24-28 maja w Mediolanie odbyły się, jedne z najważniejszych w Europie, targi maszyn dla przemysłu drzewnego – Xylexpo 2016. Producenci maszyn reprezentowani w Polsce przez spółkę ITA przedstawili swoje najnowsze rozwiązania technologiczne. Wielokierunkowa szlifierka R-Evo firmy EMC zdobyła nagrodę w kategorii Wykańczanie Powierzchni. Maszyna została wyróżniona za „innowacyjne rozwiązania integrujące cykliczny napęd pasa z rotacją suportu, co pozwala na optymalizację obróbki i uzyskanie wysokiej jakości rezultatów”. Konstrukcja maszyny umożliwia obrót taśmy ściernej wokół obrabianego elementu i jest chroniona patentem.
Na ekspozycji targowej Masterwood odwiedzający mogli zobaczyć nowy model centrum obróbczego do stolarki otworowej 4WIN 2.0, centrum obróbcze do różnego rodzaju elementów 375 (następca 365) oraz centrum obróbcze MW 1528 M, z trzema osiami kontrolowanymi i rowkowanym stołem obróbczym, do wykonywania obróbki typu „nesting”.
– Producenci maszyn do obróbki drewna, z którymi współpracujemy, doskonale rozumieją oczekiwania ze strony producentów mebli. Dlatego najnowsze urządzenia są przygotowane do obrabiania krótkich serii – łatwo można je przestawiać na inny rodzaj elementu. Kolejny trend, który utrzymuje się od pewnego czasu, to możliwość całkowitego obrobienia detalu na jednej maszynie, w jednym uchwycie, czyli bez konieczności jego przechodzenia przez kolejne maszyny. Takie podejście pozawala na zapewnienie maksymalnej precyzji wykonania nawet przy obróbce krótkich serii – mówi Andrzej Głuchowski, Prezes firmy ITA.
Finiture, wiodący dostawca linii lakierniczych dla producentów ram okiennych i drzwiowych, zaprezentował działanie robota Ras. Jego zastosowanie pozwala na skrócenie procesu lakierowania wraz z suszeniem nawet do trzech minut. Równie interesująco wypadła ekspozycja firmy SAOMAD, gdzie znalazły się najnowsze centra obróbcze do produkcji drzwi i okien drewnianych z serii WOODPECKER i TITANIUM. Zwiedzający mogli obejrzeć maszynę WOODPECKER JUST – idealną do realizacji produkcji na zamówienie, w systemie just-in-time, a także TITANIUM UTP 150/6, która umożliwia obróbkę dwóch elementów równocześnie (jej system interpolacji osi pozwala na wykonywanie czopów pochylonych pod kątem 60°).
– Także na rynku okien i drzwi produkcja zmierza w kierunku automatyzacji i wytwarzania wielu różnych rodzajów elementów w krótkich seriach. To wynik starań architektów, konstruktorów i producentów, aby coraz ładniej nam się mieszkało. Stąd coraz więcej okien o różnym wzornictwie, okien czy drzwi stylizowanych, wyglądających na zabytkowe – opisuje trendy rynkowe Głuchowski.
Swoje najnowsze centra obróbcze zaprezentowała firma PADE, niekwestionowany lider na rynku maszyn precyzyjnej obróbki elementów o skomplikowanych kształtach. W Mediolanie firma zaprezentowała m.in. centrum obróbcze CLIPPER L, przystosowane do obróbki elementów bryłowych, kubełkowych czy giętych, niezbędnych przy produkcji krzeseł, siedzisk, foteli oraz frontów giętych. Bramowa konstrukcja maszyny gwarantuje idealną dokładność obróbki, nawet przy zbieraniu znacznych ilości materiału. Można było też zobaczyć niezwykle wydajne i elastyczne centrum obróbcze VELOX DUET 4 do frezowania, wiercenia i cięcia, które zastało wyposażone dwie głowice i cztery stoły robocze, co umożliwia wręcz podwojenie wydajności produkcji w porównaniu do poprzednich obrabiarek z serii VELOX.
Firma Bi-MATIC pokazała najnowszą wersję okleiniarki z serii Prima, wzbogaconą o nowe, innowacyjne rozwiązania. Już jej poprzedni model reprezentuje wysoki poziom automatyzacji produkcji: pozwala na frezowanie wstępne, a także zaokrąglanie narożników. Unikatowe technologie zastosowane w modelu Prima 7.3 – R.A. PLUS zostały wzbogacone o nowy, dwusilnikowy agregat, który wydatnie zwiększa precyzję odcinania obrzeża oraz zmodernizowany moduł do zaokrąglania narożników, wyposażony w system frezujący na wejściu.
MZ przygotował do pokazania w Mediolanie aż trzy maszyny: centrum obróbcze MZ PLURIS, piłę do rozkroju drewna litego MZ LC 3000 oraz kopiującą pilarkę taśmową z piłą skrętną QUATER. Na stoisku firmy Putsch-Meniconi była możliwość zapoznania się z formatyzerką pionową SVP420, z przemysłową piłą panelową dla dużych fabryk Vantage 95 oraz optymizerką Putsch Cut.
Bogatą i ciekawą ekspozycję przygotowała Grupa Makor. Zwiedzający mogli zobaczyć jak działa jeden z najbardziej zaawansowanych robotów do lakierowania tej firmy – Robostart Evolution. Makor zaprezentował też automat natryskowy K-Two, szczególnie polecany firmom, które lakierują krótkie serie produktów. Nowością były linie produkcyjne: TF Plus do wypełniania ubytków za pomocą szpachli utwardzanej promieniami UV, której chroniona patentem głowica umożliwia automatyczne nanoszenie szpachli z czterech stron jednocześnie; oraz linia Flory do parkietów (nanoszenie produktu walcami, wcieranie, suszenie promieniami UV). Na ekspozycji znajdowała się również automatyczna szczotkarka Pegaso Plus oraz kabina natryskowa do wąskich elementów IRIDE.
Firma Epistolio zaprezentowała dwa roboty lakiernicze. Antropomorficzny 6-osiowy robot WINSIX z systemem karuzelowym do lakierowania paneli (frontów kuchennych, łazienkowych i innych płaskich elementów), o wyjątkowo długim zasięgu ramienia, co pozwala mu lakierować elementy o rozmiarach 1mx2,8m. Nowym elementem tego robota jest podciśnieniowy suport karuzeli, na którym układane są elementy do lakierowania. Pozwala on zagwarantować stabilność lakierowanego elementu. Drugi robot to MRK 6.0, idealny np. do lakierowania krzeseł, gdyż jego szczególną cechą jest łatwość uczenia się lakierowania różnych brył. Po umieszczeniu na końcu ramienia robota specjalnego pistoletu, którym porusza operator, robot zapamiętuje te ruchy i potem precyzyjnie je odwzorowuje. Pistolet ten jest wyposażony w cztery przyciski dzięki czemu do zaprogramowania robota wystarcza jeden operator. Epistolio pokazało też innowacyjny sposób mocowania elementów – nowy uniwersalny suport można łatwo i szybko przestawić na inny model krzesła.
Zwiedzający chętnie korzystali z możliwości testowania maszyn firmy Vitap, znanego producenta wiertarek i specjalnych okleiniarek: wiertarko-frezarki CNC typu punkt-punkt POINT K2, z opatentowanym systemem trzymania i przesuwu elementu obrabianego; półautomatycznej okleiniarki krzywoliniowej ECLIPSE, której agregat klejowy może być dostosowany do kleju PUR, termotopliwego kleju typu EVA lub z nagrzewnicą gorącego powietrza; wiertarki przelotowej o wysokiej wydajności SIGMA 2T. Nowością na stoisku firmy Vitap była wysokowydajna wiertarka do paneli akustycznych Point Acoustic, która pozwala na wywiercenie nawet 54 otworów co 4 sekundy, dostępna wraz z oprogramowaniem do optymalizacji wiercenia.
Italpresse zademonstrowało sposób działania automatycznego ścisku do okien U-Tronic, natomiast firma Cursal – optymalizerkę pasową do bardzo wydajnej optymalizacji, maszyna była prezentowana z nowym modelem pasa sortującego oraz drukarką do oznaczania ciętych elementów.
Na stoisku firmy Friulmac – wiodącego dostawcy wysokowydajnych maszyn do drzwi, okien, podłóg i elementów meblowych – zostały wystawione flagowe modele urządzeń dla różnych gałęzi branży drzewnej. Maszyna IDRAMAT, stosowana najczęściej do obróbki drzwi ramiakowych i komponentów meblowych, składa się ze stacji obróbczych, na których elementy są precyzyjnie bazowane i blokowane. Maszyna prezentowana na targach była wyposażona w agregaty formatujące, frezujące (frez stały i przeciwwyrwaniowy), wiercące oraz kołkujące. Model MULTIREX służy do czopowania elementów okiennych. Jego zaletą jest elastyczność, gwarantowana przez szybki system wymiany profilu oraz możliwość obróbki elementów o różnej długości, bez konieczności przestawiania maszyny. Ostatnie spośród prezentowanych maszyn należą do rodziny QUADRAMAT i przeznaczone są do m.in. do produkcji podłóg. Jedna z nich, wyposażona w pięć agregatów na stronę, służy do profilowania długiego boku deski podłogowej. Druga – umożliwia szybką i precyzyjną zmianę kąta ułożenia elementu, przez co jest świetnym rozwiązaniem dla producentów jodełki francuskiej. Dla efektywnego załadunku wyposażono ją w pionowy magazyn z podajnikiem elementów.
Wszystkie wyżej wymienione maszyny, a także wiele innych, można zakupić w firmie ITA, która od ponad 20 lat dostarcza je polskim producentom mebli, drzwi i okien oraz innych wyrobów drewnianych.