KAIROS wyznacza nowe horyzonty w branży stolarki budowlanej – jeszcze bardziej wszechstronny

  5-osiowe centrum obróbcze KAIROS włoskiej marki SAOMAD przeznaczone jest do obróbki dachów, belek konstrukcyjnych, a nawet sufitów i ścian w domach budowanych z płyt. Uniwersalność w połączeniem z szeregiem ciekawych funkcjonalności sprawia, że centrum zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających projektów. Model KAIROS-650 miał swoją prapremierę podczas targów Eurobois 2020 w Lyonie. KAIROS to specjalistyczne i […]

 

5-osiowe centrum obróbcze KAIROS włoskiej marki SAOMAD przeznaczone jest do obróbki dachów, belek konstrukcyjnych, a nawet sufitów i ścian w domach budowanych z płyt. Uniwersalność w połączeniem z szeregiem ciekawych funkcjonalności sprawia, że centrum zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających projektów. Model KAIROS-650 miał swoją prapremierę podczas targów Eurobois 2020 w Lyonie.

KAIROS to specjalistyczne i nowoczesne centrum obróbcze o maksymalnej precyzji obróbki oraz trzymania elementu. Ta wyprodukowana we Włoszech przez firmę SAOMAD linia urządzeń jest solidna i nadzwyczajnie niezawodna. Zapewnia wysoką wszechstronność w małej przestrzeni i przy niskich kosztach. Umożliwia doskonałe blokowanie elementów i belek o różnych wymiarach.

Dystrybutorem marki SAOMAD oraz urządzeń KAIROS na polskim rynku jest firma ITA z Radziejowic.

 

Zmiana postrzegania pracy cieśli

 

– Zgodnie z moją opinią – maszyny i urządzenia powinny pracować na rzecz ich użytkowników. Nie ma to być cudo techniki same w sobie, ale powinno dawać konkretne, określone korzyści. Tak jest w przypadku rodziny urządzeń KAIROS i modeli: 350, 650 oraz 1300 – mówi Andrzej Głuchowski z firmy ITA. – Prezentując szerszą skalę, nawiążę do faktu, że produkując więźbę dachową lub elementy konstrukcyjne w Polsce, opieramy się na brygadach dobrych rzemieślników i wykfalifikowanych cieśli, którzy większość prac wykonują na budowach. Konstrukcja więźby trwa w tym przypadku kilkanaście dni. Wszelkie konstrukcje budowlane są do tej pory przygotowywane na budowie – docinane, frezowane, wiercone i łączone. Maszyna KAIROS to urządzenie, które weszło na rynek po to, aby zmienić nieco ideę działania na budowie. Przenosimy ciężar działania na właściwe przygotowanie materiału. Na budowę przychodzą elementy konstrukcyjne odpowiednio docięte, pofrezowane, ponumerowane, z odpowiednimi etykietami i gotowe do składania, niczym klocki LEGO. W tym momencie odciążamy cieślę, który nie tylko musi być odpowiednio wykwalifikowany, ale do tego przeprowadza wszelkie prace narzędziami ręcznymi oraz na zewnątrz, w częstych niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zgodnie z nową koncepcją wszelkie elementy przygotowywane są w zakładzie, a na budowie występuje wyłącznie ich montaż i składanie. Daje to ogromne oszczędności w czasie. Zamiast kilkunastu dni, montaż będzie trwał 3-4 dni, co daje 20% oszczędności czasu. Zmianie ulega w tym momencie także ciężar odpowiedzialności, nakładany dotychczas na fachowca, który nie musi już być wykfalifikowanym cieślą, a wystarczy by był monterem. Zmienia się uciążliwość pracy osoby montującej konstrukcje oraz mniejsza możliwość jakichkolwiek pomyłek. Odpowiednią rolę odgrywa tu programista, który planuje pracę maszyny. Od tej pory mówimy o połączeniu pracy programisty i montażysty, który ma dzięki temu o wiele łatwiejsze zadanie. Ciężka praca na budowie może ulec zmianie, co będzie bardzo korzystne także dla rynku pracy, bowiem niewielu jest młodych ludzi, którzy chcą się szkolić w zawodzie cieśli, ale z chęcią podejmują oni szkolenie w zawodzie programisty. Dlatego, tak jak wspomniałem, głównym celem tej maszyny jest zmiana koncepcji pracy rzemieślniczej, wymagającej dużych umiejętności, na koncepcję pracy zespołu programisty i montera. Jest to przejście od rzemiosła do przemysłu. Tego typu maszyny są już doceniane i pracują w dużej mierze w Europie Zachodniej, np. w Austrii, Niemczech czy Francji – wyjaśnia Andrzej Głuchowski. 

 

Pięć cech szczególnych KAIROS-650

 

Technologia 5-osiowa zastosowana w modelu KAIROS-650 oraz zmieniacz narzędzi umożliwiają szeroki zakres obróbek, dzięki czemu maszyna jest jeszcze bardziej wszechstronna. Warto zwrócić uwagę na pięć wyjątkowych cech tego urządzenia:

1. Przenośnik załadunkowy umieszczony po lewej stronie maszyny pozwala na jednoczesny, automatyczny i precyzyjny załadunek serii belek. Automatyzacja ułatwia zarządzanie produkcją i zwiększa wydajność. 

2. KAIROS-650 wyposażono w podwójny chwytak przesuwający WEJŚCIE-WYJŚCIE, z pionowym dociskiem gwarantującym prawidłowe pozycjonowanie elementu. Maszyna posiada także dociski boczne do podtrzymywania drewnianych elementów i uniknięcia niepotrzebnych drgań. 

3. Kabina jest całkowicie zamknięta z góry i z boków, co pozwala zbierać kurz i zmniejszyć emisję hałasu, zapewniając najwyższe bezpieczeństwo podczas pracy. 

4. Wióry i odpady z obróbki są usuwane za pomocą szerokiej taśmy transportowej umieszczonej poniżej obszaru roboczego.

5. Obrobione elementy są gromadzone na przenośniku rozładowującym z automatycznym popychaczem, umieszczonym po prawej stronie maszyny. Dzięki temu, że KAIROS może pracować samodzielnie, operator może zająć się innymi czynnościami.

 

Prosta obsługa

 

– Linię maszyn KAIROS może obsługiwać niewykwalifikowany operator. Jego zadaniem jest jedynie podanie materiału oraz naklejenie etykiet na elementy, które wychodzą z maszyny – wyjaśnia Andrzej Głuchowski. 

 

Wysoka wydajność elektrowrzeciona

 

KAIROS-650 gwarantuje wysokie standardy w zakresie dokładności obróbki oraz wydajności, które przekonają nawet najbardziej wymagających producentów. Technologia 5-osiowa wraz z zastosowaniem zmieniacza narzędzi pozwalają na wykonywanie szerokiego zakresu obróbek i stanowią o niezwykłej wszechstronności maszyny. Unikatowa konstrukcja KAIROS-650 umożliwia obróbkę pojedynczych belek o wymiarach od 40 do 650 mm, o maksymalnej długości aż do 18.000 mm. Zastosowana w urządzeniu głowica T5/H o mocy 15 kW (w opcji standardowej) posiada uchwyt narzędziowy HSK-63E dla operacji frezowania i kątowych oraz umożliwia obracania radialne 400° dla osi C i poziome 220° dla osi A. Ta możliwość obracania w dowolnym kierunku przekłada się na dowolność w wykonywaniu frezowania, wiercenia i profilowania tym samym narzędziem w każdym położeniu.

 

Magazyn na 12 pozycji narzędzi

 

Uchwyt HSK-63E pozwala na uzyskanie najlepszego wykończenia w zależności od rodzaju używanego narzędzia. Są one wybierane i zarządzane za pomocą programu produkcyjnego i pozwalają na wiele obróbek, takich jak fazowanie, rowkowanie, wiercenie, frezowanie, nacinanie, znakowanie i trasowanie.

 

Głowica T5H z osią A + oś C – 25 kW dla większej wszechstronności

 

KAIROS może być dodatkowo dostosowany do potrzeb odbiorcy. Opcjonalnie, modele KAIROS-650 oraz KAIROS-1300 można wyposażyć w elektrowrzeciono 25 kW w S1 i 30 kW w S6 o wysokiej wydajności chłodzenia. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej rentowności, dzięki wykonywaniu dużych obróbek frezowania lub wiercenia o wysokiej jakości w najkrótszym możliwym czasie.  

 

Elektrowrzeciono T2/H do obróbek od dołu z magazynem narzędzi na 5 pozycji

 

Kolejnym opcjonalnym rozwiązaniem jest elektrowrzeciono T2/H o mocy silnika 7,5 kW w S1, które jest chłodzone cieczą i pozwala zastosować uchwyt narzędziowy HSK-63F.

 

Pełna automatyzacja w procesie

 

– Elementy więźby dachowej albo drewna konstrukcyjnego są nakładane na podajnik i wprowadzane automatycznie do maszyny. Jedna główna 5-osiowa głowica jest w stanie wykonać praktycznie każdą operację i pod każdym kątem, a nawet wykonać zdobienia. Czyli dokładnie wszystko to, co do tej pory wykonywał cieśla ręcznie. Maszyna posiada wymienniki narzędzi i korzysta dokładnie z tych, które są wymagane do danej operacji obróbczej. Aby zwiększyć jeszcze bardziej prędkość pracy, w maszynie zastosowano dodatkową głowicę od dołu, także z wymiennikiem narzędzi. Po obróbce element wyprowadzany jest z drugiej strony maszyny. Otrzymujemy gotowe i ponumerowane elementy, które wymagają jedynie zapakowania i wysłania na budowę. Tam monter nie musi mieć styczności z żadnym dodatkowym elektronarzędziem, a jedynie narzędziami monterskimi – wyjaśnia Andrzej Głuchowski. 

 

Współpraca ze wszystkimi programami

 

Interfejs zastosowany w modelu KAIROS-650 współpracuje ze wszystkimi europejskim programami zarządzającymi. Pozwala na importowanie danych w formacie BTL i BIM z wszystkich programów CAD/CAM w branży budownictwa drewnianego.

– Cała praca rozpoczyna się od tego, że architekt przekazuje projekt na program, który rozpisuje i „rozbija” całą konstrukcję, np. więźby, na poszczególne elementy, ze wszystkimi połączeniami. Na rynku jest dostępny szereg programów specjalizujących się w tym zadaniu, a co ważne, maszyna KAIROS pracuje z każdym rodzajem oprogramowania, jaki jest dostępny na rynku. Maszyna informuje, jaki materiał należy przygotować do obróbki poszczególnych elementów oraz w jakiej kolejności ma być on podany do maszyny – mówi Andrzej Głuchowski.

 

Trzy modele dla pełnego zakresu prac

 

KAIROS dostępny jest w trzech modelach: 350, 650 i 1300. 

– KAIROS-350 doskonale nadaje się do prac budowlanych i elementów o przekroju 200×350 mm i długości nawet do 14 metrów. Dwa pozostałe modele są o tyle ciekawe, że mogą byś stosowane także do budowy domów z płyt. Sprawia to, że te urządzenia mogą zapewnić pełen zakres prac od prostych elementów konstrukcyjnych i budowlanych po duże hale widowiskowe, sportowe, gdzie stosuje się dźwigary z drewna klejonego, aż nawet do produkcji domów z płyt. Różnica tych dwóch modeli względem wersji 350 to nie tylko wielkość przekroju obrabianych elementów, ale także fakt, że te maszyny są szersze i dłuższe. KAIROS-650 pozwala obrabiać panele do szerokości 650 mm, a 1300 do odpowiednio – 1300 mm. Dlatego właśnie w przypadku produkcji domów z płyty te maszyny tak doskonale się sprawdzają. Płyta podana do centrum zostanie odpowiednio obroniona ze wszystkich stron. Maszyna wykona wycięcia na okna i drzwi. W ten sposób otrzymujemy gotowe elementy domów, które trafiają na budowę i są gotowe do składania. Po raz kolejny uzyskujemy przeniesienie procesu przygotowania do zakładu oraz skrócenie wszystkich prac montażowych na budowie – mówi Andrzej Głuchowski.

 

Dane techniczne KAIROS-650

 

Wysokość robocza MIN – 40 mm 

 Wysokość robocza MAX – 300 mm 

Szerokość robocza MIN – 40 mm 

Szerokość robocza MAX – 650 mm 

Długość robocza MIN 1.000 mm 

Długość robocza MAX – 10.000 mm (opcjonalnie 14.000 mm i 18.000 mm)

 Prędkość osi X – 60 m/min 

Prędkość osi Y – 50 m/min 

Prędkość osi Z – 50 m/min

Moc wrzeciona głównego – S1 15 kW – S6 20 kW 

Moc wrzeciona głównego OPCJA – S1 20 kW – S6 30 kW

Oś A pozycjonowania – 220° 

Oś C pozycjonowania – 440° 

Uchwyt narzędziowy – HSK63E 

Ciężar narzędzia max. – 10 kg 

Średnica narzędzia max. – 300 mm 

Długość wiertła max. – 250 mm 

Magazyn narzędzi – 12 pozycji 

 

Wydawnictwo: Kurier Drzewny

Artykuł: Alicja Bagnucka

Translate »