Firma OMGA DIERREGI jest znana z doskonałych rozwiązań w dziedzinie optymalizacji pod kątem wykrywania i eliminacji wad. Podczas tegorocznego wystąpienia na targach Xylexpo w Mediolanie pokazała, że jej potencjał jako producenta maszyn do obróbki drewna sięga o wiele dalej. Po stoisku oprowadzał nas Karol Świątkowski z firmy ITA, która jest przedstawicielem marki OMGA w Polsce.
Podczas wizyty na stoisku firmy OMGA naszą uwagę przykuła optymalizerka Optima 60, która jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują maksymalnej precyzji cięcia przy jednoczesnej optymalizacji materiału.
Dzięki nowoczesnej technologii, ta automatyczna maszyna oferuje niezwykłą wszechstronność, zapewniając szybkie i dokładne cięcie oraz redukcję odpadów materiałowych. Dzięki innowacyjnym funkcjom i szerokiej gamie akcesoriów Optima 60 wyróżnia się swoją wydajnością i doskonałymi wynikami. Stanowi ona podstawowy model serii, która sięga aż do zaawansowanego modelu Optima 240, oferując jeszcze wyższy poziom technologii i wydajności, jak np. zaznaczanie wad za pomocą lasera.
W dbałości o powtarzalność
Jedną z ciekawszych maszyn prezentowanych na stoisku OMGA była uciosarka do listew przy szybowych TRF527. Za jej pomocą możliwe jest jednoczesne cięcie dwóch listewek przy szybowych na tę samą długość. Listwy są układane pionowo, blokowane i cięte w jednym cyklu. Maszyna posiada regulowany kąt cięcia, możliwe jest cięcie połączeń innych niż tylko 90 stopni. Piła jest wyposażona w silniki o mocy 1,5 KM i piły o średnicy 220 mm. Idea tej obrabiarki polega na tym, aby jak najbardziej zautomatyzować proces, kiedy okno jest już gotowe. Mamy tutaj elektroniczną miarkę, która pomaga automatycznie ustawić maszynę do wymiarów okna, bez pośrednictwa operatora. Ważne przy tej maszynie jest to, że tniemy od razu dwie listwy naprzeciwległe naraz, czyli przy jednym cięciu uzyskujemy ten sam wymiar. Dzięki temu eliminowane są ewentualne błędy w pomiarze. Obrabiarka występuje w trzech wersjach: manualnej, półautomatycznej oraz automatycznej (podobnie jak większość maszyn oferowanych przez OMGA). Maksymalna długość listwy przyszybowej może wynosić nawet 5,5 m.
Dla zastosowań przemysłowych
Kolejną, prezentowaną na targach obrabiarką był model TR2B NC – dwupiła z ustawialnymi kątami. Jest to przemysłowa maszyna o konstrukcji żeliwnej, z podawaniem ręcznym, wyposażona w dwie piły o średnicy 350 mm. Jest ona dedykowana dla zakładów produkujących okna, drzwi czy podłogi, gdzie wykonuje się cięcia 170 mm szerokości na 100 mm wysokości.
Znajduje zastosowanie przy dwustronnym precyzyjnym cięciu elementów liniowych takich jak ramy, ościeżnice. W wyższym modelu występuje również opcja zaciosu, za pomocą tarczy o średnicy 370 mm. TR2B NC to doskonałe rozwiązanie do automatyzacji procesów produkcyjnych. Wyposażona w sterowanie numeryczne, ta dwugłowicowa piła ukośna oferuje dużą elastyczność i precyzję, umożliwiając redukcję operacji manualnych przy zachowaniu wysokiej jakości i dokładności cięcia. W zależności od modelu dwupiły piły formatujące posiadają różne zakresy cięcia oraz możliwość obrotu i pochylenia pił. W zależności od wersji możliwe jest również dostarczenie dwupiły wyposażonej w cyfrowy odczyt długości VIS lub automatycznie ustawiającej się na wpisany wymiar NC.
Do cięć pod stałym kątem
Kolejnym modelem, którem się przyjrzeliśmy była OMGA V235. Jest to dwupiła, która jest ustawiona w stałym kącie 45 stopni. Podczas targów firma prezentowała obrabiarkę w wersji z automatycznym pozycjonerem. Dociski dostosowują się do elementu, który jest w danym momencie cięty. Maszyna jest dedykowana tam, gdzie dokonuje się dużej ilości cięć pod kątem 45 stopni, przykładowo dla producentów ram obrazowych, czy frontów meblowych. Cięte listwy mogą być zarówno surowe jak i wykończone przez oklejanie folią czy papierem lub też malowane. Piła wyposażona w dwie piły tarczowe, ustawione prostopadle. Wykonujące ruch tnący w pionie i przycinające listwę na +/- 45 stopni. Unikalny system blokowania elementu w czasie cięcia, dopasowuje się do profilu górnego ciętej listwy. Dolna strona elementy powinna być płaska.
Ikona wśród uciosarek
Na stoisku był również model T50 350. Jest to uciosarka z automatycznie sterowanym zderzakiem, która jest precyzyjną piłą ukośną z unikalnymi funkcjami. Dzięki swojej konstrukcji w całości z żeliwa, T50 350 jest idealnym rozwiązaniem przeznaczonym do cięcia różnych rodzajów materiałów z ekstremalną precyzją. Podczas targów prezentowano model z ręcznym wariantem cięcia, ale występuje także w wersji z cięciem automatycznym. Model 370 może być wyposażony w ucios i zacios, więc oprócz obrotu mamy dzięki temu możliwość pochylenia tarczy. Dodatkowe dociski górne i boczne to także dostępna, przydatna opcja dla wymagających.
O firmie
DIERREGI Srl, jeden z producentów maszyn przemysłowych, od ponad pół wieku kontynuuje tradycję marki OMGA, produkując wydajne produkty dla przemysłu drzewnego. Firma skupia się na ciągle zmieniających się trendach rynkowych, zwiększając swoją specjalizację w tym procesie. Wykorzystując swoje możliwości, specjalizację i wiedzę, przedsiębiorstwo produkuje doskonale zdefiniowane optymalizujące piły ukośne oraz piły tarczowe do cięcia prostego i kątowego.
Redakcja: Kurier Drzewny