Firma JBM Jacek Bergiel, Renata Bergiel z Borowiny Sitanieckiej specjalizuje się w meblach do aranżacji wnętrz w obiektach handlowych. Są to zlecenia jednostkowe, wymagające odpowiedniej technologii, fachowej wiedzy i oczywiście maszyn z wysokiej półki.
Przez pewien czas firma JBM łączyła prowadzenie sklepów i produkcję mebli sklepowych, ale ostatecznie skoncentrowała się na drugim rodzaju działalności. Wybudowała w Borowinie Sitanieckiej okazałe obiekty produkcyjne, które obecnie poszerza i zatrudnia około 70 pracowników. Troska o każdy detal i indywidualne traktowanie zleceń sprawia, że tworzone ekspozycje wyróżnia unikatowy design. JBM dysponuje wyspecjalizowanymi działami obróbki metali, stolarnią i lakiernią.
– Do tej pory mieliśmy dwie prasy – m.in. Italpresse XL-6/S, ale rosnąca liczba realizacji według jednostkowych projektów wywołała potrzebę zakupu przed paru miesiącami drugiej – większej prasy Italpresse XL/8 – mówi Renata Bergiel, współwłaścicielka JBM. – Od 10 lat jesteśmy, jako spółka, producentem systemów meblowych oraz zajmujemy się profesjonalną aranżacją wnętrz obiektów handlowych. Realizujemy kompleksowe rozwiązania – od projektu po montaż, gwarantujące funkcjonalność oraz ekonomiczną efektywność powierzchni sklepów, salonów firmowych i recepcji. To placówki z wyższej półki handlowej, więc architekci i projektanci mebli prześcigają się w oryginalnych połączeniach materiałów drzewnych, kolorystyce czy kombinacji drewna i materiałów drewnopochodnych z metalami czy tworzywami. Staramy się maksymalnie te oczekiwania spełniać, więc choćby z tego powodu wykonujemy specjalne płyty laminowane, fornirowane, sklejki. Są to zlecenia jednostkowe, wymagające odpowiedniej technologii, fachowej wiedzy i oczywiście maszyn z wysokiej półki. Dlatego mamy trzy centra obróbcze, pilarkę panelową, pilarki formatowe, plotery i właśnie prasy, na których wykonujemy najczęściej elementy fornirowane.
Dwie duże półki
Przy takiej różnorodności i dostępności płyt drewnopochodnych przeznaczonych do produkcji mebli, w spółce JBM Jacek Bergiel, Renata Bergiel w Borowinie Sitanieckiej na rogatkach Zamościa, dziwić mogą trzy prasy półkowe z rozgrzewanymi półkami. W hali produkcyjnej wszystkie trzy prasy ustawione są w pobliżu, dzięki czemu zespół operatorów może przygotowywać do każdej z nich blaty, półki i inne elementy do sklejania. Czas łączenia to kilka minut, podczas których klej nakłada się na kolejną płytę, a następnie warstwę zewnętrzną forniru czy innego materiału. W zależności od materiału czasem wsad musi spędzić w prasie nawet 20 min.
Najnowsza prasa hydrauliczna XL/8 firmy Italpresse, dostarczona przez firmę ITA z miejscowości Krze Duże, ma dwie półki monolityczne, nagrzewcze o wymiarze 3500 x 1300 mm, a maksymalny nacisk 8 siłowników naciskowych wynosi 160 t. Instalację nagrzewającą tworzy bojler olejowy o temperaturze maksymalnej 120°C. Półki monolityczne wykonane są ze specjalnym wykończeniem, w postaci wyszlifowania do wysokiej gładzi, co pozwala na aplikację oklein połyskowych.
– Prasy Italpresse z rozgrzewanymi półkami znajdują zastosowanie przy produkcji mebli, parkietu, drzwi oraz innego rodzaju wyrobów z drewna – mówi Michał Warzec, specjalista ds. sprzedaży maszyn w firmie ITA. – Prasy są dostępne w różnych wymiarach i o różnym nacisku, z zamykaniem od góry lub od dołu. Konfigurowane są na zamówienie, z wykorzystaniem licznych urządzeń opcjonalnych, umożliwiających dostosowanie prasy do zróżnicowanych wymagań. Wszystkie cechuje wysoka dokładność obróbki dzięki zastosowaniu wysokiej jakości części mechanicznych, obrobionych na maszynach sterowanych numerycznie. Wielkoseryjna produkcja i zebrane doświadczenia gwarantują wysoką jakość pras, czego dobrym potwierdzeniem jest właśnie firma JBM, która eksploatuje od paru lat mniejszą prasę włoskiego producenta, a decydując się na zakup kolejnej, ponownie wybrała prasę Italpresse, ale jej większy model.
Idealna równoległość działania
Korpus prasy wykonany jest ze stalowych profili o dużej wytrzymałości, dobranych z dużym współczynnikiem bezpieczeństwa mechanicznego. Korpus oraz półki – ruchoma i nieruchoma, obrobione są na precyzyjnych centrach obróbczych. Półki wykonane są z belek stalowych o dużej grubości, zapewniających minimalne ugięcia również przy pełnej mocy roboczej. Konstrukcja półek na bazie belek typu H cechuje się modułem odkształcenia przekraczającym konstrukcje typu C.
Półki nagrzewające wykonane są ze specjalnie walcowanych stalowych płyt, obrobionych na krawędzi oraz na płaszczyznach. Głębokie wiercenia półek zapewniają obieg płynu nagrzewającego. To zaś gwarantuje równomierne rozłożenie temperatury na całej powierzchni półki. Półki są pokryte specjalną folią przeciwprzyczepną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i cieplnej.
Płynem nagrzewającym jest w tym przypadku olej termiczny, ale może być także woda gorąca z sieci. Instalacja nagrzewająca mieści się w bojlerze elektrycznym, zamontowanym na korpusie prasy. Niezbędna moc nagrzewania to 18 kW. Obieg zapewnia przemysłowa pompa cyrkulacyjna płynu nagrzewającego dostosowana do stałej pracy w wysokiej temperaturze. Między konstrukcją nośną prasy a górną i dolną półką znajduje się izolacja termiczna.
Siłowniki naciskowe, wykonane z rury bezszwowej o średnicy 70 lub 85 mm, wykonują skok maksymalny 400-650 mm. Tłoki wykonane są z okrągłych prętów chromowanych i szlifowanych.
– Wysokie kołnierze prowadzenia tłoka zapewniają mniejsze skosowanie tłoczyska, lepszą pracę uszczelniaczy i ich dłuższą żywotność – zwraca uwagę Michał Warzec. – Siłowniki umieszczane są na płytach stalowych, a kołnierz siłownika jest równomiernie obciążany w trakcie pracy, co zapobiega ewentualnym deformacjom.
W skład instalacji hydraulicznej wchodzi kompaktowa centralka hydrauliczna niemieckiej firmy HAWE i silnik pracujący w kąpieli olejowej dla ograniczenia hałasu, poprawienia chłodzenia oraz zapewnienia smarowania. Podwójna pompa przeznaczona jest do ruchu szybkiego przy niskim ciśnieniu oraz wolnego prasowania przy wysokim ciśnieniu. Ma system automatycznego przywrócenia ciśnienia w wypadku jego spadku w trakcie prasowania. Ruch półki odbywa się z dołu do góry. Instalacja wykonana jest w postaci metalowych rur z centralnym kolektorem, wewnątrz którego umieszczony jest czujnik ciśnienia oleju.
Oburęczne uruchamianie
Cyfrowy pulpit operatora służy do ustawiania parametrów prasowania o funkcjach: cyfrowy zegar prasowania do automatycznego otwierania i wyłączania, ustawianie i cyfrowy odczyt temperatury roboczej, ustawianie i cyfrowy odczyt ciśnienia roboczego podanego w barach, elektryczne odłączanie lewej pary siłowników, przełącznik ograniczenia mocy bojlera, cyfrowy zegar do programowania załączania systemu nagrzewania oraz system diagnostyki cyfrowej z wyświetlaniem nieprawidłowości ogólnych maszyny. Dwa przyciski zamknięcia prasy służą do rozpoczęcia cyklu roboczego.
W trosce o bezpieczeństwo operatora zastosowano oburęczne uruchamianie przy zamykaniu prasy. To rozwiązanie zgodne z przepisami Unii Europejskiej, że operator uruchamiając maszynę, musi mieć obie ręce zajęte. Gdy półka jest zamykana, nie może włożyć ręki. W chwili zamknięcia prasy automatycznie rozpoczyna się osiąganie wymaganego ciśnienia pracy. Linka bezpieczeństwa na czterech zewnętrznych bokach prasy zatrzymuje ruch półki. Pociągnięcie za linkę wymaga ponownego ręcznego uruchomienia układu sterowania. Jest także urządzenie do blokowania półek w trakcie konserwacji.
– W opcji dostępne są dodatkowe rozwiązania, takie jak układ czujników równoległości półki, wyeliminowanie lewej pary siłowników przy niepełnym wsadzie, specjalne wykończenie półek typu PM, czyli szlifowanie „do wysokiej gładzi” przy aplikacji folii HPL w wysokiej temperaturze – mówi Michał Warzec. – Dostępny w opcji panel sterowania typu TS400 posiada poza funkcjami standardowego sterownika również kolorowy wyświetlacz, automatyczną kalkulację ciśnienia hydraulicznego w funkcji rozmiarów prasowanej płyty, graficzne wyświetlanie zalecanego ułożenia płyt wewnątrz prasy oraz pamięć do 200 programów obróbczych i możliwość zwiększenia otwarcia prasy z 400 do 650 mm.
Źródło: Meblarstwo, marzec 2016
Foto i tekst: Janusz Bekas