Wiertarka serii EHS-EHSW to nowoczesne urządzenie do wiercenia, frezowania i rowkowania płyt meblowych, które dzięki swojej konstrukcji pozwala na kompleksową obróbkę elementów z sześciu stron przy jednym załadunku. Dzięki temu elementy nie muszą być ręcznie odwracane ani ponownie umieszczane w maszynie, co znacznie skraca czas obróbki. Dzięki zaawansowanemu systemowi sterowania komputerowego, maszyna ta zapewnia precyzję i efektywność, które są niezbędne w produkcji mebli na najwyższym poziomie.
„Przyjdź, zobacz, przetestuj i dopiero po tym podejmij decyzję o zakupie”. Taka jest właśnie idea centrum pokazowego firmy ITA. Nie są to więc tylko sale z eksponatami, bowiem wszystkie maszyny są podłączone i gotowe do przeprowadzania testów. Są one oczywiście przeznaczone także do sprzedaży. Poszukujący nowych maszyn nie muszą teraz czekać na, odbywającą się raz do roku, ogólnopolską imprezę wystawienniczą, która z przyczyn obiektywnych nie stwarza możliwości ich przetestowania. Przyjeżdżają więc do firmy ITA z własnym materiałem i bez żadnych ograniczeń mogą sprawdzać, czy maszyna spełnia ich wymagania. Oprócz tego mogą także korzystać z doświadczenia doradców technicznych. Życie pokazało, że taka forma prezentacji i sprzedaży maszyn to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, bowiem showroom cieszy się dużym zainteresowaniem i średnio co trzy dni potencjalny klient wraz z technikiem z firmy ITA testuje różne maszyny.
Zwiększenie precyzji, skrócenie czasu obróbki oraz redukcja kosztów produkcji
Ostatnio w centrum pokazowym pojawiły się maszyny chińskiej firmy EXCITECH, których ITA jest dystrybutorem na rynku polskim. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców z branży meblarskiej, gdzie efektywność oraz precyzja produkcji stają się kluczowymi elementami sukcesu rynkowego. Zaprezentowano dwie innowacyjne, sterowane numerycznie maszyny – kartoniarkę EC3200 oraz wiertarkę serii EHS-EHSW. Warto przy tym wspomnieć, że wiertarka po krótkim pobycie w showroomie i po serii testów została sprzedana i na dniach instalowana będzie w zakładzie produkcyjnym klienta. Wiertarka reprezentuje najwyższy poziom innowacji i efektywności w przemyśle drzewnym i meblarskim. Dzięki zaawansowanej technologii, maszyna ta pozwala producentom na zwiększenie precyzji, skrócenie czasu obróbki oraz redukcję kosztów produkcji, co przekłada się na wyższą jakość produktów i przewagę konkurencyjną na rynku. Sterowanie numeryczne sprawia, że jest ona wykorzystywana do produkcji mebli płytowych.
Kompleksowa obróbka płyt meblowych
Wiertarka serii EHS-EHSW występuje w dwóch wersjach – EHS wyposażona jest w jeden górny zespół roboczy, a EHSW wyposażona jest w dwa zespoły, które mogą pracować równocześnie, zwiększając efektywność produkcji. Prezentowany w showroomie firmy ITA model EHS 1228 C jest wyposażony w 6-kW elektrowrzeciono frezujące górną płaszczyznę oraz magazynek narzędzi pozwalający na automatyczną wymianę frezów. Dzięki temu umożliwia on wykonywanie standardowych połączeń kołek-konfirmat, kołek-mimośród, połączeń lamello, a także frezowanie na bocznych płaszczyznach. Oprócz tego wiertarka jest również przystosowana do pracy z agregatem kątowym, umożliwiającym frezowanie np. pod połączenia OVVO, co zwiększa wszechstronność maszyny. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w piłkę do nutowania pod płytę tylną mebli, co pozwala na szybkie i efektywne wykonanie kanału. Wiertarka może obrabiać płyty meblowe o wymiarach od 70 x 30 x 10 do 2800 x 1200 x 50 mm, co pokrywa szeroki zakres wymagań producentów mebli. Wykonanie boków szaf, listew cokołów, elementów szuflad czy łączników nie stanowi żadnego problemu. Wiertarka jest bardzo dynamiczna w pracy, prędkość przemieszczania chwytaków wynosi 130 m/min, a prędkość przemieszczania zespołów wiertarskich 80 m/min. Algorytm „leap frog” dodatkowo skraca czas wiercenia, zwiększając ogólną efektywność pracy.Maszyna niejako płynnie przeskakuje pomiędzy punktami wierceń, co skraca drogę, jaką głowica musi pokonać. Urządzenie jest wyposażone w system przedmuchu i oczyszczania chwytaków, klimatyzator w szafie elektrycznej, jak również nie zabrakło czytnika kodów kreskowych na wyposażeniu standardowym, co usprawnia proces produkcji i zapewnia niezawodność maszyny. Obsługuje ona programy w formacie XML oraz MPR, co umożliwia łatwą integrację z zakładowymi systemami projektowymi.
Redakcja: GPD
Tekst: Tomasz Bogacki