersja, tańsza i dlatego bardziej atrakcyjna na rynku polskim.
Drugą nowością, która do tej pory nie była pokazywana w Europie, jest maszyna do rozkroju kartonu. – Podczas ubiegłorocznych targów Drema prezentowaliśmy maszynę EC 2300, natomiast tutaj obejrzeć można model EC3500 – dodał Michał Warzec. – Maszyna ta umożliwia pobranie wstęgi kartonu o szerokości do 2,8 metra i rozcięcie oraz bigowanie na wymagane wielkości. Jeżeli stosowane w firmiekartony mają być węższe, to możemy załadować na przykład wstęgę o szerokości 1200 i 1000 mm na tę samą wysokość windy, czyli w tym momencie możemy mieć osiem rodzajów węższych wstęg. Jest to coś takiego, co wcześniej nie było pokazywane. Ta maszyna weszła do sprzedaży w Chinach pod koniec 2024 roku, a w Europie jest prezentowana porazpierwszy. ITA zamówiła jużtaką maszynę, ale niestety, dotrze do Polski już po targach. Na Dremie pokażemy więc maszynę mniejszą. Z drugiej strony karton oszerokości 1600 mm można w Polsce kupić od ręki. Szersze trzeba, niestety, sprowadzać z zagranicy i aby się to opłacało, tow większych ilościach, najlepiej całego TIR-a. Większa fabryka, jeśli potrzebuje większych opakowań, pewnie się na to zdecyduje. Natomiast stosując karton o szerokości 1600 mm, jesteśmy praktycznie w stanie zapakować każdy mebel. Jest to kwestia, czy to będzie na przykład pudełko wycięte z jednego kawałka, czy też pudełko składane typu dół i góra.
Maszyna zaprezentowana na targach Ligna posiada nowy typ agregatów tnąco-bigujących, w których kółko bigujące ma średnicę 240 mmi bezpośrednio w osi kółka zamontowane jest małe kółko w granicach 60 mm jako tnące. Kółko tnące nie ma gładkiego ostrza, lecz zębate, dzięki temu lepiej wbija się w karton, a rozkrój nie wymaga stosowania dolnej rolki kontrującej. Rolka ta wykonana jest ze stali, a nóż naciskając na nią, szybko się tępi. W przypadku nowej maszyny rolka wykonana jest z twardego tworzywa sztucznego i nóż zębaty wystarcza na rok pracy, bez konieczności ostrzeniaczy wymiany. Generalnie ząbki „wchodzą” w rolkę na 0,1-0,2 mm, nie niszcząc jej. Jest ona tylko na punktowana, a kartony są ładnie rozcięte. Jest to udoskonalenie, które jest bardzo korzystne dla klienta. Nowością w tej maszynie jest teżsoftware. Została bowiem wprowadzona możliwość edycji własnego pudełka. Klient nie jest ograniczony do kilkunastu typów standardowych opakowań, ale może wyciąć to, czego w danej chwili potrzebuje. Realizuje to za pomocą edytora oraz zmiennych określających długość, szerokość i wysokość pudełka. Może programować linię cięcia i bigowania oraz zapisać to jako własny wzór.
Agregaty sterowane za pomocą serwomotorów
Excitech znany jest również z doskonałych i zaawansowanych technicznie okleiniarek. W tym roku na stoisku obejrzeć można było dwa modele – KAM 788W IQ orazEF 683. – Pierwsza okleiniarka KAM 788W IQ to model ze sterowaniem za pomocą serwomotorów dla agregatów frezowania wykańczającego, jak również cykliny – zaznaczył Michał Warzec. – Jest ona również wyposażona w laser, za pomocą którego jesteśmy w stanie przyklejać obrzeża z fabrycznie nałożoną cieniutką warstwą kleju. Zadaniem lasera jest uplastycznienie tego kleju, a po dociśnięciu do krawędzi płyty otrzymujemy tzw. połączenie bezspoinowe. Obecnie jest to najlepsza na rynku technologia przyklejania gwarantująca po prostu niewidoczną spoinę. Maszyna posiada również czterosilnikowy agregat zaoblania obrzeży, jak równieżpodwójną polerkę. Obrzeża laserowe są droższe i relatywnie rzadziej stosowane, dlatego ten typ maszyn może być również wykonany z dodatkowym garnkiem klejowym na kleje PUR. W porównaniu z klejami typu EVA naniesienie kleju poliuretanowego jest mniejsze i uzyskujemy połączenie odporne na wilgoć i trudne do oderwania. Tak naprawdę maszynę można również skonfigurować z podajnikiem kleju EVA. Excitech pokazuje na stoisku również topielnik na klej i za pomocą węża jest on podawany do zespołu wałka klejowego aplikującego na płytę.
Druga z prezentowanych maszyn – EF 683 przeznaczona jest do fabryk stosujących ustalone grubości obrzeża, na przykład 1-2 mm. Maszyna posiada podwójne agregaty frezowania, jak również cyklinowania. Jest ona wyposażona w czteropozycyjny podajnik obrzeża i daje możliwość pracy z klejem PUR lub EVA. Wybór rodzaju kleju odbywa się z poziomu panelu sterującego. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku załączania poszczególnych agregatów obróbczych. Okleiniarka może pracować z prędkością 26 m/min, więc jest wyposażona w górny pas dociskowy, podczas gdy KAM 788W IQ posiada docisk rolkowy. Zaletą zastosowania rolek jest to, że można na niej okleić elementy o szerokości 4 cm, zarówno czoło, jak i krawędź dłuższą. W przypadku maszyny z pasem minimalna szerokość oklejanego elementu to 6 cm, co w branży meblarskiej dla większości klientów jest wystarczające.
Wydawnictwo: Gazeta Przemysłu Drzewnego