ITA/Finiture: systemy lakiernicze dla wymagających

Co zrobić, aby lakierowanie okien i drzwi przebiegało w sposób wydajny, energooszczędny i gwarantujący najwyższą jakość wykończenia? Odpowiedzi na to pytanie zna włoska marka Finiture, którą w Polsce reprezentuje firma ITA. Rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego klienta O tym, że sprawnie działająca lakiernia to kluczowa część każdego zakładu produkującego wysokiej jakości okna i drzwi, można […]

Co zrobić, aby lakierowanie okien i drzwi przebiegało w sposób wydajny, energooszczędny i gwarantujący najwyższą jakość wykończenia? Odpowiedzi na to pytanie zna włoska marka Finiture, którą w Polsce reprezentuje firma ITA.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego klienta

O tym, że sprawnie działająca lakiernia to kluczowa część każdego zakładu produkującego wysokiej jakości okna i drzwi, można było przekonać się pod-czas prezentacji Andrzeja Głuchowskiego z firmy ITA podczas grudniowego Konwentu Stolarki w Niepołomicach. Przedsiębiorstwo to jest polskim dystrybutorem włoskiej marki Finiture, która słynie z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie lakiernictwa. Firma powstała w latach 50. w Padwie, a dzięki dynamicznemu rozwojowi stała się liderem w konstruowaniu i produkcji linii do pokrywania materiałami lakierniczymi przedmiotów z litego drewna i innych komponentów. Finiture wyróżnia na tle konkurencji wyjątkowa zdolność do dostosowywania się do potrzeb klientów poprzez projektowanie, konstruowanie i wdrażanie spersonalizowanych linii lakierniczych. W portfolio włoskiej marki znajdziemy rozwiązania od pojedynczej kabiny lakierniczej do dużych, zrobotyzowanych systemów. Warto również wspomnieć o tym, że Finiture posiada profesjonalne laboratorium, gdzie oprócz testowania nowych maszyn odbywają się próby bezpośrednio na elementach dostarczonych przez klientów.

Polacy chcą inwestować w nowe technologie

Chęć nieustannego rozwoju i zamiłowanie do innowacyjnych technologii to ważne cechy każdego zakładu, który pragnie zdobywać nowe rynki i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Co ciekawe, dziś w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w bardzo zaawansowane, nowoczesne maszyny – i nie są to tylko duże firmy ze znacznym kapitałem, ale często mniejsze, kilkunastoosobowe. – Jeszcze 10 lat temu moi klienci podróżowali np. do Włoch, żeby tam podejrzeć nowe rozwiązania – mówił podczas Konwentu Stolarki Andrzej Głuchowski.
– Dziś coraz częściej spotykam się z sytuacją, że przedstawiciele firm zagranicznych przyjeżdżają do Polski i odwiedzają tutejsze zakłady, bo są wyposażone w najnowocześniejsze maszyny. Staliśmy się krajem, w którym przedsiębiorcy nie boją się nowinek technicznych i chcą je wdrażać w swoich firmach. Jak zatem podejść do tematu modernizacji lakierni, by efektem jej pracy były okna spełniające wszystkie wymogi klienta pod względem jakości? I jak sprawić, by lakierowanie okien stało się jeszcze bardziej wydajne, szybkie i bezproblemowe? – Każda firma produkująca okna drewniane ma swoje wymagania. I do tych wymagań musimy się dostosować. Do-tyczą one zarówno wymagań naszego klienta związanego z jego technologią produkcji, wymaganą wydajnością, liczbą pracowników i przewidzianego budżetu. Z drugiej strony musimy słuchać dostawców lakierów i ich zaleceń dotyczących czasów rozlewania się lakieru, parametrów suszenia itp. Producenci lakierów dają nam gwarancję, ale my musimy przestrzegać reżimu technologicznego. Potrzebna jest więc współpraca na linii klient – producent lakierni – dostawca lakierów, aby powstał projekt VIP, który ma pasować i być akceptowalny finansowo. Każda lakiernia, którą proponujemy, jest dla nas bardzo ważna, tak jak ważna jest dla naszego klienta -przekonuje Andrzej Głuchowski.

Automatyzacja to przyszłość lakiernictwa

Jak w większości dziedzin związanych z produkcją okien, również w temacie lakiernictwa dużą wagę przywiązuje się ostatnio do automatyzacji tego procesu. – Zautomatyzowana linia lakiernicza gwarantuje inną, ulepszoną organizację pracy – zapewnia Andrzej Głuchowski. – Taka inwestycja generuje wiele dodatkowych korzyści, chociażby zminimalizowanie uszkodzeń przy przenoszeniu okien. Nowoczesne linie lakiernicze projektowane przez Finiture są wyposażone w szereg udogodnień, które wpływają na szybkość i jakość produkcji okien. Mamy tu np. system automatycznego czyszczenia, bardzo zaawansowaną i wydajną komorę suszarniczą, możliwość automatycznej zmiany kolorów, która gwarantuje brak przestojów czy system od-zysku lakieru, bardzo ważny dla kwestii oszczędności. W portfolio Finiture niemal każdy pro-ducent okien może znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie: systemy przenośników podwieszanych, także w technologii Power & Free i podłogowych, kabiny lakiernicze suche, kabiny lakiernicze ze ścianą wodną lub ciśnieniowe, systemy odzysku farby, kompensatory z odzyskiem ciepła, maszyny do poziomej impregnacji profili z suszarniami, a także tunele do impregnacji już zmontowanych okien. Finiture oferuje również tunele suszące o niskim zużyciu energii i klaryfikatory wody oraz system automatycznego lakierowania okien metodą natryskową z robotem antropomorficznym RAS. Ta ostatnia opcja pozwala na pełną automatyzację la-kierowania okien z elementami dwuwymiarowymi, zapewniając za każdym razem doskonałą jakość efektu końcowego. Warto dodać, że zrobotyzowane systemy lakierowania stają się na całym świecie coraz bardziej popularne, a przedsiębiorcy podchodzą do nich z mniejszą dozą sceptycyzmu niż jeszcze kilka lat temu. Finiture, idąc z duchem czasu, wciąż rozwija i udoskonala swoje maszyny. Coraz więcej linii lakierniczych pracuje z robotami, zapewniając najwyższy standard jakości produkcji. Chociaż większość systemów przeznaczona jest do malowania okien, w ofercie firmy nie brakuje też produktów dedykowanych innym wyrobom, takim jak: ramki, trumny, me-ble i elementy toczone czy też akcesoria: uchwyty, gałki i nóżki do mebli. – Na świecie pracuje obecnie ponad 100 robotów Finiture, w Polsce jest ich na razie 10. Jestem przekonany, że ta liczba będzie szybko się zwiększać. Producenci okien chętnie inwestują bowiem w technologie, które podnoszą wydajność pracy, jednocześnie zapewniając idealną jakość, której przestarzałe, manualne linie lakiernicze często nie są w stanie tego zagwarantować -podsumowuje Andrzej Głuchowski.

 

gazeta: Kurier Drzewny

artykuł: Aleksandra Lamek

 

Translate »