Włoska firma Ecoline – jako producent technologii automatycznego szlifowania okien – osiągnęła znaczący sukces na rynku. Technologia ta wykorzystuje pady i szczotki do szlifowania liniowego, doskonale radząc sobie zarówno z surowym drewnem, jak i ze szlifowaniem impregnatu lub lakieru podkładowego. Ta innowacyjna
technologia usuwania materiału może być łatwo wdrożona w liniach produkcyjnych pracujących w procesie półautomatycznym, jak i automatycznym.
Szlifowanie okien i drzwi to jedna z najbardziej czasochłonnych operacji. Ręczne szlifowanie „bączkami” jest pracochłonne i bardzo uciążliwe dla pracownik.w. Wymaga też „sprawnej ręki” szlifierza, a także stałego nadzoru. Właśnie dlatego producenci maszyn dostosowali się do potrzeb producent.w okien drewnianych, oferując rozwiązania bardzo ograniczające udział czynnika ludzkiego. Dzięki zastosowaniu automatycznych szlifierek i odpowiednich materiał.w ściernych, proces malowania staje się bardziej efektywny, a oszczędność czasu pracy większa. Gładka, lakierowana powierzchnia, możliwa do uzyskania dzięki automatycznemu szlifowaniu, to dodatkowy atut przy sprzedaży okna.
Gładkie i płaskie powierzchnie nawet na krytycznych obszarach
Istnieje szereg problem.w, które napotykamy podczas szlifowania. Na przykład nadmierne szlifowanie po impregnacji powoduje zebranie warstwy ochronnej, co może prowadzić do wysięku substancji wewnętrznych drewna, takich jak żywica czy garbniki. Dlatego producenci drzwi i okien powinni zwr.cić szczeg.lną uwagę na odpowiednie regulowanie procesu automatycznego szlifowania. Włoska firma Ecoline – jako producent technologii automatycznego szlifowania okien – osiągnęła znaczący sukces na rynku. Technologia ta wykorzystuje pady i szczotki do szlifowania liniowego, doskonale radząc sobie zarówno z surowym drewnem, jak i ze szlifowaniem impregnatu lub lakieru podkładowego. Ta innowacyjna technologia usuwania materiału może być łatwo wdrożona w liniach produkcyjnych pracujących w procesie półautomatycznym, jak i automatycznym. Dzięki ruchom pad.w poprzecznie do włókien drewna powierzchnie są bardzo gładkie, a materiały ścierne niemal nie zatykają się. Szczotka ścierna pracująca za padem doskonale rozprowadza i uniformizuje ślady szlifowania poprzecznego.
Maszyny Ecoline są wyposażone w precyzyjne systemy prowadzenia elementów okien oraz docisku materiałów ściernych i elektroniczne systemy sterujące, które zmniejszają do minimum warstwę szlifowanego drewna. Szlifujemy tylko wystający włos drewna i nie wykonujemy przeszlifów materiału, tak częstych przy pracy ręcznej. Szlifierki te są w stanie dostosować się do każdego rodzaju profilu i podkładu, zapewniając doskonałe efekty polerowania i szlifowania warstwy izolującej. Oferują również zmniejszone koszty pracy. Korzystając z tej innowacyjnej technologii, można osiągnąć gładkie i płaskie powierzchnie, nawet na krytycznych obszarach, takich jak krawędzie.
Wyschnięty podkład to kluczowy krok do uzyskania idealnej powierzchni
Obecnie lakiery oparte na bazie wody schną niesamowicie szybko pod wpływem optymalnych warunków temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza. Ważne jest zapewnienie optymalnej atmosfery do tego procesu w automatycznych lakierniach. Jednakże, mimo że proces suszenia jest stosunkowo szybki, zaleca się odczekać odpowiedni czas przed przystąpieniem do szlifowania, niezależnie od pory roku. Ważne, aby wiedzieć, że wysoką jakość powierzchni można osiągnąć tylko wtedy, gdy podkład przejdzie pełne trzy fazy: osuszenia – kiedy woda odparuje, co można łatwo sprawdzić, dotykając podłoża; tworzenia filmu – gdy rozpuszczalniki koalescencyjne także odparują, a wiązania w żywicach są stabilne; i całkowitego związania – gdy na drewnie pozostaje tylko warstwa żywic i wypełniaczy, bez żadnych innych substancji. Skrócenie którejkolwiek z tych faz jest przyczyną problemów podczas szlifowania oraz słabych i nieprzewidywalnych wynik.w. W szczególności, gdy film nie związał się jeszcze w pełni, ponieważ właściwości izolacyjne nie zostaną wtedy rozwinięte, co spowoduje migrację substancji i wyraźne wady wykończenia. Inną konsekwencją niedostatecznego utworzenia filmu jest słaba hydrofobizacja podłoża. Podkład na bazie wody spowoduje podnoszenie włókien, które utworzą niepożądane efekty. Jeśli całkowite związanie nie zostanie osiągnięte, powierzchnia idealnie płaskiego podkładu zmieni się po kilku dniach, a efekt końcowy nie będzie gładki, ale falisty. Oczywiście, można pracować na podkładach, które schły mniej niż 24 godziny (szczególnie w okresie letnim), ale jedno jest pewne – szlifowanie będzie wtedy bardziej skomplikowane, a końcowy efekt będzie mniej gładki. Konieczna jest konsultacja i współpraca z dostawcą lakierów.
Perfekcyjny efekt malowania okien drewnianych
Lakierowanie okien jest końcowym procesem wytwarzania okien drewnianych i w dużej mierze od lakierowania zależy osiągnięcie określonego estetycznego efektu. Rynek preferuje gładkie, miłe w dotyku powierzchnie. Jeśli więc malowanie nie spełnia tych oczekiwań, pojawiają się skargi i reklamacje od klientów. Jednym z powodów niewłaściwego efektu lakierowania jest podnoszenie się włosa drewna, które jest typowe dla drewna iglastego. Problem podnoszenia włosa może częściowo wynikać z procesu obróbki, szczególnie podczas skrawania. Przyczyną mogą być niewłaściwie naostrzone noże, wibracje, niewłaściwy odciąg pyłów i inne. Ponadto drewno jest podatne na zgniecenia, które powstają podczas posuwu materiału w trakcie obróbki w niektórych typach maszyn, co prowadzi do podnoszenia włókna. Podnoszenie włókna przy zgniataniu drewna spowodowane jest wi.rami, które są przyklejone do systemów napędowych. W tym przypadku po malowaniu pojawiają się niewielkie chropowatości, które nie są związane z włóknem drewna. Jednak nie można całkowicie wyeliminować procesu powstawania włosa. Sama struktura drewna powoduje, że po zetknięciu z impregnatem wodnym drobinki drewna puchną i tworzą szorstką powierzchnię, nawet pomimo wcześniejszego, doskonałego przygotowania powierzchni. Jesteśmy gotowi, aby Ci w tym pomóc. Możesz tworzyć idealnie gładkie i trwałe drewniane okna!
Doskonałe wykończenie przy minimalnym wysiłku
Szlifowanie drewna iglastego może być łatwiejsze, o ile uda się uniknąć nadmiernego nacisku materiału ściernego na drewno. Teraz, dzięki nowoczesnym automatycznym centrom obróbczym, można osiągnąć bardzo dużą precyzję obrobionych profili okiennych przed szlifowaniem. To otwiera zupełnie nowy obszar działań i możliwości w przygotowaniu powierzchni przed malowaniem poprzez zautomatyzowanie szlifowania. Dzięki wcześniejszej precyzyjnej obróbce (dobra maszyna + dobre narzędzia), dodatkowa kalibracja profilu już nie jest konieczna. Profile są dokładne i naszym zadaniem jest ich przygotowanie do lakierowania, a nie dodatkowe wyrównywanie powierzchni. Dzięki temu możemy zastąpić kalibrację tradycyjnymi taśmami ściernymi innowacyjnym procesem szlifowania za pomocą pad.w. Ta najnowsza technika jest już stosowana przez wielu producent.w wysokiej jakości okien. Dzięki niej można dokładnie przygotować powierzchnię przed malowaniem, unikając naprężeń drewna i osiągając perfekcyjne wykończenie. Głównym sekretem jest specjalne szlifowanie poprzeczne włókien, które sprawia, że usuwanie niedoskonałości jest bardziej równomierne i wyrafinowane. Włos drewna jest ostatecznie ścinany, a nie „zagłaskiwany”, jak dzieje się to w przypadku wzdłużnych taśm ściernych. Korzystając z pad.w (krążków) ściernych, które mocujemy do specjalnych systemów talerzowych, możemy bardzo znacznie zredukować potrzebę ręcznego szlifowania, co przekłada się na niższe koszty. Jest to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań dostępnych na rynku, które daje trwałe i wysokiej jakości wykończenie, jednocześnie oszczędzając czas i pracę.
Rozwiązanie problemu zgniecionych włókien drewna
Zgniecione włókna drewna nie powinny zniechęcać do kontynuowania pracy. Istnieją bowiem skuteczne metody, które pozwalają rozwiązać ten problem raz na zawsze. Jedną z nich jest dodatkowe nawilżanie i szlifowanie. Wstępne nawilżenie powoduje podniesienie zgniecionych włókien i usunięcie napięcia. Następnie wystarczy wstępnie przeszlifować osuszony element. Pamiętać jednak należy, żeby poczekać określony czas po nawilżeniu drewna – w zależności od warunków wilgotności i temperatury panujących w hali przed rozpoczęciem szlifowania. Nie może on być jednak zbyt długi, aby włos, który powstał po nawilżeniu, nie opadł. Są też dostępne na rynku produkty pomocnicze, które utrzymują podniesiony włos w celu łatwiejszego zeszlifowania. Ta metoda jest może bardziej pracochłonna i kosztowna, ale gwarantuje najlepsze wyniki. Dodatkowe nawilżanie i szlifowanie przed malowaniem pozwoli utrzymać piękno okien na długie lata. Wierzymy, że każdy problem, niezależnie od jego skomplikowania, ma rozwiązanie.
W ITA jesteśmy gotowi, aby pomóc Ci sprostać wyzwaniom związanym z produkcją okien drewnianych i osiągnąć perfekcję w każdym aspekcie procesu. Dzięki naszemu doświadczeniu i innowacyjnym technologiom, jesteśmy w stanie zapewnić rozwiązania, które przekraczają standardy branżowe. Jeżeli jesteś gotowy, aby podnieść jakość swojej produkcji na wyższy poziom, skontaktuj się z nami. Wspólnie stworzymy eleganckie i trwałe okna drewniane, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.
Autor artykułu: Andrzej Głuchowski specjalista ds. sprzedaży maszyn ITA.