Jesteśmy na targach WOOD TECH EXPO 2023

Niezawodna obróbka skrawaniem  W trakcie targów Wood Tech Expo na stoisku firmy ITA mogliśmy zobaczyć dwie sterowane numerycznie tokarki tureckiej produkcji Schnitzer. Urządzenia cechują się wysoką wydajnością, sprawnością oraz powtarzalnością wykonywanych elementów. Modele te wzbudziły zainteresowanie lokalnych producentów z okolic Warszawy, którzy tworzą meble i schody. Wśród potencjalnych klientów pojawiły się także zakłady wytwarzające lampy […]

Niezawodna obróbka skrawaniem 

W trakcie targów Wood Tech Expo na stoisku firmy ITA mogliśmy zobaczyć dwie sterowane numerycznie tokarki tureckiej produkcji Schnitzer. Urządzenia cechują się wysoką wydajnością, sprawnością oraz powtarzalnością wykonywanych elementów. Modele te wzbudziły zainteresowanie lokalnych producentów z okolic Warszawy, którzy tworzą meble i schody. Wśród potencjalnych klientów pojawiły się także zakłady wytwarzające lampy czy świeczniki. Wysoka jakość toczonych elementów oraz uniwersalność tych maszyn przekonały wielu odwiedzających, którzy w trakcie wydarzenia mogli przyjrzeć się urządzeniom oraz porozmawiać z dystrybutorem tokarek Schnitzer, którym w Polsce jest firma ITA. 

 

 Firma Schnitzer specjalizuje się w produkcji automatycznych tokarek sterowanych numerycznie. 

– W trakcie targów Wood Tech Expo zaprezentowaliśmy dwa modele tokarek tego producenta – podstawowy i bardziej zaawansowany – mówi Michał Warzec, specjalista ds. sprzedaży maszyn w firmie ITA, dystrybuującej tokarki Schnitzer na polskim rynku.

 

Czteroosiowa tokarka Nero 

Dużym zainteresowaniem cieszył się model Nero. Jest to maszyna czteroosiowa z czterema zespołami roboczymi, która doskonale sprawdza się w obróbce skrawaniem przy wytwarzaniu nóg do mebli, stołów i krzeseł oraz tralek schodowych. 

– Nero to bardziej zaawansowany model tokarki, który ma cztery kontrolowane osie i cztery agregaty – wyjaśnia Michał Warzec. – Pierwszym, podstawowym agregatem w tym urządzeniu jest wstępna frezarka, za pomocą której możemy dosyć szybko wybrać materiał lub uzyskać płaszczyzny o doskonałej jakości. Drugi to klasyczny nóż do toczenia w kształcie „V”, który może być ewentualnie zamieniony na nóż talerzykowy. Trzeci stanowi frezarka – taka jak w centrach obróbczych – posiadająca funkcję wymiany narzędzi. W maszynie jest pięciopozycyjny magazynek narzędzi i w zależności od zapotrzebowania oraz od tego czy wykonujemy zdobienie frezem kulkowym, kształtowym czy typu „V”, to maszyna w zależności od tego pobiera odpowiednie narzędzie. Ostatni agregat ma bezkońcową taśmę szlifierską i wykorzystuje się go do wykańczania płaszczyzn, dzięki temu element wyjęty z tokarki jest gładki i wymaga dalszej, niewielkiej obróbki. Maszyna jest też wyposażona w funkcję pomiaru długości narzędzia. Po wyjęciu z magazynku sama dokona pomiaru po to, żeby frezowanie było bardzo dokładnie przeprowadzone. Egzemplarz prezentowany na targach wyposażony był także w automatyczny podajnik elementów, dzięki któremu tokarka pracuje autonomicznie, z minimalną przerwą pomiędzy wykonaniem kolejnych nóg czy tralek. Elementy do maszyny są ładowane poziomo, zaciskane; następnie rozpoczyna się obróbka. Po jej zakończeniu zacisk jest zwalniany, gotowa noga spada na miejsce odbioru i podawany jest tu kolejny element. 

Model Nero pozwala na produkcję elementów o długości od 3 cm do 1,20 m, czyli można na nim wykonywać zarówno standardowe, jak i niestandardowe, nogi do mebli. Maksymalny przekrój elementu, który może obrabiać ta maszyna, wynosi 140 mm. 

– Tokarka ta jest dedykowana producentom nóg meblowych i tralek. Zainteresowanie nią w trakcie targów wykazali także inni odbiorcy, między innymi producent lamp czy świeczników – dodaje specjalista ds. sprzedaży maszyn. 

 Warto wspomnieć również o łożu maszyny, które wykonane jest z odlewu żeliwnego, co pozwala doskonale tłumić wibracje i zapewnia sztywność. Z tego samego odlewu wykonane są zacisk oraz suport, na którym zamocowano agregaty. Taka budowa pozwala na szybką obróbkę oraz umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni. 

 

Sterowanie maszyną odbywa się poprzez sterownik Siemens. Producent zastosował także silniki i serwonapędy tej firmy. 

 

Dwuosiowa tokarka SCH 16100 

Druga z zaprezentowanych w Nadarzynie maszyn to dwuosiowa tokarka SCH 16100, także dedykowana producentom elementów toczonych. 

– Różnicę pomiędzy tymi modelami stanowi liczba osi. Model ten ma dwie osie i za jego pomocą możemy uzyskać wszystkie elementy obrotowe, ale nie jesteśmy w stanie uzyskać płaszczyzn. Jest to bardziej klasyczna tokarka wyposażona w dwa narzędzia – frezy typu „V” i talerzykowy. Pierwszy jest używany tam, gdzie potrzebne są wgłębienia, natomiast drugiego używa się do wykończeń wszystkich elementów gładkich – z tego względu, że przyleganie do drewna jest większe i wytoczona jego płaszczyzna jest gładsza. Maszynę również wyposażono w automatyczny podajnik. Sterowanie też odbywa się za pomocą sterownika Siemens. Tutaj także znajdziemy żeliwne odlewy, które nie są już często spotykane, nawet u renomowanych, europejskich producentów maszyn, ze względu na koszty, ale zapewniają precyzyjną pracę. Model SCH 16100 obrabia elementy do metra długości o przekroju 140 mm. Urządzenie jest podobne do modelu Nero, ale nie ma wszystkich agregatów, przez co także jest mniejsze. 

 

Zadowolenie z wystawiennictwa 

– Od początku targów zanotowaliśmy wielu odwiedzających, którzy tłumnie odwiedzali hale targowe. Głównie byli to goście z okolicy Warszawy, lokalne firmy zajmujące się tworzeniem mebli z płyty, ale także stolarze tworzący w drewnie. W Nadarzynie pojawiły się też znane firmy i znajome twarze z całej Polski. Jednak większość zwiedzających stanowiły lokalne przedsiębiorstwa. Zainteresowanie tokarkami było duże i nawet w trakcie trwania wydarzenia podpisaliśmy umowy sprzedażowe – podsumowuje nasz rozmówca. 

 

 

Opracowanie: Kurier Drzewny

Translate »