Aby móc zagwarantować swoim odbiorcom bardzo krótkie terminy realizacji zamówień, firma Ideal Studio Mebli zainwestowała w zakup kilku nowych maszyn. Wszystkie dostarczyła firma ITA. W pakiecie znalazły się: pilarka do forniru Casati FILA 31 z precyzyjnym agregatem do frezowania wykańczającego, spajarka niciowa do forniru Casati, prasa hydrauliczna Italpresse XL oraz okleiniarka wąskich płaszczyzn Bi-Matic Challenge 5.3r.
Firma Ideal Studio Mebli, której za-kład produkcyjny zlokalizowany jest w miejscowości Palmiry koło Warszawy, zajmuje się przede wszystkim usługowym lakierowaniem elementów meblowych. Głównym celem, jaki po-stawił sobie właściciel, oprócz wysokiej jakości wykończenia, jest ekspresowy termin realizacji zleceń. W Palmirach wytwarzane są także meble, w oparciu o indywidualne projekty klientów, oraz różnego rodzaju lakierowane fronty meblowe. Wśród klientów są zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. To właśnie stała współpraca z odbiorcami spoza Polski umożliwiła poczynienie inwestycji, które pozwoliły na pełne uniezależnienie się od kooperantów.
Krótki termin realizacji to priorytet
Aby móc zagwarantować swoim od-biorcom bardzo krótkie terminy realizacji ich zamówień, musiałem pod-jąć decyzję o zakupie kilku nowych maszyn – stwierdził Dariusz Jóźwik, właściciel. Moi dotychczasowi podwykonawcy nie byli w stanie sprostać, określonym przeze mnie, rygorom czasowym wykonania usług. Obsługujemy między innymi branżę targową, a tam, jak wiadomo, liczy się czas. Nowoczesne, szybkie i precyzyjne maszyny oraz zastosowanie odpowiedniej technologii dają mi przewagę nad konkurencją. Krótkie terminy realizacji spowodowały wzrost liczby klientów. Kupione maszyny to cztery pozycje, które pozwoliły na rozwiązanie praktycznie wszystkich problemów związanych z szeroko rozumianym okleinowaniem płyt. Wszystkie dostarczyła firma ITA z miejscowości Krze Duże w województwie mazowieckim. W pakiecie znalazły się więc: pilarka do forniru Casati FILA 31 z precyzyj-nym agregatem do frezowania wykańczającego, spajarka niciowa do forniru Casati, prasa hydrauliczna Italpresse XL oraz okleiniarka wąskich płaszczyzn Bi-Matic Challenge 5.3r.
Piło-frezarka FILA przeznaczona jest do cięcia wzdłużnego pakietów forniru. Maszynę opracowano specjalnie z myślą o średnich i dużych zakładach produkcyjnych. Produkowana jest w kilku wariantach różniących się przede wszystkim maksymalną długością ciętego forniru. W praktyce może ona wynosić: 3100, 3700 lub 4300 mm – mówi Wojciech Kulis, product manager z firmy ITA. – Parametr ten uwidoczniony jest w nazwie modelu poprzez dodanie odpowiedniego symbolu cyfrowego. W przypadku firmy Ideal Studio Mebli mamy więc do czynienia z pilarką mogącą obrabiać pakiety o maksymalnej długości 3100 mm – dodaje. W trakcie procesu obróbczego pakiet forniru jest najpierw bazowany do zderzaków, dociskany belką na całej długości, cięty agregatem uzbrojonym w piłę, a następnie powierzchnia boczna jest frezowana. Agregat piłujący na-pędzany jest silnikiem o mocy 2,2 kW i przemieszcza się po torze jezdnym zbudowanym z dwóch łożysk liniowych. Rozwiązanie to jest bardzo precyzyjne. Piła o średnicy 180 mm posiada możliwość bezstopniowej regulacji osiowej w zakresie od 0 do 2 mm. Z kolei jednostka frezująca wyposażona została w napęd o mocy 1,1 kW. Maksymalna wysokość cięcia dla wszystkich modeli wynosi 45 mm. W przypadku wersji „A” automatyczny system przemieszczania agregatu na-pędzany jest przez silnik o mocy 0,55 kW. Prędkość, z jaką może on pracować, jest płynnie regulowana w zakresie od 0 do 20 m/min. Łączenie tak przygotowanych listków forniru w formatki odbywa się na spajarce niciowej Casati Z650i. Nić wykorzystywana w tym procesie rozgrzewana jest za pomocą grzałek elektrycznych, a temperatura jest płynnie regulowana. Maszyna przystosowana jest do spajania forniru o grubości od 0,4 do 2 mm. Długość jej ramienia to 650 mm. Proces przebiega ze stałą prędkością posuwu wynoszącą 8 m/min.
Masywna prasa o wadze 4,5 tony
W procesie okleinowania na gorąco zastosowano prasę z serii XL o półce roboczej 3 x 1,3 m, której producentem jest włoska firma Italpresse. Przemyślana konstrukcja umożliwia załadunek lub rozładunek płyt ze wszystkich czterech stron, co ułatwia organizację pracy w zakładzie. Masywna prasa umożliwia praso-wanie materiałów z naciskami rzędu 4- 5 kg/cm2, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie czasu prasowania. Prasa ma również możliwość podłączenia pod instalację grzewczą w zakładzie, co w czasie zimy umożliwia ogrzewanie ciepłem z pieca CO. Dzięki wysokiej jakości części użytych do budowy konstrukcji nośnej prasa ta charakteryzuje się dużą sztywnością i wytrzymałością – mówi Wojciech Kulis. – Waga prasy to 4,5 tony, ciężar jest skupiony głównie na górnej i dolnej półce wykonanej z belek H. Warto przy tym podkreślić, że obróbka wszystkich części mechanicznych odbywa się w fa-brykach Italpresse, co umożliwia stałą kontrolę procesu ich wytwarzania i przekłada się na utrzymanie bardzo wysokiej precyzji obróbki w każdej fazie cyklu. Stalowe elementy są obrabiane poprzez numerycznie sterowane centra obróbcze, a ich przepływ odbywa się zgodnie z najnowocześniejszymi metodami organizacyjnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób wykonania siłowników prasy.
Tłoczyska są ponadstandardowej długości, dzięki czemu można zastosować wysokie kołnierze prowadzące oraz podwójne uszczelki. Sama operacja spawania korpusu siłownika odbywa się na całkowicie zautomatyzowanym stanowisku z robotem spawalniczym.
Wymienione czynniki sprawiają, że w czasie montażu nie występują żadne problemy wymagające poprawek, a sama prasa spełnia wyśrubowane wymagania jakościowe. Również zastosowane w nich podzespoły elektryczne i hydrauliczne należą do najlepszych oferowanych na rynku światowym. Co istotne, firma Italpresse jest w stanie zachować wysoką jakość pras przy utrzymaniu bardzo konkurencyjnej ceny – nadmienia Wojciech Kulis. Sprawia to, że trudno w tej klasie maszyn znaleźć ofertę bardziej atrakcyjną. W standardzie prasa XL sterowana jest z elektronicznego pulpitu, w którym ustawiamy wszystkie parametry pracy maszyny. Umożliwiają one: kontrolę czasu prasowania na cyfrowym wyświetlaczu z automatycznym otwarciem prasy na zakończenie cyklu, programowanie
i odczyt cyfrowy temperatury roboczej, wprowadzenie i cyfrowy odczyt ciśnienia roboczego, dzienne lub tygodniowe programowanie nagrzewania, cyfrową diagnostykę z wyświetlaniem anomalii funkcjonowania.
Bez późniejszych, ręcznych poprawek
Ostatnią pozycją w tej transzy inwestycyjnej firmy Ideal Studio Mebli jest kompaktowa i niezwykle wydajna okleiniarka wąskich płaszczyzn również włoskiej produkcji Bi-Matic Challenge 5.3r z agregatem frezowania wstępnego. Maszyna ta wyposażona jest w cztery falowniki i przeznaczona do pracy z obrzeżami PVC, fornirowymi, melaminowymi oraz doklejkami z drewna litego o grubości do 3 mm. Z użyciem tego modelu można obrabiać formatki o minimalnej szerokości wynoszącej 60 mm i długości 90 mm. Z kolei ich grubość może zawierać się w przedziale od 8 do 60 mm. Osiągane rezultaty obróbcze są tak dobre, że nie ma potrzeby dokonywania później żadnych ręcznych poprawek. Do największych zalet tej maszyn należy modułowa budowa, która umożliwia tworzenie bardzo wielu wariantów konfiguracyjnych, dostosowanych do potrzeb produkcyjnych danego odbiorcy.
Wewnątrz można zamontować wiele różnych agregatów, wśród których na szczególną uwagę zasługują: dwupiłowy zespół obcinający nadmiar długości obrzeża pod kątem prostym lub 10° oraz frezujący nadmiar szerokości ze stałym położeniem pod kątem 15°, umożliwiającym szybką zmianę z obrzeża cienkiego 0,4 mm na obrzeże 2 mm. Obydwie jednostki pracują z prędkością obrotową wynoszącą 12 000 obr./min. Poza agregatami istotnymi elementami konstrukcji, na które warto zwrócić uwagę
są: prowadnica wprowadzania elementów, która może być podgrzewana – co jest istotne w polskich warunkach pogodowych, układ rolek dociskowych prowadzących element, zbiornik na klej teflonowany oraz panel sterujący w języku polskim.
Autor: Tomasz Bogacki
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego