Proponują jakość, która idzie w parze z ceną

W czasie targów LIGNA firma AES Group zaprezentowała swoje rozwiązania w dziedzinie maszyn dla branży produkcji mebli na powierzchni ponad 1000 mkw. Skupiono się na rozwiązaniach ukazujących modele produkcyjne dedykowane do nestingu, obróbki CNC, okleinowania, rozkroju płyt i owiercania elementów meblowych. Ze względu na wielkość stoiska nie byliśmy w stanie zaprezentować wszystkich naszych produktów, dlatego […]

W czasie targów LIGNA firma AES Group zaprezentowała swoje rozwiązania w dziedzinie maszyn dla branży produkcji mebli na powierzchni ponad 1000 mkw. Skupiono się na rozwiązaniach ukazujących modele produkcyjne dedykowane do nestingu, obróbki CNC, okleinowania, rozkroju płyt i owiercania elementów meblowych.

Ze względu na wielkość stoiska nie byliśmy w stanie zaprezentować wszystkich naszych produktów, dlatego skoncentrowaliśmy się na wybranej gamie maszyn, które obecnie są najbardziej interesujące dla rynku odbiorców – mówi nam w wywiadzie Michał Warzec, specjalista ds. sprzedaży maszyn w firmie ITA.

Królowie nestingu

Na stoisku AES roiło się od intersujących rozwiązań. Przede wszystkim należy zacząć od rodziny CNC do nestingu, stacjonarnych lub z załadunkiem i wyładunkiem automatycznym, etykietowaniem, dedykowanym producentom mebli litych (twardych), jak również mebli tapicerowanych, gdzie konieczne jest wycinanie różnych kształtów. Są to maszyny 3, 5 osiowe, w tym również maszyny z opcją tylko automatycznego rozładunku. Extreme Ultra reprezentuje model o najlepszym stosunek jakości do ceny. Jest to maszyna szybka (przejazdy w osiach 80 m/min), dynamiczna, o dużym polu roboczym i dzięki czemu umożliwia szybką produkcje. Model prezentowany na targach był również w pełni zautomatyzowany, samodzielnie ładował kolejne płyty do obróbki oraz rozładowywał pocięte. Maszyna może współpracować z różnymi programami, standardowo dostarczany jest AlphaCAM wraz z modułem xNesting.

Prezentowana maszyna jest wyposażona w stół załadunkowy z modułem do justowania płyt, stacja ręcznego etykietowana została umieszczona przy taśmie rozładunkowej. Ciekawą funkcją jest automatyczne okleinowanie formatek przed rozcięciem, co jest dostępne opcjonalnie. Maszyna ma również możliwość pomiaru długości narzędzia frezującego aby uniknąć błędów opisywania narzędzi. Stół obróbczy wyposażony jest w unikalny system, opatentowany przez firmę AES, stosowany w modelach Raptor i opisywanym Extreme. System ten zwiększa przyczepność elementów do stołu obróbczego. Polega na skoncentrowaniu mocy jednej pompy na obszarze, gdzie pracuje frezarka, natomiast pozostała część stołu pracuje na drugiej pompie. Przełączanie następuje automatycznie w momencie zmiany obszaru pracy głowicy. Według testów przeprowadzonych przez AES, takie rozwiązanie powoduje niemalże 10-krotne zwiększenie przyciągania elementów do stołu obróbczego. Warto zaznaczyć, że do osiągnięcia tego efektu przyczepności firma stosuje tylko dwie pompy, a nie trzy lub cztery. Ma to istotny wpływ na cenę maszyny i koszty eksploatacji.

Maszyna posiada również zbiorniki próżniowe pod stołem roboczym, które w przypadku spadku wydajności którejś z pomp zapewniają blokadę obrabianych elementów na stole przez kilkadziesiąt sekund, stanowiąc bufor bezpieczeństwa. Kolejną prezentowaną na targach maszyną było centrum obróbcze Supernova, charakteryzujące się wysoką precyzją obróbki elementów przy jednoczesnej wysokiej prędkości działania. Dzięki różnym narzędziom dostępnym w automatycznym magazynku, maszyna może służyć do obróbki płyt drewnopochodnych takich jak HDF, MDF, HPF, a także elementów PCV i aluminiowych. Ta wszechstronność pozwala na jej zastosowanie w różnych sektorach produkcji, na przykład przy tworzeniu interesujących wzorniczo frontów meblowych, paneli ściennych itp. Parametry obróbcze maszyny są podobne do wcześniej opisywanego modelu Extreme Ultra, jednak jest ona bardziej kompaktowa, przeznaczona dla mniejszych zakładów stolarskich, gdzie nie jest wymagana tak wydajna prędkość pracy.

Kolejną obrabiarką zaprezentowaną na targach była 5-osiowa frezarka Raptor Ultra 5X. Jest to odpowiedź firmy AES na oczekiwania klientów, którzy oprócz nestingowej funkcjonalności, poszukują możliwości obróbki pod różnymi kątami, takich jak wykonanie elementów pod kątem np. 45 stopni i ich łączenie krawędziowe. W modelach Raptor stół roboczy zawsze wykonywany jest z płyty aluminiowej. Warto wspomnieć, że AES stosuje wiertarki HSD ora

z elektrowrzeciona HSD lub Hiteco, ewentualne agregaty kątowe również pochodzą od tych włoskich producentów. Program sterujący maszynami AES został zaprojektowany tak, aby operator mógł jednocześnie obserwować aktualne działania maszyny oraz mieć dostęp do wszystkich ustawień z poziomu głównego ekranu. Pozwala to na tworzenie listy roboczej płyta po płycie, kontrolę prędkości i wizualizacje 2D i 3D obróbki. Firma ITA TOOLS z Krakowa, dostawca profesjonalnych narzędzi do obrabiarek, ścisłe współpracuje z firmą AES jako ich główny dostawca narzędzi. W przypadku maszyn nestingowych, oferują frezy do planowania, wiertła oraz wysoce wydajne frezy palcowe do płyt laminowanych o prędkości pracy do 25 m/min.

Opcja dla producentów stolarki otworowej

Maszyny VEGA PRO to 3- lub 4-osiowe modele, które stanowią podstawę oferty AES w zakresie centr z przyssawkami

 

. Vega Pro wyróżnia się zastosowaniem tzw. otwartego ramienia, co umożliwia załadunek i obróbkę elementów o większych gabarytach. Dla producentów drzwi firma ma opcję wyposażenia maszyny w silnik poziomy do frezowania kieszeni zamków i zawiasów wpuszczanych. Dodatkowo, czwarta oś umożliwia korzystanie z agregatu do wiercenia pod zawiasy wkręcane. W przypadku gdy
maszyna będzie pracować w zakładzie meblowym, do wyboru jest kilka modeli wiertarek w zależności od ilości oczekiwanych wierteł i pił. VEGA X5 PRO to ekonomiczna propozycja CNC z pięcioma osiami, wyposażona w stół roboczy zbudowany przy użyciu szwajcarskich komponentów. Maszyna posiada elektrowrzeciono HITECO z kardanem, co pozwala na dostosowanie pozycji kąta obróbki. Wykonuje ona interpolowane ruchy we wszystkich pięciu osiach. Jest to maszyna bramowa z podwójnym podparciem i napędem dwustronnym. W tej rodzinie pozostaje jeszcze VEGA X5 – maszyna targowa wyposażona została w dwa magazynki narzędziowe: obrotowy oraz boczny z kontrolą obecności narzędzi. Dodatkowo, znajduje się tam magazynek jednopozycyjny na dużą piłę. Maszyna posiada elektrowrzeciono HSD, które umożliwia wykonywanie nieskończonych obrotów, a w razie potrzeby pozwala pobrać agregat kątowy.

Cuda do owiercania

GO ULTRA to największa i najszybsza wiertarka oferowana przez AES. Posiada dwie głowice górno-wrzecionowe, z piłkami do bruzdowania, umożliwiające wykonywanie płycin o różnych głębokościach w krótkim czasie obróbki. Maszyna jest wyposażona w frezarkę operującą z góry, pozwalającą na precyzyjne wycinanie. Dolny zespół pomocniczy zawiera jednostkę do wiercenia oraz dolną frezarkę. Dzięki temu, po załadowaniu elementu na stół, można go wyjąć jako gotowy, obrobiony z każdej strony. GO ULTRA jest zgodna z obecnym trendem w branży, polegającym na obróbce elementów z 6 stron w jednym cyklu roboczym. Prostszą wersją tej obrabiarki jest model GO 1300, który posiada jedną głowicę wiertarską i frezarkę operującą z góry, co umożliwia obróbkę z 5 stron. GO 1300 prezentowany na targach był wyposażony w obrotowy magazynek narzędzi frezujących, dzięki czemu maszyna była w stanie zarówno owiercić płycinę, wyfrezować otwory jak również grawerować powierzchnie. Najmniejszym modelem wiertarki produkowanym przez firmę AES jest model SIRIUS 950, z dolną głowicą roboczą. Dostępny jest w wersji z frezarką lub z frezarką i magazynkiem narzędzi. Ta obrabiarka jest polecana dla zakładów, które dziennie wykonują do 500 elementów. Mimo swojej kompaktowej konstrukcji, posiada stół roboczy z poduszką powietrzną, ułatwiającą przemieszczanie materiału. Każdy model wiertarki AES, może być również podłączona do skanera kodów kreskowych, co wydatnie ułatwia pracę operatorowi.

Piły panelowe AES

AES oferuje również dwie serie pił panelowych: ALPHA – maszyny przeznaczone do cięcia pakietów 4-6 płyt meblowych, z możliwością regulacji długości i szerokości roboczej (3200, 3600, 3800, 4200 mm). W tych modelach istnieje opcja tylnego załadunku, co było pokazane podczas targów. Silnik głównej piły może mieć moc aż do 27 kW, dzięki czemu cięcie płyt można realizować aż do 90 m/min. Model ALFA może być wyposażony w kontrolowany serwomechanizm do wysuwu piły, umożliwiający dokładną kontrolę wysunięcia piły do pakietu płyt lub bruzdowanie pojedynczych formatek. Model BETA to piła przeznaczona dla mniejszych zakładów. Została zaprojektowana do obróbki pakietów 3-4 płyt. Posiada mniejszy silnik 9 czy 11kW, a posuw wózka jest zbliżony do modelu ALFA i wynosi 80 m/min. Stoły odbiorcze w piłach AES są łatwo przesuwne i wyposażone w rolki na końcu umożliwiające łatwy odbiór lub ręczny załadunek.

Wąskie płaszczyzny im nie straszne

Ostatnią kategorią maszyn prezentowanych podczas targów to okleiniarki bocznej krawędzi. Modele serii GAMMA to zaawansowane maszyny, wyposażone w wiele funkcji, takich jak frezowanie wstępne, wałek klejowy, docisk, podwójne kapówki, frezarki, wykonanie krawędzi elementu, cykliny i polerki. Dzięki nim możliwa jest precyzyjna obróbka i wykończenie elementów. Okleiniarki GAMMA osiągają prędkość 15 metrów na minutę, co pozwala na wydajną produkcję. Natomiast seria PRIMA została stworzona specjalnie dla mniejszych zakładów, dostarczając im niezawodne rozwiązania do obróbki i oklejania elementów.

Z dużym potencjałem

Firma AES GROUP, mająca swoje korzenie w Turcji, posiada bogate doświadczenie, które zdobyła dzięki wieloletniej współpracy z czołowymi producentami maszyn do obróbki drewna na rynku. Jest największym dostawcą technologii i urządzeń z sektora materiałów drewnopochodnych w kraju. Firma jest znana ze swoich kompetencji w każdym etapie produkcji maszyn, począwszy od projektu, przez wykonanie, testy, aż po oprogramowanie i nieustanny dostęp do serwisu przez 24 godziny na dobę. Właściciel AES p. Ismet Tokas jest przewodniczącym tureckiej grupy producentów maszyn oraz od 2022 jednym z członków zarządu EUMABOIS (Europejskiej federacji producentów maszyn do obróbki drewna). Warto az wspomnieć, że AES posiada oficjalne biura w Stanach Zjednoczonych, Belgii i Wielkiej Brytanii, a w Polsce jej przedstawicielem jest ITA.

Redakcja: Kurier Drzewny

Translate »