Nowa wersja Centauro Supercut 80 to maszyna przemysłowa ze zintegrowanym urządzeniem podawczym składającym się z posuwu na taśmie transportowej i 12 jałowych rolek dociskowych sterowanych pneumatycznie. Wysokość pasa wynosząca 320 mm oraz jego długość – 750 mm gwarantują bardzo stabilny proces rozcinania, a co za tym idzie wysoką jakość cięcia.
Drewmet to niewielka firma zlokalizowana w miejscowości Łazy koło Warszawy, której działalność obejmuje: usługi stolarskie, produkcję mebli tapicerowanych oraz produkcję obłogów ciętych. Ostatni profil to najmłodszy pomysł, który pojawił się w związku z realizowanym jakiś czas temu zleceniem.
Próby kupienia ciętych obłogów, spełniających określone wymagania jakościowe i wymiarowe, okazały się nie lada wyzwaniem. O ile materiał pozyskiwany za pomocą skrawania obwodowego jest ogólnie dostępny, o tyle cięty należy do rzadkości, a jeśli jest, to o innych parametrach.
Bardzo stabilny proces rozcinania
Zanim uruchomiłem produkcję obłogów ciętych, kilka razy zdarzyło się, że potrzebowałem takiego półproduktu, aby wykonać przyjęte od klienta zamówienie – powiedział Maciej Waszczuk, właściciel. Znalazłem firmy, które teoretycznie zajmowały się produkcją tego typu materiału, jechałem tam, a na miejscu okazywało się, że albo nie mają takiego gatunku drewna, albo szerokość, długość i grubość są nie takie jak potrzebuję, lub tną tylko usługowo z powierzonego materiału. Nie bez znaczenia były także koszty związane z zakupem zewnętrznym. Drewmet zajmuje się między innymi pro- dukcją obłogów dla producentów okien, drzwi, blatów, stopni schodowych oraz poręczy. Dlatego, z przyczyn wydajnościowych, bardzo ważne są tutaj ściśle określone długości i szerokości obłogów. Pozyskanie materiału o określonych parametrach jakościowych i wymiarowych pochłaniało dużo czasu i pieniędzy, co w efekcie rzutowało na końcowy wynik finansowy. Pomysł, że tę niszę rynkową można przekształcić w dochodowy interes pojawił się w momencie, gdy odwiedzający stolarnię koledzy po fachu właściciela chcieli odkupić od niego nabyte na zewnątrz obłogi, ponieważ odpowiadały im właśnie ich wymiary i jakość. Przedsięwzięcie wiązało się jednak z inwestycją.
W fazie zbierania ofert na maszynę pod uwagę brałem firmy produkujące zarówno pilarki taśmowe, jak i minitraki ramowe – wyjaśnił Maciej Waszczuk. Ostatecznie zdecydowałem się na pilarkę Supercut 80 włoskiej firmy Centauro, ponieważ ma ona największe możliwości. Przedstawicielem tego producenta w Polsce jest firma ITA mająca swoją siedzibę w miejscowości Krze Duże w województwie mazowieckim. To właśnie ona dostarczyła mi jeden z pierwszych na naszym rynku modeli tej maszyny, o większej niż dotychczas wysokości cięcia i wyposażonej w falownik do regulacji prędkości pracy piły.
Nowa wersja Supercut 80 to maszyna przemysłowa ze zintegrowanym urządzeniem podawczym składającym się z posuwu na taśmie transportowej i 12 sztuk jałowych rolek dociskowych sterowanych pneumatycznie. Wysokość pasa wynosząca 320 mm oraz jego długość – 750 mm gwarantują bardzo stabilny proces rozcinania, a co za tym idzie – wysoką jakość cięcia. Zastosowanie specjalnej przystawki pozwala na pozyskiwanie bardzo cienkich elementów o grubości nawet 2 mm i szerokości aż 500 mm. Stosując dobrej jakości piły, realne jest uzyskanie tolerancji dla grubości rzędu ±0,15 mm. Z kolei rzaz piły – 1,3 mm pozwala na uzyskanie bardzo dobrej wydajności i oszczędności w materiale. Napęd pasa realizowany jest za pomocą silnika elektrycznego o mocy 0,37 kW. Prędkość posuwu rozcinanego materiału może być płynnie regulowana w zakresie od 0 do 30 m/min.
Płynna regulacja prędkości pracy piły
Konstrukcja nośna pilarki to stalowa rama, na której zamocowane są dwa koła prowadząco-napinające o średnicy 800 mm oraz stalowy stół roboczy o wymiarach 1290 x 800 mm. W wersji standardowej maszyna wyposażona jest w pneumatyczny hamulec kół, a także w automatyczny, hydrauliczny system napinania piły. Wartość siły, z jaką naprężony jest brzeszczot uwidoczniona jest na manometrze. Pilarka jest również wyposażona w układ obustronnego smarowania taśmy tnącej, aby zachować czystość i zwiększyć poślizg narzędzia. Na kołach zamontowane są również skrobaki czyszczące ich powierzchnie. Maszyna napędzana jest silnikiem o mocy 15 kW uruchamianym za pomocą automatycznego przełącznika gwiazda/trójkąt. Supercut 80 posiada również pełne wyposa- żenie zabezpieczające, gwarantujące całkowite bezpieczeństwo obsługi. Są to: wyłącznik przeciążeniowy silnika, przedni i tylny wyłącz- nik bezpieczeństwa maszyny oraz wyłączniki otwarcia drzwi osłon kół i komory silnika.
Zastosowanie wspomnianego wyżej falownika pozwala na płynną regulację prędkości pracy taśmy tnącej w zakresie od 27 do 60 m/s – wyjaśnił Karol Świątkowski, product manager z firmy ITA. – Jest to niezwykle istotna opcja w przypadku cięcia szerokiego różnorodnego materiału z dużą prędkością posuwu. Większa szybkość ostrza pozwala na większy kąt cięcia, a więc daje lepsze rezultaty. Szybkość ograniczona jest przez właściwości materiału i ciepło powstające podczas cięcia. Cięcie twardego materiału przy dużej szybkości może powodować powstawanie zbyt dużych ilości ciepła, co znacznie skraca żywotność narzędzia. Ma ona wpływ również na jakość powierzchni po przejściu piły i prawidłowe odprowadzanie trocin. Gdy nie mamy możliwości regulacji tego parametru, a tniemy wysoki materiał z dużym posuwem, musimy zastosować piłę o większej przestrzeni międzyrębnej, w przeciw- nym wypadku należy zredukować prędkość posuwu, co diametralnie zmniejsza wydajność pro- dukcji. Tylko w taki sposób uda się odprowadzić ze strefy cięcia powstające trociny. Odbije się to jednak na jakości uzyskanej powierzchni, ponieważ duży posuw na ząb spowoduje, że ślady na materiale będą bardziej widoczne. W momencie, gdy za pomocą falownika dostosujemy prędkość pracy ostrza, możemy pozostać przy narzędziach o stałej przestrzeni międzyzębnej, gdyż odpowiedni posuw na ząb to prawidłowy kształt trocin i lepsza jakość.
Podajnik materiału kontrolowany jest elektronicznie z pozycji pulpitu sterującego z ręcznym wprowadzaniem parametrów cięcia. Sterowanie ELCO oraz czujnik optyczny pozwalają na optymalizację początkowej prędkości cięcia. Czujnik wykrywa obecność rozcinanego materiału, mierzy jego wysokość, a sterownik dobiera optymalną prędkość początkową cięcia oraz automatycznie dosuwa rolki dociskowe do elementu. Maksymalny wymiar elementu, który może zostać rozcięty na pół, to aż 400 mm, a w dalszej kolejności można ciąć obłogi o dowolnej grubości. System sterujący zainstalowany w nowej wersji maszyny pozwala także na generowanie statystyk czasu pracy. W przygotowaniu jest także aktualizacja dotycząca wydajności materiałowej oraz umożliwiająca prowadzenie właściwej gospodarki narzędziowej. W stałej sprzedaży posiadamy obłogi o grubości 4 mm wykonane z sosny, olchy i dębu – powiedział Maciej Waszczuk. – Taka, a nie inna grubość to efekt wielu prób i doświadczeń. Dzięki temu otrzymujemy wytrzymały materiał, który bardzo dobrze się obrabia, jest stabilny w użytkowaniu i jeśli zachodzi taka potrzeba, może być poddany procesowi renowacji. Pozostałe parametry wy- miarowe, jak długość i szerokość, również zostały dostosowane do naszych potrzeb wynikających z realizowanych przez stolarnie zleceń. Okazało się, że pokrywają się one z wymaganiami stawianymi przez naszych klientów zamawiających obłogi. W ofercie handlowej firmy Drewmet znajdują się obłogi o długości od 0,4 do 5,5 m. Występują one w czterech podstawowych szerokościach, a mianowicie: 125, 140, 190 i 250 mm. W przypadku standardowych wymiarów zawsze utrzymywany jest określony stan ma- gazynowy, natomiast obłogi o nietypowych parametrach wykonywane są na zamówienie. Ciekawostką jest fakt, że rma produkuje także formatki o podanych przez zamawiającego wymiarach. Poszczególne listki takiego arkusza nie są jednak klejone stykowo, jak w przypadku cieńszych oklein. Właściciel rmy opracował własną technologię polegającą na frezowaniu w materiale czteromilimetrowej grubości wpustu i wypustu oraz klejeniu w prasie ramowej z dociskami śrubowymi. Wymagało to oczywiście zaprojektowania specjalnej głowicy frezarskiej pozwalającej na nieomal idealne spasowanie poszczególnych listków oraz maksymalne skrócenie czasów nastawczych. Technologia ta umożliwia wykonywanie formatek o maksymalnej długości 2,5 i szerokości 2 m. Po sklejeniu poddawane są one procesowi szlifowania. Jest to idealna propozycja dla klientów zajmujących się produkcją stopni schodowych czy blatów – stwierdził Maciej Waszczuk. – Dlatego właśnie staramy się stworzyć stan magazynowy pod typowe wymiary stopni. Oprócz gatunków krajowych Drewmet wykonuje także obłogi cięte z drewna egzotycznego. Są to jednak tylko indywidualne zamówienia. Materiał wyjściowy do ich produkcji kupowany jest w firmie DLH.
Tekst: Tomasz Bogacki
Źródło: Gazeta Meblarstwo