Dokładne rozcinanie wzdłużne i niezawodne prasowanie

Pilarka do wzdłużnego rozkroju drewna litego MZ Project LC 4000 oraz prasa z gorącymi półkami XL firmy Italpresse pozwolą na poszerzenie asortymentu wyrobów w firmie MYSTAN. Interesujące projekty realizacji choćby specjalistycznych drzwi drewnianych przeciwpożarowych oraz akustycznych czy okazałych drzwi z klejonego drewna litego według indywidualnych projektów, oklejanych warstwowo, a potem ręcznie olejowanych olejem woskowym, przez […]

Pilarka do wzdłużnego rozkroju drewna litego MZ Project LC 4000 oraz prasa z gorącymi półkami XL firmy Italpresse pozwolą na poszerzenie asortymentu wyrobów w firmie MYSTAN.

Interesujące projekty realizacji choćby specjalistycznych drzwi drewnianych przeciwpożarowych oraz akustycznych czy okazałych drzwi z klejonego drewna litego według indywidualnych projektów, oklejanych warstwowo, a potem ręcznie olejowanych olejem woskowym, przez co widoczna jest struktura słojów drewna, pozwoliły firmie MYSTAN z miejscowości Łętowe k. Mszany Górnej (Małopolska) pozyskać na zakup nowoczesnych maszyn sporo środków finansowych z dotacji Unii Europejskiej. Rozszerzając produkowany asortyment o podłogi trójwarstwowe i produkcję lameli litych o grubości 5 mm, jak również zwiększając produkcję drzwi, zwłaszcza przeciwpożarowych, z wykończeniem z naturalnego drewna, firma zakupiła ostatnio pilarkę do wzdłużnego rozkroju drewna litego MZ LC 4000 oraz prasę z gorącymi półkami XL firmy Italpresse, dostarczone przez firmę ITA z miejscowości Krze Duże.

– W naszym zakładzie większość nowych maszyn zakupiliśmy dzięki wsparciu środków unijnych – mówi Janusz Mysza, właściciel PPUH Mystan. – Centrum obróbcze pracuje u nas około siedmiu lat. Wciąż wykorzystujemy solidne, trochę już wiekowe frezarki, szlifierki czy piły, które kiedyś stanowiły wyposażenie istniejącego od 1968 r. zakładu stolarskiego naszego ojca, Jana Myszy. Ale dla realizacji obecnych wyrobów zdecydowaliśmy się na zakup szlifierki szerokotaśmowej Sandy firmy Bütfering, a potem także na zakup dwóch komór suszarniczych, nowego traka firmy MEBOR i ostatnio właśnie pilarki do wzdłużnego rozkroju drewna oraz czteropółkowej prasy.

Bracia poszerzają profil

Trzech synów stolarza kontynuuje rodzinne tradycje. Od 1994 r. przedsiębiorstwo Mystan specjalizuje się w produkcji głównie drzwi, według indywidualnych projektów, ale też schodów, podłóg trójwarstwowych i wewnętrznego wyposażenia wnętrz.

– Bardzo rozwinęliśmy wyrób drzwi przeciwpożarowych i akustycznych do hoteli, pensjonatów czy prywatnych obiektów – mówi Tadeusz Mysza, który jest kierownikiem handlowym firmy. – Są to drzwi na indywidualne zamówienia, z drewna klejonego, pokrywanego okleinami naturalnymi, obłogami dębowymi lub deseczką z litego drewna o grubości 5 mm. Wszystkie wykonywane drzwi oklejone są na obrzeżach doklejką z litego drewna. Mamy na nie odpowiednie aprobaty techniczne. Produkujemy również drzwi, jak i podłogi szczotkowane imitujące stare drewno. Podłogi trójwarstwowe wykonujemy w całości z trzech warstw litego drewna twardego klejonego na  przemian. Tak wykonana podłoga odróżnia nas od innych producentów, którzy wykonują je w większości jako dwuwarstwową, przyklejając deseczkę litą na sklejkę. Wykonanie podłogi w firmie Mystan o grubości 16 lub 18 mm, gdzie zewnętrzna deseczka ma 5-6 mm, natomiast pozostałe warstwy wykonane są z tego samego gatunku drewna, gwarantuje jej stabilność. Ma to znaczenie przy większych szerokościach desek – powyżej 18 cm, gdzie dzięki naszemu wykonaniu, w technologii trójwarstwowej z jednakowej grubości deseczek, podłogi nie są narażone na tzw. łódkowanie. Chcieliśmy tego uniknąć i dlatego nasze wyroby są z jednego gatunku drewna, czyli głównie z dębu i jesionu. Firma wykonuje również same skrzydła, stopnie schodów, blaty i inne elementy klejone – jako półfabrykaty dla innych zakładów stolarskich. We własnym tartaku produkujemy i oferujemy również tarcicę dębową suszoną.

Więcej obłogowanej kantówki

 Wydawałoby się, że Mystan to lokalna firma usługowa, a tymczasem znacząca część realizacji wykonywana jest dla klientów z Niemiec, Francji czy Austrii. W tych państwach aktywne są polskie przedsiębiorstwa budowlane i wytwórcy domów drewnianych, więc część wyposażenia zamawiają właśnie między innymi u producenta z Łętowego.

– Chociaż nie jesteśmy dużą firmą, to proces produkcji prowadzimy od przetarcia drewna do gotowego wyrobu, a nawet montażu –mówi Stanisław Mysza, trzeci ze współwłaścicieli firmy. – A od przyszłego roku chcemy rozwijać produkcję klejonej warstwowo kantówki dębowej o różnych przekrojach, oklejanej 5-mm deseczką dębową. Takiego pro-duktu oczekują zakłady stolarskie, które zaopatrują się u nas w materiały drzewne do wyrobu stolarki otworowej, schodów czy mebli. W tym celu dokupiliśmy pilarkę firmy MZ Project, która pozwala na dokładne docinanie lameli 5 mm, jak również wielopiłę – celem zwiększenia możliwości przerobowych w zakresie produkcji kantówki litej lub fryzów z litego drewna.

– Mamy też zapytania o taką obłogowaną kantówkę – dodaje Tadeusz Mysza. – Przygotowujemy się do rozwinięcia tej produkcji, realizowanej dotychczas na własne potrzeby i dlatego zdecydowaliśmy się na dokupienie prasy półkowej Italpresse. Mamy wprawdzie dwie stare prasy, wciąż w pełni sprawne, o dużej sile nacisku i wykorzystywane głównie do klejenia kantówki litej i podłogi warstwowej, gdzie idealnie pracują i pełnią swoją funkcję. Końcową obróbkę kantówki zarówno litej, jak i okleinowanej wykonujemy na szlifierce szeroko-taśmowej lub w procesie strugania na strugarce czterostronnej firmy Weinig.

Prasa z czterema półkami

Nową prasę hydrauliczną z gorącymi półkami XL kupiono głównie do okleinowania, fornirowania i obłogowania drzwi, gdzie wymagana jest duża dokładność i bardzo dobra jakość powierzchni. Zdecydowano się na prasę o długości 3,5 m, choć tak wysokich drzwi raczej się nie wykonuje, ale uznano, że czasem do okleinowania zdarzają się wysokie elementy, jak obudowy słupów, belek czy ścian, gdzie wymagana jest taka długość elementów, a jednocześnie oczekiwana równość i dokładność powierzchni.

Prasa włoskiego producenta posiada ściany boczne pantografowe, półki ze stali monolitycznej, wiercone w całości, o grubości około 40 mm. Półki są pokryte folią, naprężoną i amortyzowaną. Elektroniczne systemy zapewniają automatyczne sterowanie i kontrolę pracy maszyny. Cyfrowy timer czasu prasowania zapewnia automatyczne otwarcie, wraz z odłączaniem. Automatyczne jest także ustawianie temperatury pracy, ustawianie i odczyt ciśnienia roboczego. Bojler elektryczny na olej diatermiczny, o mocy 36 kW, wyposażony jest w przełącznik zmniejszenia mocy o 50 proc. Maszyna posiada dwuręczne włączanie cyklu zamykania prasy, z regulatorem czasowym, zabezpieczającym.

– Prasa pracuje u nas trzy miesiące i spełnia nasze oczekiwania – stwierdza Tadeusz Mysza.

Wzdłużny rozkrój w idealnej jakości

Z myślą o poszerzaniu produkcji o obłogowaną kantówkę, zdecydowano się na zakup pilarki do wzdłużnego rozkroju drewna litego MZ LC 4000.
– Dokładne rozcinanie tarcicy wzdłużnie na wąskie deseczki do obłogowania to dla nas ważny proces technologiczny –
 wyjaśnia Janusz Mysza. – Zależy nam na dużej dokładności cięcia, żeby ograniczyć proces szlifowania lub wyrównywania wąskiej powierzchni lub uzyskać idealne dopasowanie cienkich deseczek, składając je w większe powierzchnie do okleinowania. Zależy nam na pełnowartościowym komponencie, szybkości wykonania, dokładności i bezpieczeństwie pracy.Z myślą o poszerzaniu produkcji o obłogowaną kantówkę, zdecydowano się na zakup pilarki do wzdłużnego rozkroju drewna litego MZ LC 4000.

Pilarka do rozkroju drewna litego LC 4000 firmy MZ Project wykorzystywana jest do wzdłużnego cięcia desek z masywu.

– Decydując się na zakup tej pilarki do wzdłużnego rozkroju drewna litego, określiliśmy wymagania dotyczące docisku rozcinanego materiału z góry – wyjaśnia Stanisław Mysza. – Mocne dociski drewna z góry zapewniają bowiem uzyskanie idealnych krawędzi bocznych. Pilarka zapewnia optymalizację rozkroju oraz związaną z nią oszczędność surowca.

Maszyna jest przez producenta wykonywana w wersji o długościach cięcia między 2 a 6 m, ale właściciele firmy Mystan zdecydowali się na długość 4 m. Można też na niej rozcinać dowolne rodzaje płyt drewnopochodnych i sklejek o grubości do 130 mm. Cięcie jest realizowane z szybkością do 60 m/min. Piła z regulacją wysokości na dwóch pozycjach o średnicy 400 lub 500 mm poruszana jest silnikiem elektrycznym o  mocy 1,5 kW z falownikiem do regulacji prędkości cięcia. Prędkość obrotowa piły to 3200 obr./min.

Wspomniana belka dociskowa do blokowania obrabianego materiału zapewnia na całej długości cięcia unieruchamianie materiału w trakcie rozkroju. Specjalny ekran zabezpieczający z lameli z poliwęglanu zapobiega przypadkowemu naruszeniu niebezpiecznej strefy przez operatora.Prowadnica do bazowania sterowana jest sterownikiem numerycznym. Możliwe jest wpisanie i osiągnięcie pojedynczej pozycji obróbki, zapisanie w pa-mięci i wywołanie pozycji roboczych w funkcji wymiarów przecinanych elementów, zapisanie w pamięci pełnego cyklu rozkroju, kiedy prowadnica do bazowania służy jako „popychacz”, z materiałem do obróbki umieszczonym z tyłu linii cięcia. Możliwe jest także programowanie długości cięcia. Zakres ruchu prowadnicy z napędem to 1300 mm.

Zmechanizowany przesuw wzdłużny wózka piły prowadzony jest na prowadnicach liniowych z enkoderem w układzie z listwą zębatą i zębatką. Takie rozwiązanie zapewnia dokładność cięcia, zapobiega występowaniu wibracji oraz idealną regulację zarówno przy niskich, jak i wysokich prędkościach przesuwu.

Maszyna posiada tylny stół uchylny i laser do wyświetlania linii cięcia, które może być realizowane w tradycyjny sposób: przód – tył.

Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego – styczeń 2016

Tekst i Foto: Janusz Bekas / Mystan

Translate »