Polerowanie lakierów kolorowych i bezbarwnych

Kompaktowa polerka do wysokiego połysku BG 650 włoskiej firmy EMC jest przeznaczona dla producentów frontów lakierowanych na wysoki połysk. Maszyna wykonuje polerowanie za pomocą bawełnianych szczotek i wosku. Proces dokonuje się w kilku przejściach za pomocą wału. Jest to najmniejszy model polerki, który produkuje EMC. Możliwość polerowania elementów o szerokości 650 mm pokrywa zapotrzebowanie większości […]

Kompaktowa polerka do wysokiego połysku BG 650 włoskiej firmy EMC jest przeznaczona dla producentów frontów lakierowanych na wysoki połysk. Maszyna wykonuje polerowanie za pomocą bawełnianych szczotek i wosku. Proces dokonuje się w kilku przejściach za pomocą wału.

Jest to najmniejszy model polerki, który produkuje EMC. Możliwość polerowania elementów o szerokości 650 mm pokrywa zapotrzebowanie większości producentów frontów mebli.

Operator obsługujący maszynę naj-pierw dokonuje zmatowienia elementu kolorowego lub bezbarwnego za pomocą papieru o szorstkości 1000-1200. Następnie ustawia ręcznie wysokość roboczą, nakłada na element pastę polerską i uruchamia taśmę transportującą elementy do polerowania.

Konstrukcja maszyny jest bardzo prosta. Element porusza się na stole podciśnieniowym pod agregatem wału polerującego. Maszyna jest wyposażo-na w fotokomórki z przodu i z tyłu. Wykrywają one, gdzie jest koniec elementu. Jest to istotne, jeśli operator ustawi kilka cykli przejazdowych pod wałem. W takim przypadku po przejściu elementu pod wałem fotokomórka uruchomi ruch powrotny, bez ingerencji operatora. Po zrealizowaniu określonych cykli taśma zatrzymuje się i wyłącza się podciśnie-nie utrzymujące element, który daje się swobodnie zdjąć. Można obrabiać jeden większy element albo kilka mniejszych, obok siebie lub jeden za drugim.

Wał polerski w trakcie pracy nieznacznie oscyluje. Jest to oscylacja rzędu 2-3 cm. Chodzi głównie o niedopuszczenie do przepolerowania oraz żeby nie było śladu po długości elementu, jeżeli jakaś drobina usadowi się na wale. Dlatego dodatkowo wał ze szczotką o średnicy 250 mm jest ustawiony pod niewielkim kątem 3° względem kierunku obróbki. Prędkość obrotowa szczotki wynosi 960 obr./min.

– Kompaktowa polerka Baby Gloss ma w intencji producenta zastąpić ręczne polerowanie „bączkami”, które jest bardzo pracochłonne, wymaga dużo czasu i dobrych operatorów, żeby nie przeszlifowali polerowanych elementów – mówi Michał Warzec z firmy ITA, która jest przedstawicielem firmy EMC. – Przeznaczona jest ona dla producentów oczekujących wydajności do maksimum 20 m2 dziennie. Dużo wygodniej i niezawodniej jest wykonać polerowanie na tej niewielkiej maszynie, z podnoszonymi stołami rolkowymi. W zależności od rodzaju lakieru i koloru, proces polerowania można do-stosować do oczekiwanego połysku. Jeże-li chce się mieć jak najładniejszy połysk, to proces powinien być prowadzony z jak najmniejszym dociskiem wału, natomiast jeżeli zwraca się uwagę na wydajność, to można zwiększyć nacisk.

Bardziej rozwinięta polerka tej firmy ze stołem ruchomym ma szerokość 1300 mm, z możliwością polerowania frontów giętych, a najbardziej rozwiniętą wersją jest przelotowa polerka Roto. Na BG 650, pokazanej przez ITA na targach Drema, można polerować elementy długości do 2000 mm i grubości do 50 mm. Prędkość posuwu w osi X jest regulowana w zakresie od 1,5 do 8 m/min. Zapotrzebowanie mocy podczas pracy urządzenia wynosi 6 kW.

Źródło: Meblarstwo – komponenty i technologie – listopad 2015
Tekst i Foto: Jerzy Piątkowski

Translate »