Wiercenie i kołkowanie w jednym cyklu

Automatyczna wiertarko- -kołczarka do produkcji w systemie „just-in-time”. O wiertarko-kołczarce Blitz firmy Vitap mówi się, że jest szybka jak błyskawica. To jedna z nowości włoskiego producenta, która wykonuje automatycznie wiercenie poziome, podaje klej i osadza kołki meblowe. – Operacje mogą być odpowiednio zaprogramowane – mówi Michał Warzec z firmy ITA z miejscowości Krze Duże. – […]

Blitz

Automatyczna wiertarko- -kołczarka do produkcji w systemie „just-in-time”.

O wiertarko-kołczarce Blitz firmy Vitap mówi się, że jest szybka jak błyskawica. To jedna z nowości włoskiego producenta, która wykonuje automatycznie wiercenie poziome, podaje klej i osadza kołki meblowe. – Operacje mogą być odpowiednio zaprogramowane – mówi Michał Warzec z firmy ITA z miejscowości Krze Duże. – Maszyna może pracować jako sama wiertarka albo sama kołczarka. Ale oczywiście najefektywniejsze jest połączenie obu funkcji. Może wówczas stanowić standardowe uzupełnienie procesu technologicznego po nestingu, gdzie ze względu na specyfikę nie ma możliwości wykonania wierceń bocznych. Wówczas elementy z nestingu poddawane są kolejnej operacji na tego typu maszynie. Wykonuje się wiercenia i osadza kołki. Niewielka maszyna, bardzo wydajna, niezawodna oraz prosta w programowaniu, przeznaczona jest dla wytwórców mebli składanych w fabryce, a nie kierowanych do sprzedaży w paczce, do samodzielnego złożenia. Jest więc idealna do produkcji w systemie „just-in-time”. Standardowe wyposażenie stanowią: zespół do wiercenia poziomego, zespół do podawania kleju i kołków, zbiornik na kołki oraz 4 dociski. Centrum ma pole robocze w osi X o długości 920 mm, w osi Y – 80 mm i Z – 40 mm. Pozwala to na osadzanie standardowych kołków meblowych o średnicy maksymalnej 10 mm i długości do 40 mm. Najmniejszy typ kołków może mieć rozmiar 6 x 25 mm. Maszyna jest bardzo szybka, co wykazały testy porównawcze z konkurencyjnymi maszynami. Czas typowego wiercenia 4 otworów i osadzania kołków w elemencie jest krótszy niż w podobnych urządzeniach.

PHF

Ponadto Blitz umożliwia ustanowienie dwóch albo czterech baz, przydatnych przy wykonywaniu wierceń i osadzaniu kołków w listwach. Może bowiem obrabiać jednocześnie po 4 elementy – 2 elementy na lewej i 2 elementy na prawej stronie. – Maszyna praktycznie wachluje tymi elementami, wymieniając je raz za razem – opisuje obrazowo Michał Warzec. – Wyposażona jest w jeden wtryskiwacz kleju i kołków, a instalacja klejowa ma pojemnik na 18 l kleju podawanego pod ciśnieniem oraz pojemnik o pojemności 9 l na wodę do mycia instalacji. Elementy kołkowane utrzymywane są na stole czterema pochyłymi dociskami. Centrum wyposażone jest w programator firmy, która zaopatruje Vitapa w sterowanie do większych maszyn, ale jest to programator dotykowy z możliwością zapamiętania programów. Natomiast w tej maszynie tak naprawdę kontrolowana jest jedna oś, czyli długość, na jaką ma zostać osadzony kołek, więc zaprogramowanie jej pracy jest bardzo proste.
(tekst: Jerzy Piątkowski)

Translate »