Somapol zdecydował się na model UNDERTOP pozwalający na obróbkę płyt o maksymalnej szerokości 1100 mm i posiadający cztery agregaty.
Rozwijając produkcję wyrobów klejonych na mikrowczepy, pod kątem zamówień marketów budowlanych, a przede wszystkim prowadzoną od 13 lat produkcję płyt meblowych, właściciel firmy SOMAPOL w Chojnie k. Rawicza (Wielkopolska) zdecydował się niedawno na zakup szlifierki UNDERTOP 1100 włoskiej firmy EMC, przeznaczonej dla dużych firm produkcyjnych, gdzie wymagana jest wysoka wydajność i precyzja szlifowania. W zależności od konfiguracji ta kompaktowa i ergonomiczna szlifierka umożliwia kalibrację i szlifowanie dwóch płaszczyzn w jednym przejściu, co zapewnia maksymalną produktywność i najwyższą jakość obróbki.
Rośnie zainteresowanie klejonymi płytami
– W najlepszym okresie, jako Somapol
– Tartak Chojno, rocznie kupowaliśmy w nadleśnictwach nawet 25 000 m3 surowca drzewnego – mówi Sławomir Sobota, właściciel firmy. – Dzisiaj zakup drewna okrągłego nie przekracza 9 000 m3, natomiast roczny przerób tarcicy jest na poziomie 30 000 m3, bo znacząco zwiększyliśmy zakupy tarcicy bocznej, krajowej i szwedzkiej, żeby wytwarzać z niej fryzy do płyt meblowych. Głębszy przerób pozwala wykonywać płyty meblowe mikrowczepowe lite i płyty warstwowe, klejone na typową kantów-kę drzwiową i okienną. Kleimy też na mikrowczepy listwy na stelaże tapicerskie, głównie z drewna sosnowego, ale też dębowego. Płyta stolarska i klejone ramiaki drzwiowe to główne produkty dla fabryk mebli, okien i drzwi, głównie krajowych, ale także na rynek niemiecki.
Dlatego posiadając duże doświadczenie w produkcji takich materiałów, musieliśmy zadbać o odpowiednie wyposażenie techniczne, żeby spełnić wymagania jakościowe. Wszak odnotowujemy rosnące zainteresowanie płytami klejonymi, więc nasz wydział‚ klejenia płyt pracuje na dwie zmiany.
Grubość wykonywanych płyt jest dostosowana do zamówień„ klientów, ale zasadniczo Somapol klei płyty od grubości 12 mm, po standardowe grubości – 16, 18, 20 i 25 mm, w różnych formatach i nawet wykonuje formatowanie pod potrzeby fabryk mebli.
Szlifierka UnderTop jest właśnie przeznaczona do kalibracji drewnianych płyt klejonych.
Dwa dolne i dwa górne agregaty
Somapol zdecydował się na model po-zwalający na obróbkę płyt o maksymalnej szerokości 1100 mm, posiadający cztery agregaty. Dwa dolne, z których jeden posiada wał stalowy, z silnikiem 18,5 kW, a drugi – wał gumowy, z silnikiem 15 kW oraz dwa górne, z których znowu jeden posiada wał stalowy, z silnikiem 18,5 kW, a drugi – wał gumowy, z silnikiem 15 kW. Agregaty dolne szlifują powierzchnię od spodu, a następ-na sekcja to klasyczne agregaty górne. Korpus maszyny typu „klatka” wykonany jest ze stali węglowej o dużej grubości. Składa się ona z dwóch modułów. W Somapolu zakupiony model posiada w module dolnym dwa agregaty, ale producent ma w ofercie także moduł dolny, wykonany również jako trójagregatowy. Podobna sytuacja jest w drugim module – górnym, który w wybranej ma-szynie jest dwuagregatowy, natomiast może być też trójagregatowy.
– Oryginalność rozwiązania EMC polega na tym – tłumaczy Michał Wa-rzec, doradca z firmy ITA w miejscowo-ści Krze Duże, która jest przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku – że moduły instaluje się według zapotrzebowania użytkownika. W maszynie można skomponować na przykład zestaw: dwa dolne agregaty i trzy górne albo jeżeli jest potrzeba – można zastosować moduły z agregatami wału R, trzewika K lub też zespół z wałem nożowym, jak w wyrówniarkach/grubościówkach, jeśli wymagane będzie głębokie kalibrowanie, choćby w przypadku dużych wypływów kleju, który podczas szlifowania może szybko „zaklejać” papier szlifierski, praktycznie uniemożliwiając dalsze szlifowanie, co wymusza częste jego zmiany. Maszyna może być zatem wykonywana w kom-pozycjach zawierających od czterech do sześciu agregatów: 2R+2R, 2RK+2RK, 3R+3R lub 2RRK+2RRK. Agregaty K mogą być zastąpione agregatami T. Szlifierka jest wyposażona w niezależne silniki na każdy agregat, trzewiki elektroniczne oraz falowniki do prędkości taśm i prędkości przesuwu materiału.
Producent płyty z Chojna zdecydował się na maszynę kompaktową, jako jedną samodzielną szlifierkę, choć może być także wykonana w układzie dwóch niezależnych zespołów, połączonych za pomocą taśmy transportującej obrabiane elementy.
Maszyna jest wyposażona w stoły podciśnieniowe oraz dociski płytowe do lepszego prowadzenia materiału w strefie szlifowania. Stół obrób-czy znajduje się na stałej wysokości 1100 mm, więc istnieje możliwość jej zestawienia ze stołami podawczymi i odbiorczymi, jeśli jest częścią linii. W Somapolu jest odrębną jednostką obróbczą. Prędkość posuwu szlifowanej płyty jest regulowana płynnie, w zakresie od 2 do 22 m/min, w zależności od ilości kalibrowanego materiału. Taśma transportowa wykonana jest z naturalnej, szlifowanej gumy, a jej prędkość jest elektronicznie regulowana. Centrowanie taśmy transportującej jest też automatyczne, zaś odczyt grubości, z dokładnością do dziesiątych części milimetra, jest cyfrowy.
Walce dociskające obrabiany element o dużej średnicy są żłobione i po-kryte gumą antypoślizgową o twardości 50 Sh, z regulacją położenia i nacisku.
Oszczędność także na taśmach ściernych
Dotykowy panel wyświetlacza i sterujący, instalowany na wysokości wzroku operatora, stwarza możliwość ustawienia osobno ilości zbieranego materiału z dolnej oraz górnej warstwy drewnianej płyty klejonej. – W ofercie EMC są także modele UnderTop o szerokości roboczej 1300 mm oraz modele dla producentów komponentów meblowych, o szerokościach 650 lub 300 mm – dodaje Michał‚ Warzec. – Model UnderTop 1100 ma wymiary 3,5 x 1,5 m, a maksymalna grubość elementów może wynosić 140 mm. Ścierne pasy mają długość 1900 mm, a szerokość 1120 mm. Automatyczna szlifierka kalibrująca góra-dół eksploatowana jest w Somapolu od kilku miesięcy i dobrze się sprawdza. Szlifuje bardzo dobrze płyty sosnowe, przez co poprawiła się jakość wyrobów, co wpływa na dalszych eta-pach obróbki na mniejsze zużycie lakieru, a wcześniej na mniejszy wkład robocizny w przygotowanie powierzchni do lakierowania i przyspieszenie całe-go procesu. Do obsługi tego kompaktowego automatu wystarczą dwie osoby, ponieważ element przesuwa się automatycznie i szlifowane są obie strony. Obsługa jest prosta, ponieważ po ustawieniu programów pracy maszyny wy-starczy tylko je wybrać do określonej operacji. Jej praca jest dużo szybsza, więc teraz nie musi pracować non stop. Zaobserwowano także oszczędność taśm szlifujących, ponieważ sprawniejszy system odciągania pyłów na bieżąco odmuchuje papierową taśmę szlifującą, przez co mniej pyłu osadza się na taśmie ściernej. Maszyna spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Jest bariera zabezpieczająca ręce po stronie operatora, są urządzenia przeciwpowrotne i dociski czołowe na wejściu, przyciski bezpieczeństwa na wejściu i wyjściu z maszyny, hamulec automatyczny do natychmiastowego zatrzymania taśm ściernych i z hamowaniem w trybie bezpieczeństwa, z podwójną kontrolą, również w przypadku zaniku energii elektrycznej lub sprężonego powietrza. Praca zostanie zatrzymana również przy próbie obróbki zbyt grubego elementu, nienaprężenia taśm ściernych czy zerwania taśmy. Walorem jest również bogaty zakres sterowania maszyną oraz informacji o poszczególnych stanach obróbki, pozycjach i parametrach poszczególnych instalacji.
Źródlo: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Autor: Janusz Bekas