W zakresie obróbki także toczenie

Na tegorocznych targach Xylexpo w Mediolanie firma Pade zaprezentowała między innymi sześcioosiowe, numerycznie sterowane centrum CLIPPER w wersji L. Umożliwia ono wykonywanie takich operacji, jak: profilowanie, wiercenie, dłutowanie, czopowanie, toczenie lub cięcie.   Sześcioosiowe, numerycznie sterowane centrum CLIPPER włoskiej firmy Pade produkowane jest w kilku wariantach konfiguracyjnych, przystosowanych do realizacji ściśle określonych zadań, a oznaczenia dodatkowe pozwalają określić przeznaczenie danego centrum. Na tegorocznych targach Xylexpo w Mediolanie zostało […]

Na tegorocznych targach Xylexpo w Mediolanie firma Pade zaprezentowała między innymi sześcioosiowe, numerycznie sterowane centrum CLIPPER w wersji L. Umożliwia ono wykonywanie takich operacji, jak: profilowanie, wiercenie, dłutowanie, czopowanie, toczenie lub cięcie.

 

Sześcioosiowe, numerycznie sterowane centrum CLIPPER włoskiej firmy Pade produkowane jest w kilku wariantach konfiguracyjnych, przystosowanych do realizacji ściśle określonych zadań, a oznaczenia dodatkowe pozwalają określić przeznaczenie danego centrum. Na tegorocznych targach Xylexpo w Mediolanie zostało zaprezentowane w wersji L. Ten dodatkowy symbol literowy oznacza przedłużoną wersję maszyny. Clipper L umożliwia wykonywanie takich operacji, jak: profilowanie, wiercenie, dłutowanie, czopowanie, toczenie lub cięcie. Z tego powodu centrum znajduje zastosowanie w wielu branżach, takich jak produkcja mebli, drzwi, krzeseł, schodów, sprzętu sportowego, zabawek czy instrumentów muzycznych. Centrum sprawdza się doskonale zarówno w warunkach produkcji krótkoseryjnej, gdzie wymagana jest duża elastyczność i jakość obróbki, jak i produkcji masowej. W drugim przypadku konieczne jest zastosowanie automatycznych systemów podawczych i odbiorczych – np. w postaci robota antropomorficznego. Patrząc od strony konstrukcyjnej, centrum posiada typową konstrukcję portalową, gdzie brama stanowi element nieruchomy, przytwierdzony do posadzki hali produkcyjnej. Na poziomej belce bramy zamontowany jest suport z elektrowrzecionem, które przemieszcza się wzdłuż osi X i Z. Natomiast w świetle bramy zainstalowano dwa stoły poruszające się niezależnie wzdłuż osi Y. Cała konstrukcja wykonana jest ze spawanych i niezwykle masywnych stalowych profili zamkniętych. Dwa pionowe trapezoidalne słupy o dużym przekroju połączone są dwiema poziomymi belkami. Jedna z nich stanowi wspomniany wyżej portal, na którym zamontowano jednostkę obróbczą, natomiast druga to wsparcie dla dwóch poprzecznych podpór stołów roboczych. Specjalistyczny program komputerowy testuje dynamiczne obciążenia poszczególnych elementów konstrukcji już w fazie projektowania, co pozwala na dobranie odpowiedniego systemu posuwu w zależności od prędkości obróbczej.

 

Dwie niezależne płaszczyzny robocze

Clipper L uzbrojony jest w stoły o klasycznej konstrukcji belkowej, gdzie belki zorientowane są wzdłuż osi Y. Podobnie jak w przypadku innych centrów, pozwalają one na zamontowanie na nich różnego typu systemów mocujących. Mogą to być więc standardowe elementy podciśnieniowe lub zaciski pneumatyczne, a w szczególności zestaw do toczenia składający się z wrzeciennika i konika. W praktyce każdy taki stół składa się z platformy przemieszczającej się po prowadnicach zamontowanych na wspomnianej wyżej stalowej podporze. Z kolei na platformie umieszczono dwie prowadnice liniowe, na których przesuwają się trzy belki. Na każdej z nich mocowane są pionowe stoliki z elementami mocującymi. Stoły stanowią dwie niezależne płaszczyzny robocze, ale w przypadku obróbki elementów o dużych wymiarach mogą utworzyć jedną wspólną strefę roboczą. Pozycjonowanie belek oraz podpór odbywa się ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem serwonapędów i – co ważne – niezależnie. Cecha ta, w przypadku obróbki elementów płytowych, pozwala na przykład na rozsunięcie wcześniej wyciętych formatek i obróbkę ich krawędzi. Maksymalny zakres przejazdu dla osi X, Y i Z wynosi odpowiednio: 4460, 2840 i 830 mm. Napęd wszystkich podstawowych osi realizowany jest z wykorzystaniem silników bezszczotkowych. Transmisja napędu dla osi pionowej Z odbywa się za pomocą śruby obrotowej i nieruchomej przekładni. W przypadku osi X, Y1 i Y2 zastosowano natomiast układ złożony z listwy zębatej i zębatki. Maksymalne prędkości przejazdu wynoszą 100 m/min dla osi X, 90 dla Y oraz 60 dla osi Z. Wymiary każdego stołu wynoszą 1100 mm dla osi X i 900 mm dla osi Y. Osie obrotowe A – bez ograniczeń obrotu, C – +/- 370°.

 

Oprogramowania zwiększające produktywność centrum

Standardowo Clipper L uzbrojony jest w jednostkę obróbczą oznaczoną symbolem T4, składającą się z czterech niezależnie napędzanych wrzecion o mocy 10 kW, zamontowanych na pojedynczym ramieniu. Mogą one pracować z płynnie regulowaną prędkością obrotową wynoszącą maksymalnie 18 000 lub 24 000 obr./min, a parametr ten kontrolowany jest przez dwa falowniki. Maksymalną moc uzyskują one przy 12 000 obr./min. Wrzeciona posiadają uchwyty typu ER 40, w których można zamontować narzędzia o średnicy części osadczej od 2 do 25 mm. W praktyce możliwe jest stosowanie narzędzi składanych o różnych średnicach i różnych wysokościach roboczych. Centrum może być wyposażone w autorskie oprogramowanie zwiększające jego wydajność. Pade oferuje w swoich maszynach antykolizyjne oprogramowanie e-LAB, ułatwiające obsługę centrum. Pozwala ono na optymalizację ścieżek szybkich ruchów narzędzia, co znacznie przyspiesza działanie programu głównego. Kolejną przydatną cechą jest możliwość rototranslacji obróbki w płaszczyznach roboczych bezpośrednio na maszynie, bez potrzeby modyfikowania programu przez stację CAD/CAM. Dzięki dwóm falownikom następuje wstępne uruchomienie narzędzia podczas pracy innego, co pozwala skrócić do minimum czas wymiany narzędzia podczas pracy. Umożliwia ona także dokonanie kompensacji promieniowej narzędzia w przestrzeni 3D. Bardzo przydatnymi cechami są także: natychmiastowe wykonanie pojedynczych operacji w programie głównym, edycja sekwencji operacji bezpośrednio na maszynie oraz integracja podstawowych operacji, tj. wiercenie otworów, wręgowanie czy czopowanie w programie głównym bez potrzeby korzystania ze stanowiska CAD/CAM. Funkcje, które można bezpośrednio wstawić do programu, można modyfikować na maszynie. Program e-LAB umożliwia weryfikację stopnia wykonania obrabianych elementów, pokazuje na bieżąco ewentualną kolizję z możliwością szybkiej zmiany alternatywnej ścieżki narzędzia. Program oblicza także rzeczywisty czas cyklu przed przystąpieniem do uzbrajania maszyny. Niezbędne urządzenia, tj. pneumatyczne zaciski czy różnego typu uchwyty, można sparametryzować w celu prawidłowego ustawienia na stole maszyny.

 

 

Wydawnictwo: Gazeta Przemysłu Drzewnego

Autor: Tomasz Bogacki

Translate »