Firma AES produkuje rocznie ponad 400 maszyn. Jako Grupa dynamicznie się rozwija, zwiększając wolumen sprzedaży i otwierając przedstawicielstwa w kolejnych krajach. W Polsce jej wyłącznym przedstawicielem została spółka ITA, która obok włoskich obrabiarek oferuje od niedawna również rozwiązania tureckie.
Turecka firma AES powstała w 1989 r. i początkowo zajmowała się wytwarzaniem układów elektronicznych do maszyn przemysłowych. Jednak już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stała się producentem kompletnych maszyn i automatyki przemysłowej, aby w 2001 r. rozpocząć produkcję obrabiarek CNC. Jest to niezwykle trudny rynek, na którym panuje silna konkurencja, a udziały w nim zostały podzielone przez czołowych graczy już kilkanaście lat wcześniej. Świadomość tego faktu nie zniechęciła jednak założyciela firmy – Ismeta Toktasa. Od samego początku działalności jego ambicją było dołączenie do najbardziej liczących się na świecie producentów maszyn do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Śmiało można powiedzieć, że wizja przekształciła się w rzeczywistość, ponieważ obecnie AES jest największą i najprężniej działającą firmą, produkującą maszyny tego typu na rynku tureckim. Mało tego, w 2016 r. firma założyła pierwszy zagraniczny oddział AES America w Chicago, odpowiadający za rynek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w 2017 r. powstał AES Europe z siedzibą w Belgii dla rynków Europy Zachodniej oraz AES UK odpowiadający za sprzedaż w Wielkiej Brytanii.
Uznanie ze strony światowych liderów
Rygorystyczne podejście do procesu produkcji, optymalizacja kosztów, stosowanie markowych podzespołów pozwalają na produkcję maszyn, które są niezawodne, żywotne, łatwe w użytkowaniu, a przy tym nie ustępują jakością konstrukcjom uznanych liderów światowych. Właśnie dzięki temu firma AES zawojowała rynek krajowy, oferując korzystniejszy wskaźnik jakości do ceny. Miarą jej sukcesu może być fakt, że jeden z czołowych europejskich producentów maszyn i urządzeń dla branży drzewnej wszedł we współpracę z firmą AES, która produkuje dla niego centra CNC do nestingu z przeznaczeniem na rynek turecki oraz bliskowschodni. Obecnie turecki AES jest dynamicznie rozwijającą się firmą globalną, która oferuje produkty i usługi najwyższej jakości. W jej portfolio znaleźć można szeroką gamę maszyn obejmującą: centra z płaskim stołem podciśnieniowym, centra belkowe, wiertarki CNC, pilarki panelowe oraz – od niedawna – oklejarki. Pozwala to zaoferować kompletny pakiet obrabiarek dla typowych producentów mebli czy frontów. Bez przesady można powiedzieć, że AES zdefiniowała nowe standardy branżowe w sektorze maszyn dla przemysłu meblarskiego, ale również do obróbki tworzyw sztucznych czy aluminium. W uznaniu tych zasług założyciel i prezes AES, Ismet Toktas, został w 2022 r. powołany w skład zarządu Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna (EUMABOIS).
O najlepszych parametrach i z niezawodnymi komponentami
Na rynku polskim marka AES jest generalnie nieznana. Sytuacja wkrótce ulegnie z pewnością zmianie, ponieważ jej wyłącznym przedstawicielem w Polsce została doskonale znana firma ITA, której siedziba znajduje się w miejscowości Krze Duże w województwie mazowieckim. – Niedawno wróciłem z Bursy w Turcji, gdzie zlokalizowane są wszystkie zakłady produkcyjne firmy AES – powiedział Michał Warzec, doradca techniczny z firmy ITA. – Na miejscu, przez tydzień miałem okazję zapoznać się z produkcją, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że AES jest godnym zaufania dostawcą produkowanych masowo maszyn, które posiadają europejską jakość. Produkcja odbywa się w kilku zakładach o łącznej powierzchni 40 000 m2, a na koniec tego roku planowane jest otwarcie kolejnego zakładu o powierzchni 9 000 m2. Warto wspomnieć, że Bursa, z trzymilionową populacją, jest ważnym tureckim ośrodkiem przemysłu samochodowego, maszynowego oraz chemicznego, kształcącym kadry pracownicze na lokalnym uniwersytecie oraz w licznych szkołach technicznych. Rocznie firma AES produkuje ponad 400 maszyn. Zdecydowana większość powstaje pod marką własną, ale – jak wspomniano wyżej – zdarzają się maszyny produkowane pod marką własną zamawiającego. Jednak logo AES widnieje tylko na korpusie maszyn o najlepszych parametrach i zbudowanych w oparciu o najbardziej niezawodne komponenty. – Całość produkcji jest realizowana i kontrolowana w zakładach produkcyjnych firmy AES – podkreślił Michał Warzec. – Zaczynając od komputerowego projektu maszyny, przez wykonanie podzespołów mechanicznych, spawanie korpusów, obróbkę mechaniczną, a na montażu kończąc. Wszystkie wykonane korpusy są sprawdzane za pomocą specjalnego systemu laserowego FARO z rozdzielczością pomiaru 0.0001 mm, jako etap kończący produkcji mechanicznej i rozpoczęcie etapu montażu osprzętu. Z kolei podzespoły robocze, jak na przykład: elektrowrzeciona, głowice wiertarskie, oś C, agregaty kątowe kupowane są od renomowanych firm zewnętrznych, jak HSD czy Hiteco. Za mocowanie materiału odpowiadają pompy podciśnieniowe Becker, a w centrach belkowych z serii Vega belki i przyssawki dostarcza firma Schmaltz. Natomiast osprzęt elektryczny pochodzi od Schneider Electric, systemy związane z ruchem, prowadnice i łożyska liniowe – od THK, listwy zębate dostarcza firma Güdel, reduktory do silników – Wittenstein lub Neugart. Bez wątpienia są to dostawcy, którzy reprezentują najlepszą europejską jakość. Jako program projektowy polecany jest najczęściej AlphaCAM, który umożliwia kompleksowe zaprojektowanie praktycznie dowolnego elementu i jest jednym z wiodących światowych programów CAD/CAM. Ze względu na liczbę produkowanych maszyn, AES jest jednym z największych sprzedawców i dzięki temu oferuje pakiet oprogramowania na preferencyjnych warunkach.
Zawsze dostępny serwis
Jak każdy producent, AES posiada w swoje ofercie różne wersje maszyn, zorientowane czy to dla określonej produkcji, czy też wydajności. Firma ma propozycję zarówno dla klientów, dla których ważne są detale techniczne i wykonanie maszyny, jak i dla tych, którzy chcą mieć pewność, że zakupione modele są niezawodne i posiadają wysokie parametry użytkowe. – Przykładowo w swojej ofercie AES posiada cztery typy CNC do nestingu – zauważył Michał Warzec. – Warto wspomnieć, że na rynek turecki firma dostarczyła ponad 1500 maszyn z serii Raptor, która jest najbardziej rozbudowaną i najdroższą wersją centrum nestingowego w ofercie AES. Jest to o tyle szokujące, że rynek tureckich producentów jest rynkiem rozwijającym się, nastawionym najczęściej na cenę maszyny, przy spełnieniu minimalnych zakładanych parametrów. Jak zauważa AES, sukces sprzedaży Raptorów polega na dokładnym przedstawieniu produktu, aby klient wiedział, z czego wynika różnica cenowa. Kolejne maszyny są już sprzedawane z polecenia, jako rozwiązanie, które sprawdziło się i jest godne powielenia. Jak więc widać, sukces to szerokie grono zadowolonych klientów. Każda maszyna może mieć jednak niespodziewaną awarię, którą należy usunąć jak najprędzej. Dlatego, działając na rynku globalnym, dział serwisu i części AES jest dostępny dla klientów 24 godziny na dobę i przez 6 dni w tygodniu. Po diagnozie usterki i potwierdzeniu zamówienia części, są one wysyłane do klienta z lokalnego magazynu lub z magazynu centralnego.
Wydawnictwo: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Autor: Tomasz Bogacki