W zakresie typowych szlifierek do polerowania drewna rynek jest coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego EMC chce się specjalizować w obróbce elementów na wysoki połysk. Przykładem takiej oryginalnej maszyny spełniającej te oczekiwania jest szlifierka trzyagregatowa Giant 1650, istniejącej od 15 lat włoskiej firmy EMC, przeznaczona dla producentów wielkowymiarowych frontów meblowych oraz… fortepianów, bo ma szerokość roboczą 1650 mm, podczas gdy typowe szlifierki mają szerokość roboczą 1300 mm. Ta szerokość wynika z faktu, że dekiel fortepianu ma standardowo szerokość 1600 mm, więc producent trochę wydłużył szerokość roboczą, żeby wykończenie przy końcach krawędzi było zdecydowanie lepsze niż w wypadku szlifierek, w których pas poprzeczny jest za-budowany w środku a nie na końcu cyklu obróbczego.
W tej szlifierce element najpierw obrabia agregat wałowy, potem przechodzi pod drugim agregatem z dodatkową taśmą filcową i pod trzecim agregatem – z pasem poprzecznym do szlifowania wykańczającego.
– Ze względu też na specyfikę obróbki ta-kich elementów i specyfikę lakieru, ten agregat poprzeczny jest właśnie jako ostatni, super wykańczający – mówi Michał Warzec z ITA w Krze Duże. – Nabywcy tej maszyny decydują się na agregat szlifujący z długą taśmą poprzeczną, o długości ponad 7 m, ponieważ wtenczas wykończenie elementów przy końcach krawędzi jest zdecydowanie lepsze niż w wypadku szlifierek opartych na trójkącie czy czworokącie.
Maszyna jest przeznaczona do szlifowania wszelkich typów lakierów, łącznie z lakierami poliuretanowymi i poliestrowymi, kalibracji tych lakierów i szlifowania wykańczającego. Można pracować papierami do granulacji 2 000, bo w przypadku fortepianów oczekiwana jest najwyższa klasa połysku, co nie jest łatwe do osiągnięcia. Natomiast przy obróbce frontów na wysoki połysk wystarczą granula-cje w zakresie 1 000 – 1 400 Sh.
– Te szlifierki oraz maszyny serii Roto typu polerko-brylanciarki, będą stanowić te-raz główne pole zainteresowań firmy EMC – powiedział nam włoski właściciel firmy. – W zakresie typowych szlifierek do polerowania drewna rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, więc chcemy się specjalizować w obróbce elementów na wysoki połysk.
Potwierdzeniem tego kierunku jest szlifierka R-evo Evolution, w której zastosowano innowacyjne rozwiązanie – agregat taśmy, obraca się jak w normalnej szlifierce, ale wykonuje jeszcze obrót ciągły. W związku z tym jakiekolwiek zarysowania na powierzchni nie mają żadnej powtarzalności. Powierzchnia, którą się osiąga jest idealna pod wysoki połysk. To opatentowane rozwiązanie jest innowacją technologiczną w zakresie szlifowania, gdyż do tej pory nikt inny nie zaproponował czegoś takiego. Maszyna ma w agregacie podwójny trzewik elektroniczny, zarządzany z komputera, który ma również kontrolowane ciśnienie nacisku na sekcjach trzewika. Z panelu można określić, z jakim ciśnie-niem trzewik ma naciskać na konkretny element, bez konieczności jakiejkolwiek regulacji.
– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie rynku maszynami, które są w pełni automatyczne, minimalizują wszelakie możliwości pomyłki operatora – mówi Michał Warzec. – W naszym odczuciu w Polsce jest coraz więcej firm bogatszych, które stać na taką technologię. Niekiedy zresztą, z konieczności, ponieważ odczuwa się niedostatek wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC. Dlatego takie ma-szyny EMC, jak owe szlifierki, nie muszą ob-sługiwać specjaliści. Zadaniem operatora jest uruchomienie programu i zmiana papieru szlifującego raz podczas zmiany. EMC specjalizuje się wyłącznie w konstruowaniu maszyn do szlifowania i wykończenia powierzchni. Od maszyn szerokich na 300 mm do maszyn specjalnych, typu Giant 1 650 a nawet szerokich na 2 000 mm. Ciekawym rozwiązaniem tej firmy są szlifierki umożliwiające szlifowanie, czy kalibrowanie elementów drewnianych za jednym przejściem, z dwóch stron.
U największych producentów frontów meblowych pracują zaś linie Rotoplus do automatycznej produkcji elementów meblowych w wysokim połysku. Pozwalają one uzyskać najwyższą jakość lakierowanych powierzchni. Element z nałożonymi warstwami lakieru trafia w pierwszej kolejności na maszynę Rotoplus LUC. Maszyna szczotkuje element i rozprowadza na powierzchni pastę polerską. W drugiej maszyna Roto-plus BRILL za pomocą systemu obrotowych padów poleruje element z użyciem wosku w celu uzyskania idealnej powierzchni. Rozwiązania techniczne zastosowane w Roto-plus pozwalają uzyskać wydajność i efekt polerowania niedostępny w prostszych ma-szynach. Szacunkowo wydajność linii wy-nosi 2,5-5 m2/min. Maksymalna szerokość elementów to 1300 mm.
Źródło: Meblarstwo – komponenty i technologie – październik 2015
Tekst i Foto: Jerzy Piątkowski