Wyjątkowa jakość produkcji okien drewnianych

Najnowsze rozwiązanie dla producentów okien (zobacz maszynę) Proces szlifowania/szczotkowania   Tip Top Fenster jest producentem okien, okiennic i stolarki zewnętrznej z siedzibą w Maranza (Bolzano), w górach na północy Włoch, przy granicy z Austrią. Obecnie zatrudnia 40 pracowników na produkcji oraz taką samą ilość w biurach i zespołach monterów. Produkuje średnio 17 tysięcy kompletnych okien […]

Najnowsze rozwiązanie dla producentów okien (zobacz maszynę)

Szczotkarka Ecoline do produkcji okien

Proces szlifowania/szczotkowania

 

Tip Top Fenster jest producentem okien, okiennic i stolarki zewnętrznej z siedzibą w Maranza (Bolzano), w górach na północy Włoch, przy granicy z Austrią. Obecnie zatrudnia 40 pracowników na produkcji oraz taką samą ilość w biurach i zespołach monterów. Produkuje średnio 17 tysięcy kompletnych okien drewnianych i drewniano-aluminiowych rocznie. Od 1988 roku firma specjalizuje się w produkcji drewnianych okien, drzwi balkonowych i wejściowych, werand, wraz ze wszystkimi akcesoriami.

 

– Cały proces produkcji okien drewnianych – wyjaśnia Arnold Rieder, który kieruje działem produkcyjnym firmy – wykonywany jest w Tip Top Fenster. Używamy drewna klejonego (4 lub 3 warstwy, w zależności od grubości) z różnych gatunków, ze znaczną przewagą modrzewia (około 70%), świerka i innych gatunków (rys. 4), które obrabiamy, aż do uzyskania zmontowanych okien. Następnie przechodzą one do wydziału impregnowania i wykończania, które odbywa się na bazie wody. Gwarantuje to wysoką jakość produktu gotowego, zarówno jeżeli chodzi o trwałość, jak i pod względem estetyki.

W 2008 roku rozpoczęliśmy inwestycję, która pozwoliła nam zwiększyć jakość produktu końcowego oraz wydajność produkcji okien. Znaczna jej część została uruchomiona w 2009 roku i pozwoliła na zautomatyzowanie i ustawienie w linii wszystkich operacji obróbki drewna. Jej część dotyczyła wydziału obróbki wykończeniowej.

Została tam uruchomiona szlifierko-szczotkarka marki Ecoline do uzyskiwania powierzchni super wykończonych. Pozwoliło to uniknąć rozładowywania elementów pomiędzy etapem impregnowania metodą polewania (flow-coating) i automatycznym nanoszeniem farb wykończeniowych. Planujemy też uruchomienie linii mechanizacji kantówki drewna klejonego, która pozwoli nam na jeszcze lepsze wykończanie powierzchni z zawartością poprzeczek i słupków – kontynuuje Arnold Rieder – ale używamy już szlifierko-szczotkarki przed zawieszaniem elementów na linii do malowania. Po etapie impregnowania wykonujemy kontrolę element po elemencie, co pozwala nam stwierdzić, że poprawa jakości uzyskana za pomocą zainstalowanych maszyn do produkcji okien z drewna jest naprawdę znaczna.

 

System ten, w kolejnych etapach pracy szczotek i tarcz, działa na powierzchnię z dużą delikatnością. Niskie ciśnienie wywierane przez tarcze chroni przed pękaniem włókien drewna, następnie szczotki pozwalają na cięcie włosa pochodzącego z poprzednich etapów obróbki okien. Na końcu procesu powierzchnia ma doskonałą strukturę, środek impregnujący nie wnika do nacięć włókien, gdyż te już nie występują. Nie ma więc potrzeby usuwania podniesionego włosa.

 

Doskonały stan powierzchni na końcu operacji szlifowania/szczotkowania można łatwo ocenić po prostu dotykając ich: od razu poczujemy wyjątkową gładkości i jednorodność powierzchni.

 

– Szlifierko-szczotkarka składa się z kilku kolejnych stanowisk – mówi Massimo Paini, przedstawiciel Ecoline – według sekwencji, która została zaprojektowana specjalnie dla typowych produktów Tip Top Fenster. W szczególności, szczotkujemy brzeg, wewnątrz, następnie dwie tarcze dla powierzchni, szczotki do poprzeczek zewnętrznych, szczotka do powierzchni, szczotka do poprzeczek wewnętrznych. – W dwóch kolejnych przejściach (po jednym na powierzchnię) – kontynuuje Arnold Rieder – maszyna do produkcji okien obrabia wszystkie boki okna (boki wewnętrzne, zewnętrzne i powierzchnie). Jak już wspomniano, na koniec obróbki okien metodą polewania (flow-coating) nanoszony jest środek impregnujący, następuje suszenie, wykonujemy kontrolę, potem nanoszone jest wykończenie na bazie wody. Proces produkcji okien drewnianych odbywa się w automatycznej podwójnej kabinie, każda wyposażona w recyprokator oraz zimną ścianę do odzyskiwania nadmiaru rozpylonego produktu.

– System zainstalowany w maszynie do produkcji okien z drewna – podkreśla Arnold Rieder – pozwala na optymalne wykorzystanie środka impregnującego: impregnacja jest całkowicie jednorodna i nie wymaga nakładania nadmiernej ilości produktu, aby następnie przejść do kolejnego szlifowania, co stanowi niezbyt korzystny etap obróbki. – Drewno klejone, idealne przygotowanie jego powierzchni oraz odporność oferowana przez produkty na bazie wody, opracowane specjalnie do drewnianej stolarki zewnętrznej – stwierdza Arnold Rieder – znacząco zwiększyły trwałość produktów drzewnych. Dziś trwałość i najwyższą jakość gwarantują nie tylko systemy drewniano-aluminiowe, ale szereg innych czynników, jak izolowanie termiczne i akustyczne, uszczelki oraz dostosowywanie estetyczne i funkcjonalne produktu. Stosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych w procesie produkcji i wykończania, pozwala naszej firmie stale poprawiać konkurencyjność poprzez podnoszenie jakości.

 

Narzędzia i maszyna Ecoline dostosowane do potrzeb Tip Top Fenster

 

– Nasze maszyny do produkcji okien drewnianych – rozpoczyna Maurizio Savio – zostały zaprojektowane i wykonane w celu umożliwienia użytkownikowi poprawy jakości wykończania produktów, a także zautomatyzowania operacji, które tworzą wąskie gardło w trakcie produkcji okien i paneli, eliminując nieekonomiczne etapy procesu, takie jak pośrednie szlifowanie pomiędzy impregnatem a wykończeniem przy produkcji okien, persjan czy okiennic zewnętrznych. Wszystkie operacje: szlifowania, szczotkowania, rustykowania zostały zaprojektowane specjalnie dla uzyskania wymaganego rezultatu końcowego. Po uzgodnieniu celu razem z użytkownikiem, firma Ecoline oferuje specyficzną kombinację „standardowych” modułów, która pozwala osiągnąć ten konkretny rezultat w następujących po sobie etapach. Konfiguracja została przetestowana w dużym zakładzie doświadczalnym firmy, który mieści się w Guidizzolo.

– Zintegrowany system szczotkowania, który proponujemy dla producentów okien – kontynuuje Maurizio – może zostać dostosowany do potrzeb dużych, średnich i małych zakładów przemysłowych, do produkcji specyficznych elementów okien lub produkcji mieszanej, dla jednorodnych lub różnych gatunków drewna oraz do określonej wydajności produkcji. Każde z indywidualnych rozwiązań jest wynikiem projektu opracowanego dla uzyskania powierzchni nienaruszonych ze strukturalnego punktu widzenia, można powiedzieć „superwykończonych”, idealnie wyszlifowanych, bez rozrywania włókien drewnianych, zwartych i jednorodnych na powierzchniach, na brzegach, na krawędziach, na czołach i w punktach połączeń. Uzyskuje się to poprzez optymalizację zależności pomiędzy ciśnieniami stosowanymi na różnych etapach obróbki, prędkościami przejścia elementów, prędkościami obrotowymi i oscylacją narzędzi oraz ich dostosowywaniem do rodzaju, struktury, kształtu i granulacji zastosowanych narzędzi ściernych.

Firma ITA z Radziejowic  jest wyłącznym dystrybutorem włoskich maszyn Ecoline przeznaczonych do produkcji okien z drewna. Przedstawiciele firmy zajmującej się sprzedażą maszyn do obróbki drewna są w pełni przeszkoleni do udzielania porad odnośnie procesu zakupowego jak i dopasowaniu konkretnej oferty maszyny do profilu produkcji okien w danym zakładzie produkcyjnym. Firma ITA oferuje szeroką listę maszyn do produkcji drewnianych okien: Ecoline, Masterwood, Saomad czy EMC. Wszystkie urządzenia pochodzą od włoskich producentów i są używane przez licznych polskich producentów okien.

Translate »