Piła taśmowa pozwala na wykonywanie dowolnych kształtów

Hoppera wyróżnia podczas cięcia obracanie cienkiej piły w szerokim zakresie Produkcja krzeseł była od dawna bliska firmie DREW-HIT, stąd właśnie decyzja o podjęciu ich wyrobu oraz zakupie pilarki taśmowej HOPPER, sterowanej numerycznie, we włoskiej firmie MZ PROJECT, do wycinania w drewnie krzywoliniowych element.w krzeseł.   Zobacz opis maszyny   Od wielu lat niezawodnym dostawcą maszyn dla firmy DREW-HIT Adam Marciniak z […]

pilarka cnc - ita

Hoppera wyróżnia podczas cięcia obracanie cienkiej piły w szerokim zakresie

Produkcja krzeseł była od dawna bliska firmie DREW-HIT, stąd właśnie decyzja o podjęciu ich wyrobu oraz zakupie pilarki taśmowej HOPPER, sterowanej numerycznie, we włoskiej firmie MZ PROJECT, do wycinania w drewnie krzywoliniowych element.w krzeseł.

 

pilarka taśmowa kopiująca - ITA

Zobacz opis maszyny

 

Od wielu lat niezawodnym dostawcą maszyn dla firmy DREW-HIT Adam Marciniak z Sampławy k. Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie) jest ITA z Krz.w Dużych. Niedawno dostarczyła pilarkę taśmową sterowaną numerycznie, model HOPPER, włoskiej firmy MZ PROJECT, bardzo łatwą w programowaniu i użytkowaniu. Precyzja, jakość cięcia i szybkość zarówno podczas wycinania element.w, jak też krótkich czasów regulacji podczas przechodzenia z jednego programu do innego sprawiła, że Drew–Hit zainteresował się właśnie tą maszyną, zasugerowaną przez doradcę ITA, gdy poznał funkcje, jakie ma spełniać w firmie.

Czas na krzesła 

– Zakupiliśmy tę pilarkę do wycinania w drewnie krzywoliniowych elementów krzeseł – m.wi Adam Marciniak, właściciel Drew-Hit. – A to dlatego, że postanowiliśmy wieloletnie doświadczenia w produkcji komponentów meblowych oraz od pięciu lat – bukowych stelaży krzeseł i foteli dla innych producentów – wykorzystać do produkcji krzeseł tapicerowanych. Zaczynaliśmy od produkcji elementów krzeseł dla innych wykonawców, a teraz przygotowujemy pierwszewłasne modele. Na razie mamy w próbach dwa modele. Firma w Sampławie posiada w swoim parku maszynowym centra obróbcze i maszyny pozwalające na profesjonalną produkcję krzeseł, które wykorzystywano do obróbki element.w meblowych, ale brakowało piły taśmowej do wycinania krzywoliniowych element.w krzeseł, głównie bukowych.

pilarka cnc - ita

– Dotychczas nie wykonywaliśmy elementów krzywoliniowych, więc nie sposób mówić o korzyściach z pracy tej maszyny, bo jeśli wyjątkowo coś takiego musieliśmy wykonać, to innymi metodami, np. na frezarce – frezując, a nie wycinając – tłumaczy gospodarz. – Po decyzji o rozwinięciu produkcji krzeseł, potrzebna nam była tego typu maszyna dla zapewnienia odpowiedniej prędkości wycinania, jak i oszczędności materiału drzewnego. Tego typu urządzenie zapewnia większe możliwości wykonawczew zakresie nieregularnych kształtów. Właściciel zapewnia, że jego firma nie zmniejsza swojego zaangażowania w produkcję elementów meblowych, tylko poszerza asortyment o krzesła. A to dlatego, że w zakresie komponentów meblowych ma liczną konkurencję, także w tzw. szarej strefie, gdyż niektóre komponenty da się wykonać prostymi narzędziami i maszynami. – Zdajemy sobie sprawę, że produkcja krzeseł nie jest łatwa, więc właśnie dlatego się za to zabieramy, gdyż z jednej strony lubimy trudne wyzwania, a z drugiej – trochę nam dokuczają „garażowi” producenci komponentów meblowych – stwierdza właściciel. – Nie zawsze legalnie prowadzą swoje biznesy, przez co mają niższe koszty i mogą oferować w miarę podobne elementy, w cenach niższych od naszych. My zatrudniamy pracowników legalnie, płacimy podatki, zapewniamy nowoczesne maszyny, dobre warunki pracy, a to wszystko tworzy koszty, wpływające na cenę końcowego wyrobu, nawet przy minimalnej marży. Coraz trudniej nam z nimi konkurować, bo odbiorcy, gdy mają wybór, sięgają po tańsze komponenty. My wygrywamy rywalizację, gdy realizuje się większe partie wyrobów, gdy są wysokie oczekiwania jakościowe, gdy zwraca się uwagę na wykończenie lakiernicze, na terminy dostaw. Zatrudniamy ponad 100 pracowników, i z tego powodu musimy mieć stosowną strukturę firmy, co generuje koszty, więc chcemy mieć produkcję trudniejszych wyrobów meblowych, takich jak krzesła, bo mamy możliwości techniczne i kadrowe, żeby temu podołać, w odróżnieniu od niewielkich podmiotów produkcyjnych. Mamy park maszynowy przygotowany do produkcji krzeseł, bo dysponujemy pięcioosiowymi centrami obróbczymi, czopiarkę obwiedniową do krzeseł, lakiernię. W zakresie tapicerki siedzisk będziemy korzystać z kooperacji, jednak docelowo planujemy stworzenie tego działu u nas.

Hopper ma duże możliwości 

Trudno powiedzieć, czy Drew-Hit, obecny na rynku od 30 lat, będzie wykonywać krzesła pod własną marką czy we współpracy z jakimś producentem mebli. Najpierw chce mieć atrakcyjny produkt, a najlepiej kilka, żeby zorientować się w popycie i sposobach dystrybucji. Z dwoma czy trzema modelami nie sposób podbić rynku, dlatego obecnie koncentruje się na pilarka cnc - itaprojektowaniu modeli, opracowywaniu technologii obróbki i zakupie niezbędnych maszyn do takiej produkcji. Pod tym kątem eksploatuje teraz centrum Hopper. Na razie na jednej zmianie, ale w miarę zwiększania produkcji krzeseł pewnie niedługo się to zmieni. – Teraz uczymy się obsługi, sprawdzamy możliwości maszyny pod kątem realizacji na niej także naszych standardowych produktów, choćby możliwości cięcia pod uciosem kilku elementów naraz. Wykorzystujemy już taką możliwość podczas wycinania nóg krzeseł, bo jednocześnie wycinamy trzy elementy w czasie jednego przejścia piły. Takie rozwiązanie przyspiesza obróbkę. W czasach niedoboru pracowników jest to istotne ułatwienie i przyspieszenie produkcji.

Praca w cyklu automatycznym

Centrum do cięcia kształtowego Hopper zostało do Sampławy dostarczone w standardowej konfiguracji. Jest dostępne w trzech standardowych długościach roboczych: 1300, 2000 lub 2500mm, ale zdecydowano się na 2000 mm. Maszyna może obrabiać element o dużych wymiarach, ale także jednocześnie kilka element.w, ułożonych na stole jeden nad drugim. Włoski producent na zamówienie produkuje maszynę z polem roboczym dostosowanym do indywidualnych potrzeb. Maszyna pracuje w cyklu automatycznym. Podajnik znajdujący się na stole roboczym automatycznie ustawia materiał do pocięcia po każdej operacji rozkroju, aż do jego wyczerpania. Powtarzające się cykle podawania są zarządzane przez urządzenie pozycjonujące znajdujące się w sterowniku numerycznym. Obracanie cienkiej piły w zakresie +/-90Åã podczas cięcia jest główną cechą, która wyróżnia tę maszynę. Piła taśmowa o długości 5900 mm, szeroka na 13 mm (opcjonalnie 16 i 19 mm), zawieszona jest na kołach zamachowych o średnicy 900 mm i poruszana silnikiem samohamującym HP15. Minimalny promień cięcia to 45 mm. Prędkość piły wynosi 1870 m/min. Sterownik numeryczny FANUC, obsługujący wszystkie osie maszyny, zapewnia szybkość i precyzję obróbki. Pionowy wałek dociskowy gwarantuje stabilność materiału podczas cięcia i doskonałą jakość obróbki. Do blokowania obrabianego materiału służą bardzo solidne chwytaki pneumatyczne. Na podstawie rysunku elementu przeznaczonego do produkcji, przygotowanego w formacie DXF, system IMAGO lub AlphaCAM wybiera podstawowe informacje potrzebne dla CNC, a kontrola kształt.w i zastosowanie doskonałej technologii nie pozwalają na popełnianie błędów. Wszystko jest wizualniekontrolowane w środowisku symulacji obróbki, które pokazuje gabaryty maszyny i dynamiczne usuwanie odpadów. Imago optymalizuje czasy i położenie obrabianego materiału za pomocą specjalnych algorytm.w, do kalkulacji prędkości i nestingu.

Walory pilarki CNC

Skrętna taśma tnąca do precyzyjnego cięcia profilu sprawia, że pilarka taśmowa Hopper CNC pozwala na wykonywanie dowolnych kształt.w, na przykład oparć krzeseł, n.g krzeseł lub foteli. Pilarka bardzo dokładnie wycina po łuku z dużą wydajnością poszczególne elementy. Drewniane elementy są podawane automatycznie pod ostrze piły, z regulowaną szybkością do 20 m/min, gdzie za pomocą pneumatycznych ścisków są automatycznie pozycjonowane i utrzymywane w trakcie przesuwu całego procesu obróbczego. Przesuw obrabianych element.w jest sterowany z programatora elektronicznego, a precyzja pozycjonowania jest zagwarantowana przez śruby kulowotoczne, silnik prądu stałego oraz enkoder. Proces cięcia piłą taśmową płynnie podsuwanego elementu jest stabilny i przez to uzyskuje się bardzo gładką powierzchnię cięcia. Dodatkowo przy trudniejszych promieniach mamy możliwość zwolnienia maszyny, aby obróbka była jeszcze bardziej dokładna.

Operator układa materiał i zdejmuje elementy

Korpus maszyny wykonany jest z konstrukcji rurowej i blachy giętej, wzmocniony i spawany, z drzwiczkami do wykonywania konserwacji wewnątrz i czyszczenia. Maszyna jest sterowana za pomocą sterownika numerycznego, z kolorowym ekranem dotykowym. Nowe programy są zapisywane bezpośrednio w maszynie. Przejście z jednego programu obróbki do innego jest natychmiastowe, bez konieczności wykonywania innych, dodatkowych operacji. Maszyna posiada pneumatyczne naprężanie piły oraz urządzenie do automatycznego zwalniania stołu, w celu wykonania szczególnie trudnych krzywizn. Na wyposażenie standardowe maszyny składają się dwie obrotowe prowadnice piły +/-90 stopni, z wkładką z węglika, piła, dwa chwytaki pneumatyczne do blokowania i podawania przecinanego drewna oraz kołpak odciągowy wiórów o średnicy 120mm. Kombinacja różnych elementów lub w odbiciu lustrzanym, wycinanych z tego samego kawałka drewna, pozwala na optymalizację produkcji  i oszczędność materiału. Rolą operatora, opr.cz wyboru programu, jest ułożenie element.w na stole (opcjonalnie może być automatyczny magazynek element.w) i ich automatyczne dociśnięcie chwytakami, a podczas automatycznej obróbki ma on czas na zdjęcie obrobionych elementów i ich ułożenie na palecie, do dalszej obróbki. Przesuwanie wzdłużne drewna odbywa się za pomocą reduktora, listwy zębatej i zębatki z zębami helikoidalnymi, na prowadnicach liniowych, za pomocą motoreduktora elektrycznego, sterowanego falownikiem. Pilarka ma możliwość cięcia drewna o długości do 2000 m (opcjonalnie nawet do 2800 mm) i wysokości do 150 mm. Może realizować cięcia w deskach o szerokości do 1050 mm (inne na życzenie – nawet do 2100) pod kątem w zakresie od +90 stopni do -90 stopni.

 

wydawnictwo: gazeta Przemysłu Drzewnego

tekst i foto:  Janusz Bekas

Translate »