Podczas targów DREMA na stoisku firmy ITA zaprezentowano szereg maszyn, w tym interesujące nowości. Odwiedzający mogli poznać urządzenia dostosowane do potrzeb nowoczesnych zakładów, w tym maszyny kompaktowe, tanie, a jednocześnie w pełni profesjonalne.
Podczas tegorocznych targów zaprezentowaliśmy kilka nowości. W zakresie lakierowania i wykańczania powierzchni udostępniliśmy zwiedzającym automat lakierniczy produkcji włoskiej firmy MA-KOR. Jest to automat kompaktowy, ale przy tym całkowicie profesjonalny. Służy do lakierowania elementów do 1300 mm. Jest to urządzenie oferowane przez nas po wyjątkowo atrakcyjnej cenie, ok. 80 000 euro, co ma zachęcić mniejsze firmy do lakierowania w cyklu automatycznym. Zawiera wszystkie elementy niezbędne do profesjonalnej produkcji, tj. dwa ramiona lakierujące, osiem pistoletów łącznie, dwa obiegi lakieru, taśmę transportową z odzyskiem, wygodny kolorowy panel dotykowy, listwę skanującą, opcję filtracji i nadciśnienia w kabinie. Maszyna jest w pełni wyposażona i gotowa do produkcji od momentu uruchomienia. To urządzenie o klasycznej konstrukcji, a o jego nowatorstwie przesądzają kompaktowa budowa i atrakcyjna cena – mówi Sławomir Belicki, członek zarządu w firmie ITA, będącej wyłącznym przedstawicielem MAKOR w Polsce.
Sprytne lakierowanie
Kolejną nowością zaprezentowaną w Poznaniu był robot lakierniczy MRK 6.1 firmy EPISTOLIO do elementów trójwymiarowych – urządzenie sześcioosiowe, które ma możliwość lakierowania z wy-korzystaniem pięciu osi i elektrostatyki. Urządzenie daje również możliwość współpracy ze skanerem. Jest to ma-szyna 2 w 1 – robot, który zapamiętuje ruchy pracownika i dalej sam lakieruje elementy bryłowe lub robot ze skanerem, gdzie operator tylko wkłada elementy surowe i odbiera polakierowane – informuje członek zarządu.
Dla producentów krzeseł
Podczas targów DREMA przedstawiliśmy także ciekawą maszynę do obróbki elementów bryłowych – komponentów krzeseł‚ – centrum pięcioosiowe produkcji PADE. Jest to maszyna atrakcyjna cenowo, która posiada duże pole robocze. Wyposażona jest w magazynki umożliwiające obróbkę elementów podawanych automatycznie lub – po rozsunięciu magazynków – pozwalająca na podawanie ręczne. Urządzenie ma nowy program ELAB, który daje możliwość optymalizacji ścieżki narzędzia. Jest antykolizyjny – pozwala na uniknięcie uszkodzenia narzędzia lub elementów stołu, ponieważ przed rozpoczęciem obróbki można przetestować proces wirtualnie, na komputerze. Maszyna o ramowej konstrukcji, w powiązaniu z ceną rzędu 130 000 euro, z pewnością jest warta uwagi – dodaje Sławomir Belicki.
Szybkie i dokładne wiercenie
Zaprezentowaliśmy również obrabiarki firmy VITAP – wiertarki CNC, które występują w wersji z posuwem za pomocą taśmy lub podwójnego chwytaka. Ma-szyna w wersji z chwytakiem jest szybsza, dokładniejsza i nieco droższa, ale daje możliwość obróbki typu punkt po punkcie, wiercenia oraz frezowania. W porównaniu z tradycyjnymi trzyosiowymi maszynami propozycja tej firmy jest bar-dziej atrakcyjna cenowo. Nowością w jej ofercie, zaprezentowaną na stoisku ITA, jest maszyna do wykonywania otworów pod elementy łączące z tworzywa w technologii o-bost. To proces łączenia szaf, regałów, ścianek poziomych i pionowych, bardzo prosty w obsłudze, działający na zasadzie zaczepów. Współpracujemy z firmą ITA TOOLS, która prowadzi dystrybucję tych zaczepów. Jest to technologia, która, naszym zdaniem, będzie niedługo bardziej popularna, gdyż nie wymaga mimośrodów ani kołkowania – twierdzi członek zarządu.
Zainteresowanie odwiedzających
W trakcie dni targowych prowadziliśmy spotkania ze znanymi już klientami, ale odwiedzili nas również nowi, potencjalni odbiorcy. Odnotowaliśmy spore zainteresowanie maszynami do oklejania elementów krzywoliniowych, wiercenia punkt po punkcie, a także pilarkami pionowymi. Stoisko firmy ITA odwiedziło dużo niewielkich zakładów rzemieślniczych poszukujących maszyn kompaktowych ze względu na oszczędność powierzchni – dodaje Sławomir Belicki.
Tekst: Alicja Bagnucka
Źródło: Kurier Drzewny