Rewolucja w produkcji okien

Centrum obróbcze CNC model TITANIUM to wynik trzydziestoletniego doświadczenia SAOMAD w produkcji maszyn CNC i linii do okien drewnianych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i systemu blokowania, który umożliwia automatyczne obliczanie wymiarów obrabianych elementów, można znacząco skrócić czas pracy z zachowaniem wysokiej wydajności. Duża wszechstronność wrzecion czopujących i profilujących z szybkozłączami, łatwość obróbki, obniżony poziom hałasu […]

Centrum obróbcze CNC model TITANIUM to wynik trzydziestoletniego doświadczenia SAOMAD w produkcji maszyn CNC i linii do okien drewnianych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i systemu blokowania, który umożliwia automatyczne obliczanie wymiarów obrabianych elementów, można znacząco skrócić czas pracy z zachowaniem wysokiej wydajności. Duża wszechstronność wrzecion czopujących i profilujących z szybkozłączami, łatwość obróbki, obniżony poziom hałasu i bezpieczeństwo eksploatacji lokują TITANIUM na pozycji lidera w branży.

Równoczesna obróbka dwóch elementów

TITANIUM umożliwia obróbkę dwóch elementów równocześnie. System interpolacji osi pozwala na wykonywanie czopów po-chylonych ±60° i utrzymywanie elementu zawsze ustawionego prostopadle do maszyny. Urządzenie do blokowania elementów posiada półautomatyczny system obracania, który pozwala operatorowi na wyeliminowanie ręcznego pozycjonowania elementów dla wykonania obróbki drugiego czopa. Producent wyposażył maszynę w wózek z dwoma prowadnicami do podtrzymywania chwytaka w celu uzyskania większej stabilności.

Cykle obróbki

Obróbka pojedynczego elementu odbywa się poprzez jego profilowanie, w czasie którego jest on przytrzymywany przez pneumatyczną prowadnicę kontrującą, z możliwością obróbki za pomocą wszystkich 3 wrzecion jednocześnie dla wykonywania przeróżnych profili przy użyciu metody „Splitting”. W końcowej części maszyny można umieścić pochylnię dla powrotu elementów do operatora. Maszyna daje możliwość profilowania skrzydeł za po-mocą 3 wrzecion jednocześnie. Pierwsze kręci się w prawo i lewo, drugie wykonuje profilowanie, trzecie wrzeciono do obróbki pod okucia może wchodzić programowo od żądanej strony. Centrum TITANIUM wykonu-je również formatowanie skrzydeł przy użyciu wózka, który pozwala utrzymać prostopadle skrzydło o szerokości maks. 600 mm. Ponadto jest wyposażone w wygodny, regulowany suport boczny dla podtrzymywania skrzydeł o dużych wymiarach.

Oprogramowanie zainstalowane na komputerze PC z systemem operacyjnym Windows XP pozwala na pracę na zamówienie lub seryjną ze sterowaniem z programu. Przesył danych odbywa się za pośrednictwem połączenia Ethernet i wyjść USB. W standardowym wyposażeniu obrabiarki znajduje się piła z pneumatycznym ruchem pionowym, wrzeciono czopujące, przesuwane pionowo elektroniczne, urządzenie przeciwwyrwaniowe Jolly z szybką zmianą, profilarka z 2 wrzecionami i jedno wrzeciono z 2 pozycjami do obróbki pod okucia. Zespół promieniowy i zespół odzyskiwania listewki przyszybowej są oddzielne. Maszyna posiada dwa punkty blokowania elementu: jeden blisko frezów czopujących i drugi w osi symetrii elementu. Maksymalną szybkość przejścia z jednej szerokości do innej zapewnia pneumatyczna prowadnica kontrująca.

Zespół czopujący z pantografem

Rozwiązanie TITANIUM + pantograf umożliwia wykonywa-nie obróbki czopowania i wiercenia w jednym cyklu pracy. Osie są sterowane elektronicznie w kierunku pionowym i poziomym, napędzane za pomocą silników bez-szczotkowych. Elektrowrzeciono z szybkozłączem HSKB100 ma moc 7,5 kW. Oś C jest pozycjonowana z obrotem kątowym o 360° dla agregatów typu głowiczki lub przekładnie kątowe. Interpolacja liniowa i kołowa odbywa się na wszystkich osiach pantografu.

Obróbki pod okucia

Niektóre rodzaje okuć mogą być wstawiane dzięki cyklom obróbki lub makrom pantografu zawartym już w programie maszyny. Programy generowane przez inne oprogramowanie można szybko i w prosty sposób przesyłać za pośrednictwem sieci Ethernet lub portów USB.

System wymiany narzędzi

Maszyna może być wyposażona w 1 lub 2 wymienne wrzeciona (opcjonalnie) z wciągnikiem do podnoszenia i jednym wózkiem na stożki. System z uchwytem HSK B100 pozwala na bardzo szybką wymianę całego pakietu narzędzi o długości 320 mm. Można przy tym korzystać z nieograniczonej ilości narzędzi.

<< SAOMAD TITANIUM >>

Źródło: MASZYNY W PRZEMYŚLE DRZEWNYM – 4 (36) 2015 r.

Translate »