Precyzyjne wycinanie nóg i oparć krzeseł

Urządzenie z czterema szablonami pozwala na uzyskanie elementów asymetrycznych, z dwoma całkowicie różnymi bokami. Dla producenta każdej maszyny najbardziej cenioną rekomendacją jest wykorzystanie do produkcji w zakładach należących do Grupy IKEA lub w firmach z nią związanych. Takim „certyfikatem” może się pochwalić pilarka taśmowa kopiująca Quater włoskiej firmy MZ Project, której przedstawicielem na polskim rynku jest […]

Urządzenie z czterema szablonami pozwala na uzyskanie elementów asymetrycznych, z dwoma całkowicie różnymi bokami.

Dla producenta każdej maszyny najbardziej cenioną rekomendacją jest wykorzystanie do produkcji w zakładach należących do Grupy IKEA lub w firmach z nią związanych. Takim „certyfikatem” może się pochwalić pilarka taśmowa kopiująca Quater włoskiej firmy MZ Project, której przedstawicielem na polskim rynku jest ITA z miejscowości Krze Duże. Ta pilarka taśmowa z piłą skrętną, kopiującą, do wycinania z drewna litego takich elementów jak nogi i oparcia krzeseł jest wykorzystywana do produkcji krzeseł w fabryce IKEA w Konstantynowie Łódzkim.

– Maszyna ta została wybrana ze względu na niezawodność i szybkość wycinania krzywoliniowych elementów – mówi Michał Warzec z firmy ITA. – Przed wyborem rozpatrywano i inne oferty, ale zdecydowano się na Quatery, doposażając je dodatkowo w systemy automatycznego załadunku elementów do obróbki. Również kooperanci tej fabryki zdecydowali się na zakup tychże modeli pilarek kopiujących.

Pilarka taśmowa Quater wykorzystywana jest także do wycinania z drewna litego takich elementów, jak elementy krzywoliniowe mebli, wieszaki na ubrania, kolby karabinów, łyżki drewniane, uchwyty instrumentów muzycznych, elementy sof i foteli, klawisze fortepianu i wiele innych. Maszyna jest przeznaczona do cięcia desek drewnianych z surowego drewna o nieregularnym kształcie i posiadającego defekty, albowiem ręczny posuw i ustawianie ciętego materiału po każdym cyklu cięcia ułatwia operatorowi usuwanie wad drewna.

Wykorzystuje się w niej prosty, wymienny szablon wykonany z twardej sklejki, a operator może wybierać z pulpitu spośród aż czterech szablonów za-mocowanych z tyłu maszyny. Regulowane zderzaki pneumatyczne określają szerokość gotowych elementów.

Standardowo piła posiada elektryczne smarowanie centralne, pneumatyczny naciąg piły, urządzenie do automatycznego zwalniania prędkości stołu dla wykonania szczególnie trudnych krzywizn, urządzenie z czterema szablonami, które pozwala na uzyskanie elementów asymetrycznych, z dwoma całkowicie różnymi bokami.

Stół obróbczy jest wyposażony w dwa dociski blokujące element podczas obróbki. Przecięte elementy spadają z tyłu piły taśmowej.

Model prezentowany na targach Drema był modelem z kopiowaniem mechanicznym. Odbywa się ono na zasadzie szablonu obrotowego. Jest to rozwiązanie, które włoski producent wprowadził zamiast systemu kopiującego, który miał wyłącznie dwa szablony kopiujące. Dzięki temu operatorzy mają większą możliwość optymalizacji obrabianego drewna, odpowiedniego ułożenia i wybrania pomiędzy wadami.

Podczas pracy operator bazuje na ma-szynie element w stosunku do czterech zestawów zderzaków, a cięcie odbywa się po kopiale. Wycięty element spada za maszyną, a reszta materiału wraca do operatora, który znowu ręcznie przebazowuje go i wykonuje następne cięcie. Samo przełączenie pomiędzy kopiałami ogranicza się do naciśnięcia jednego z czterech przycisków na maszynie, ewentualnie można zaprogramować sekwencję kolejnych cięć. Na pilarce można ciąć elementy o długości do 1300 mm (w opcji – 2000 mm), o wysokości do 100 mm i szerokości do 800 mm. Minimalny promień cięcia to 100 mm, a skręt piły możliwy jest w zakresie +45/-45°, z głębokością cięcia do 150 mm. Podczas cięcia stół z elementem porusza się z prędkością 0-20 m/min, a prędkość powrotu to 60 m/min.

Źródło: Meblarstwo – komponenty i technologie – listopad 2015
Tekst i Foto: Jerzy Piątkowski

Translate »