System z podwójnym chwytakiem bez ograniczeń w nestingu

Zakupione przez firmę Resopol centrum obróbcze CNC Vitap Galileo 3 Standard DDT (Double Dynamic Transport) znacznie przyspieszyło proces produkcji elementów meblowych, pozwalając na wykonywanie kanałów i frezowania bez przerw na ponowne chwytanie, przy jednoczesnym braku ograniczeń w nestingu.   Firma Resopol z Czołomyj (woj. mazowieckie) od 2014 r. zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem stolarki […]

Zakupione przez firmę Resopol centrum obróbcze CNC Vitap Galileo 3 Standard DDT (Double Dynamic Transport) znacznie przyspieszyło proces produkcji elementów meblowych, pozwalając na wykonywanie kanałów i frezowania bez przerw na ponowne chwytanie, przy jednoczesnym braku ograniczeń w nestingu.

 

Firma Resopol z Czołomyj (woj. mazowieckie) od 2014 r. zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem stolarki budowlanej oraz mebli na zamówienie. Przeważający zakres działań obejmuje kompleksowe wyposażenie części wspólnych mieszkań (szachty instalacyjne, portale drzwiowe, zabudowy zewnętrzne i wewnętrzne wind, ozdobne okładziny ścian oraz hole recepcyjne i biura). Właściciele nieustannie rozbudowują park maszynowy w kierunku coraz większej automatyzacji produkcji. Obecnie zakład dysponuje między innymi piłą formatową, piłą panelową, dwoma okleiniarkami krawędzi prostych oraz dwoma wiertarkami marki Vitap – K2 i Galileo 3. Ta ostatnia stanowi najnowszą inwestycję firmy Resopol.

 

Rewolucyjne rozwiązania w tej klasie maszyn

 

Uruchomione we wrześniu ubiegłego roku centrum obróbcze CNC Vitap Galileo 3 spełnia perfekcyjnie swoje zadanie w zakresie frezowania i wiercenia elementów, które wykonuje firma Resopol. Wszystko to dzięki rewolucyjnym w tej klasie maszyn rozwiązaniom, które w swoich urządzeniach wdrożył i opatentował włoski producent Vitap. Maszyna została wyposażona między innymi w innowacyjny system podwójnego docisku DDT (Double Dynamic Transport) i oprogramowanie BAR Nesting System. Czynią one z centrum Vitap nie tylko klasyczne urządzenie do nestingu, ale jednocześnie pozwalają wyjść poza typowe ograniczenia wiercenia poziomego i zakończyć obróbkę elementów, łącznie z cięciem, w zaledwie 4 min. To właśnie na przyspieszenie procesu produkcji liczyli przede wszystkim właściciele firmy Resopol. – Galileo była zakupiona, by przyspieszyć proces produkcyjny frezowania i wiercenia elementów, które wykonujemy – mówi Kamil Łukasiuk, współwłaściciel firmy Resopol. – Oprócz tego zależało nam, aby maszyna stanowiła ułatwienie dla naszych pracowników, ponieważ wszystkie projekty realizujemy przy pomocy oprogramowania Corpus, które pozwala wiercić bez konieczności pisania programów na stanowisku operatora. Za technologię wiercenia odpowiada technolog, który pisze programy, operator musi jedynie zeskanować wygenerowany kod kreskowy na etykiecie i włożyć element do maszyny. Jest to duże ułatwienie, a przeszkolenie takiego operatora zajmuje nieporównywalnie mniej czasu niż wykształcenie operatora samodzielnie piszącego programy. Po kilku miesiącach jej użytkowania z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że pod względem zarządzania i programowania maszyna ta umożliwia pracę z niespotykaną dotąd łatwością. Wspomniany DDT (Double Dynamic Transport) to system z podwójnym chwytakiem i wzmocnionymi silnikami bezszczotkowymi do przesuwania elementu w sposób ciągły, który pozwala na wykonywanie kanałów i frezowania bez przerw na ponowne chwytanie. Dzięki temu zyskuje się płynny przesuw obrabianych elementów, przy jednoczesnym, optymalnym docisku i stabilności płyty podczas wiercenia i frezowania. System DDT składa się z dwóch, niezależnie działających pneumatycznych zacisków szczękowych, które przemieszczają się na prowadnicach liniowych zainstalowanych na specjalnej belce. Napęd z serwomotorów przekazywany jest za pośrednictwem listwy zębatej i zębatki. Do belki przykręcona jest także listwa z dwoma sekcjami rolek, pełniąca rolę przykładnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu maszyna jest w stanie zrealizować obróbkę czterech wąskich płaszczyzn formatki płytowej, a także jej dolnej powierzchni w jednym cyklu i bez udziału operatora. Nie bez znaczenia dla produkcji w firmie Resopol jest również nieograniczona długość obrabianego panelu, którą gwarantuje Vitap Galileo 3.

 

– Dużym plusem wiertarki Vitap Galileo w kontekście konkurencji jest napęd elementu przy pomocy dwóch „łap” prowadzących, umożliwiających płynne przesuwanie (i bardzo szybkie) długich elementów, co przy naszej produkcji stanowi zdecydowaną większość (90 proc. elementów ma ponad 2000 mm długości) – mówi Kamil Łukasiuk. – Dla nas ważna jest również jej uniwersalność. Dzięki wiertarce Galileo można jednocześnie element wiercić na płaszczyźnie i czterech krawędziach, frezować kształty i otwory oraz nacinać. Wcześniej, kiedy nie posiadaliśmy Galileo, potrzeba było trzech różnych maszyn i kilkakrotnie więcej czasu. To nie wszystkie operacje, które można wykonać na wiertarce Vitap Galileo 3. To uniwersalne centrum CNC może w zasadzie wykonywać wszystkie rodzaje obróbki: otwory pionowe (od dołu), otwory poziome od przodu, otwory poziome od tyłu, otwory poziome boczne, otwory na zawiasy (od dołu), wiercenie wielopunktowe na półki (od dołu), zespół piły do wykonywania rowka (od dołu), zespół frezarki od dołu. – Zależało nam przede wszystkim na tym, aby wyłączyć z procesu produkcyjnego manualną wiertarkę Blum Pro-Center i zastąpić ją właśnie takim multifunkcjonalnym centrum – mówi współwłaściciel firmy Resopol. – Przy wiertarce Blum operator musiał posiadać ogromne doświadczenie, umiejętność wizualizowania bryły mebla, przeliczenia i przezbrajania maszyny. Obecnie Blum używany jest sporadycznie i stanowi zapasowy bufor w procesie wiercenia. Za tę wszechstronność maszyny odpowiada między innymi innowacyjny system BAR Nesting, czyli oprogramowanie opatentowane przez Vitap, które posiada wszystkie zalety nestingu i żadnych ograniczeń wiercenia otworów poziomych. Pozwala ono na optymalizację cyklu pracy, podobnie jak ma to miejsce w maszynach przeznaczonych tylko do nestingu. Dodatkiem do tej funkcji jest możliwość wykonywania w tym samym cyklu wierceń poziomych, bez konieczności przenoszenia elementu na inne stanowisko pracy.

 

 

Tekst: Małgorzata Gackowska

Wydawnictwo: Meblarstwo

Translate »