Producenci drzwi poszukują rozwiązań elastycznych, dokładnych i sprawdzonych, pozwalających na minimalizację kosztów. Tego wymaga rynek, na którym wygrywa ten, kto dostarcza w krótkim czasie produkty ściśle dopasowane do oczekiwań klientów.
– Linie Friulmac pozwalają na kompleksową obróbkę mechaniczną elementów drzwiowych, od cięcia na wymiar, przez wiercenie i frezowanie, po wbicie kołków. Łączą w sobie precyzję, elastyczność i wydajność. Obróbka musi być przy tym delikatna, zwłaszcza w przypadku elementów oklejanych, które łatwo ulegają uszkodzeniu (np. porysowaniu). Friulmac, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji obrabiarek, opanował te zagadnienia do perfekcji – mówi Krzysztof Belicki, specjalista ds. maszyn marki Friulmac w firmie ITA.
Istotna jest dokładność
– Sprawą kluczową przy obróbce drzwi ramiakowych jest dokładność, zapewniająca bezproblemowy montaż i trwałość produktu. Z punktu widzenia producenta problemem są krótkie serie wymuszające częste przezbrajanie maszyny, a także rozbicie operacji na wiele maszyn, z których każda wymaga obsługi przez oddzielnego operatora. W przypadku maszyn Friulmac wystarcza jeden lub maksymalnie dwóch operatorów – zapewnia specjalista ds. maszyn.
Trzy modele do wyboru
– Maszyny Friulmac oferowane w Polsce konfigurowane są zgodnie z charakterystyką produkcji w firmie ITA, gdyż najważniejszą sprawą jest indywidualne podejście do każdego producenta. Do obróbki drzwi ramiakowych mają do wyboru trzy modele. Pierwszy z nich, Idramat, to klasyczna maszyna taktowa, która osiąga najlepszą wydajność pracy na długich seriach elementów o identycznym wymiarze. Idramat składa się z kilku stacji obróbczych, na których element jest precyzyjnie pozycjonowany i blokowany, a następnie cięty, frezowany, wiercony bądź kołkowany. Pozostałe dwa modele są odpowiedzią na coraz większe zróżnicowanie produktów na rynku. To sprawia, że serie produkcyjne składająsię często z kilku bądź kilkunastu skrzydeł, co wymusza czasochłonne przestawianie maszyn. W przypadku modeli MP-9 i Multimat ten problem nie występuje. Odpowiednia konfiguracja programu wystarcza, by obrabiarki te błyskawicznie i bez konieczności interwencji operatora przestawiały się na różne zadania produkcyjne – informuje Krzysztof Belicki.
Pełna obróbka ramiaków
– Friulmac MP-9 jest maszyną przeznaczoną do pełnej obróbki ramiaków pionowych – sformatowania, wykonania wszystkich frezowań i wierceń oraz osadzenia zawiasów. Model Multimat dotyczy produkcji ramiaków poziomych. Element po wstępnym przycięciu z długiej listwy (opcjonalnie) jest bazowany i blokowany, a następnie wiercony i czopowany z jednej strony. Po wykonaniu obróbki element przejeżdża na drugą stronę maszyny i w analogiczny sposób obrabiane jest drugie czoło. Na koniec jest obracany o 90 stopni i kołkowany obustronnie – wyjaśnia specjalista ds. maszyn.
Indywidualne rozwiązaniena każde potrzeby
– Firmę Friulmac wyróżnia między innymi duża liczba sprawdzonych modeli maszyn. Dzięki temu zawsze można dobrać indywidualne rozwiązanie, najbliższe oczekiwaniom producenta – od prostszych maszyn, obejmujących jedynie wybrane operacje, po kompleksowe linie o wysokiej wydajności. Co istotne, wszystkie zaprezentowane rozwiązania pracują od wielu lat w fabrykach, również w Polsce. Friulmac słynie również z najwyższej staranności wykonania swoich konstrukcji oraz wykorzystania najlepszych, markowych komponentów – podsumowuje Krzysztof Belicki.
opracowanie: Kurier Drzewny