Maszyny

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Project 560 – CNC z interpolacją 3 osi


WÓZEK NOŚNY ZESPOŁÓW OBRÓBCZYCH

Konstrukcja typu suwnica (oś „Y”) o dużej sztywności, wykonana z elementów stalowych spawanych elektrycznie, odpowiednio wzmocniona. Przesuwa się w wzdłuż korpusu maszyny (oś „X”) i posiada zamocowany poprzecznie wózek ze stali (oś “Z”), na którym są zainstalowane zespoły obróbcze.

NAPĘD OSI X

Napęd osi „X” odbywa się za pomocą dwóch zębatek i listw zębatych. Listwa zębata posiada szlifowane, pochyłe zęby i jest wykonana z ulepszonej stali. Zębatka jest hartowana i posiada zęby szlifowane po spirali. Wspomniana zębatka zamocowana jest sztywno przekładni planetarnej o wysokiej dokładności.

NAPĘDY OSI Y-Z

Przemieszczanie osi Y i Z odbywa się za pomocą precyzyjnych łożysk liniowych, wyposażonych w układ kasowania luzów. Dzięki wspomnianemu układowiu zapewniona jest idealna dokładność pozycjonowania. Komputerowa kontrola przyspieszania w połączeniu z dużą sztywnością konstrukcji zapewnia szybkie i pozbawione wibracji ruchy.

PROWADNICE POSUWU

Wszelkie ruchy odbywają się na pyłoszczelnych prowadnicach i łożyskach liniowych wyposażonych w układ kasowania luzów oraz w podwójną uszczelkę uniemożliwiajacą przedostawanie się pyłu do wnętrza łożysk. Wspomniany system zapewnia praktycznie nieograniczoną trwałość bez konieczności wykonywania konserwacji maszyny.

SMAROWANIE

Maszyna jest wyposażona w układ centralnego smarowania, rozprowadzający środek smarujący do wszelkich istotnych mechanizmów posuwu.

NAPĘDY

Przesuw osi jest wykonywany za pomocą silników BRUSHLESS, umożliwiających uzyskiwanie dużych przyspieszeń i prędkości. Wspomniane silniki w pełni eliminują konserwację a dzięki sterowaniu cyfrowemu o wysokiej rozdzielczości zapewniają większą dokładność i lepsze wykończenie obróbki.

ZAKRESY ROBOCZE I RUCHY OSI:

– X = 4385 mm
– Y = 2660 mm
– Z = 340 mm

OBRABIANY ELEMENT – Pole robocze
– X = 3600 mm
– Y = 1700 mm (frezowanie pionowe elementu o max grubości 100 mm)
– Z =
* A = 125 mm
* B = 200 mm
* C = 205 mm

PRĘDKOŚĆ OSI:
– X = 80 m/min
– Y = 80 m/min
– Z = 25 m/min
Prędkość wektorowa = 115 m/min

GŁOWICA WIERCĄCA

Jednostka robocza do wiercenia pionowego i poziomego z niezależnymi wrzecionami. Konstrukcja ze stopu aluminium obrobiona na centrach obróbczych wysokiej precyzji. Wszystkie wrzeciona obracają się równocześnie. Kierunek obrotu wrzecion – prawy i lewy. Ruch wprowadzania do obróbki jest niezależny dla każdego wrzeciona, wykonywany za pomocą siłowników pneumatycznych, umożliwia wykonywanie wierceń pojedynczych oraz wielokrotnych. Głowica jest wykonana w następujący sposób:

GŁOWICA POSIADA 19 WRZECION:
– 7 niezależnych wrzecion pionowych w osi X
– 6 niezależnych wrzecion pionowych w osi Y
– 2 podwójne wrzeciona poziome w osi X
– 1 podwójne wrzeciono poziome w osi Y
– rozstaw między wrzecionami – 32 mm
– prędkość obrotowa – 4000 min-1
– silnik o mocy 1,7 kW

Piła do wykonywania nacięć i do cięcia wzdłuż osi „X” wbudowana w głowicę wiertarską.
– prędkość obrotowa – 4000 min-1
– max średnica piły – D=125 mm, otwór 20 mm, max grubość – 4 mm

ELEKTROWRZECIONO PIONOWE

Pionowy zespół frezujący jest zamontowany bezpośrednio na głowicy wiertarskiej i wyposażony w pneumatyczne wysuwanie do położenia roboczego. Przesuw na prowadnicy liniowej o szerokości 75 mm na łożyskach liniowych z autokorektą luzów zapewnia równomierne obciążenie w 4 kierunkach. Wspomniane rozwiązanie zespołu zapewniające duży rozstaw między prowadnicami osi “Z” oraz optymalne rozmieszczenie bezkońcowej śruby posuwu w pozycji centralnej zapewnia idealną dokładność zarówno podczas wiercenia jak i frezowania. Blokowanie stożka narzędziowego wykonywane jest za pomocą sprężyn talerzowych a odblokowanie za pomocą siłownika pneumatycznego. Dwa czujniki umożliwiają prawidłowe uchwycenie narzędzia. Elektrowrzeciono jest wyposażone w system czyszczenia stożka narzędziowego za pomocą sprężonego powietrza zapewniający pewny chwyt i zablokowanie narzędzia.

STÓŁ ROBOCZY TYPU “TUBELESS”

Jest to bardzo zaawansowany technologicznie system, składający się z aluminiowych profili podtrzymujących przyssawki lub urządzenia blokujące pneumatycznie.

Aluminiowe profile posiadają wewnętrzne kanały dla przesyłu próżni oraz są wyposażone w zawory magnetyczne uruchamiane automatycznie podczas pozycjonowania przyssawek. Wspomniany system umożliwia wyeliminowanie uciążliwych przewodów zewnętrznych doprowadzających próżnię oraz posiada następujące zalety:
– nie występowanie ryzyka uszkodzenia przewodów podczas wykonywania obróbki
– max dosunięcie przyssawek na tym samym stole roboczym dzięki czemu są lepiej podtrzymywane elementy o małej grubości
– max dosunięcie stołów roboczych dzięki czemu jest zmniejszenie minimalnych wymiarów obrabianych elementów
– łatwe przygotowanie stołu roboczego dzięki możliwości dowolnego ustawienia przyssawek, nie ograniczonego przewodami.

Zalety wspomnianego rozwiązania to:
– oszczędność czasu
– lepsze podparcie obrabianych elementów
– łatwe przygotowanie stołu roboczego dzięki możliwości wyboru wśród szerokiej gamy przyssawek i pneumatycznych docisków o różnych rozmiarach

Ustawianie wzdłuż stołu roboczego odbywa się na prowadnicach i łożyskach liniowych z autokasowaniem luzów, łożyska są wyposażone w podwójną uszczelkę uniemożliwiającą przenikania pyłu do ich wnętrza. Blokowanie stolików na dwóch prowadnicach jest stale aktywne dzięki systemowi sprężyn. Odblokowanie jest pneumatyczne.

Stół roboczy jest podzielony na dwa obszary pracy – lewy i prawy. Wspomniane obszary mogą być łączone w razie obróbki dużego elementu.

STOLIKI/BELKI PODTRZYMUJĄCE ELEMENTY

Maszyna jest wyposażona w 6 stolików zaopatrzonych w chowane zderzaki bazujące, sterowane z CNC. Zderzaki są zamontowane wewnątrz stolika dla zapewnienia idealnej sztywności. Na każdym stoliku można umieścić różne przyssawki lub blokady mechaniczne.

Standardowe zderzaki bazujące:
– 6 zderzaków pośrednich (centralnie na środku belek)
– 6 przednich zderzaków
– 4 zderzaki tylne wbudowanych w korpus
– 2 zderzaki boczne prawe
– 2 zderzaki boczne lewe

KOMPLET PŁÓZ DO PODNOSZENIA ELEMENTU

4 płozy do podnoszenia panelu ze stołu roboczego. Ułatwiają operację załadunku i rozładunku ciężkich elementów płytowych i/lub formatek o dużych wymiarach.

1 POMPA PRÓŻNIOWA

Rotacyjna pompa łopatkowa do generowania próżni, o wydajności 90 m3/h przy 50 Hz (108 m3/h przy 60 Hz). Pompa sucha – nie wymagająca konserwacji jak w przypadku pomp mokrych.

SYSTEM SERWISOWANIA PRZEZ INTERNET

Maszyna jest wyposażona w kartę sieciową przeznaczoną do połączenia internetowego dla zdalnego serwisu technicznego. Połączenie zdalne z biurem serwisu technicznego Producenta umożliwia wykonanie interwencji na odległość, zapewniając natychmiastowe rozwiązanie ewentualnych problemów występujących w: programach, systemach operacyjnych, konfiguracji sprzętowej, wykonywanie aktualizacji oprogramowania ograniczając koszty przestojów maszyny. Po stronie Klienta leży wykonanie podłączenia do linii ethernet/LAN.

MASTERWORK WERSJA DO MASZYNY

MASTERWORK to system programowania graficznego, umożliwiający wyeliminowanie programowania w kodzie ISO dzięki zastosowaniu prostego, szybkiego oraz intuicyjnego interfejsu graficznego. MASTERWORK nie jest graficznym kompilatorem linii tekstu (ISO), ale prawdziwym środowiskiem programowania nakierowanym na element. Wspomniany program to narzędzie przeznaczone dla wykwalifikowanych Użytkowników oraz dla nie posiadających doświadczenia w programowaniu maszyny. MASTERWORK jest zgodny ze środowiskiem WINDOWS, co zapewnia łatwe zrozumienie wszelkich poleceń.

Istnieją cztery podstawowe obszary obsługi:

– Pierwszy obszar – graficzne oraz interaktywne okno centralne umożliwiające obejrzenie pracy wykonywanej na wybranej powierzchni z możliwością powiększenia widoku (zoom) i wybrania ścieżki w celu modyfikacji lub dodania.

– Drugi obszar – na dole z lewej strony można wejść w drzewo obróbek, za pomocą którego wybieramy powierzchnię do wyświetlenia, obróbkę do modyfikacji lub kolejność z jaką będą one wykonywane, używając do tego wyłącznie myszki.

– Obszar trzeci – w podwójnej kolumnie z prawej strony istnieje możliwość wybrania różnych faz tworzenia programu tj rysunek, obróbki, uzyskanie pomocy przy rysowaniu prostej lub okręgu. Wspomniana funkcja umożliwia filtrowanie opcji będących do dyspozycji, umożliwiając ich racjonale wykorzystanie.

– Obszar czwarty – w oknie na dole z prawej strony wprowadzane są parametry obróbki potrzebne dla wybranej funkcji. Dla ułatwienia zrozumienia wykorzystano szeroką gamę symboli, co sprawia, że omawiana ta faza jest w pełni graficzna oraz intuicyjna.

Dla podstawowych funkcji MASTERWORK nie wyamaga żadnych MAKRO ani zewnętrznych dodatków, ponieważ dostępne funkcje graficzne w pełni rozwiązują wszelkie problemy. System MASTERWORK jest w stanie realizować programy parametryczne pierwszego stopnia, związane z wymiarami elementu.

Istnieje możliwość wykorzystania zaawansowanych funkcji tj krokowe wyświetlanie graficzne programu obróbki, wyświetlanie przejścia frezu przez element, funkcja ZOOM, funkcja pomiaru, kalkulacja czasów obróbki i weryfikacja poprawności programu.

MASTERWORK umozliwia wykorzystanie wszelkich funkcji typowych dla CAD tj zaczepienia, offest, skala, obrót, łączenie, ścięcie i inne.

SPECYFIKACJA FUNKCJI PROGRAMU:
– programowanie graficzne wiercenia, frezowania, cięcia
– optymalizacja cyklu wiercenia
– realizacja profili i rysunków parametrycznych
– konfigurator narzędzi (uzbrajanie maszyny – edytor narzędzi)
– podstawowe makra graficzne do przetwarzania elementarnego i zaawansowanego
– wizualizacja graficzna obrabianych ścianek
– import plików DXF generowanych za pomocą systemów CAD lub programów komercyjnych do projektowania mebli
– automatyczna konwersja kilku plików DXF na programy ISO

WSTĘPNIE OKREŚLONE MAKRO DLA DRZWI I OKIEN

Do wykonywania specjalnych geometrii istnieje możliwość wykorzystania wstępnie zdefiniowanych makr graficznych lub w przypadku indywidualnych algorytmów opracowania makr dostosowanych bezpośrednio do środowiska ISO a następnie wywołania ich w środowisku graficznym, ze zdefiniowaniem w nim parametrów roboczych.

IMPORT PLIKÓW DXF

Istnieje możliwość modyfikowania i wykonywania rysunków w formacie DXF zawierających informacje technologiczne (rozszerzenie DXF). Importując rysunki w formacie DXF, MASTERWORK jest otwarty również na różne programy indywidualne, dostępne na rynku. Wspomniana funkcja umożliwia programowanie maszyny bezpośrednio w AutoCAD, bez konieczności manipulacji w MASTERWORK.

POZYCJONOWANIE PRZYSSAWEK

Za pomocą MASTERWORK istnieje możliwość przypisania do programu położenia stołów roboczych i przyssawek w sposób parametryczny, tworząc programy, które przy zmianie parametrów dostosowują nie tylko obróbki, ale również pozycję stołu roboczego. Współrzędne związane z pozycją mogą być wyświetlane na klawiaturze przenośnej (opcja) wraz z kątem obrotu przyssawek, indywidualnie dostosowane na wybranym polu roboczym. Na ekranie są wyświetlone ewentualne kolizje z narzędziem, przedstawiając na żółto elementy biorące udział w kolizji.

MASTERWORK WERSJA BIUROWA – PAKIET OPROGRAMOWANIA DO ZAINSTALOWANIA NA KOMPUTERZE

Posiada identyczne funkcje jak wersja maszynowa, ale umożliwia wykorzystanie w biurze dla tworzenia programów oraz jako wspólne stanowisko do programowania wszystkich maszyn MASTERWOOD obecnych w zakładzie. Zawiera 1 zabezpieczający klucz sprzętowy.

MASTER AT

Trójwymiarowe środowisko graficzne, umożliwiające uzbrajanie stołu roboczego oraz pozycjonowanie belek i przyssawek. Umożliwia wyświetlanie elementów do obróbki i stołu roboczego wyposażonego w systemy mocowania (przyssawki lub zaciski) występujące w maszynie. Umożliwia optymalne umieszczanie systemów mocowania dla zapewnienia prawidłowego blokowania elementu, bez ryzyka kolizji między urządzeniami blokującymi a narzędziami w trakcie obróbki. Na zakończenie operacji MASTER AT dostarcza szeregu informacji, umożliwiającym odpowiednie ręczne pozycjonowanie (przy pomocy listew metrycznych lub wyświetlaczy cyfrowych) lub automatyczne na maszynach wyposażonych w stół automatyczny.

MASTER AT umożliwia także pozycjonowanie wielopunktowe elementów oraz optymalizację ścieżek przebiegu narzędzi, skracając czas obróbki poszczególnych elementów.

 

Prezentacja maszyny



MAGAZYN TYPU KOŁOWEGO NA 22 POZYCJI, DO AUTOMATYCZNEJ WYMIANY NARZĘDZI

 • zamontowany na korpusie wózku
 • uchwyt stożek HSK-F63
 • średnica narzędzi max. 240 mm
 • odległość pomiędzy narzędziami w magazynie 102 mm
 • łączny ciężar max. 22 narzędzi 60 kg
 • ciężar max. pojedynczego narzędzia 6 kg
 • obracania magazynu za pomocą silnika bezszczotkowego w czasie 1 sekundy


CNC - BECKHOFF

 • system bazujący na platformie PC INTEL DUAL CORE 3.0 GHZ z softwarem pracującym w czasie rzeczywistym do 1 µsek. do kontrolowania osi. Możliwość sterowania do 32 osi równocześnie
 • wsparcie dla głównych magistrali do podłączenia urządzeń maszyny, jak na przykład ETHERCAT do sterowania napędów osi oraz wejść/wyjść z dużą prędkością
 • software PLC zgodny ze standardem IEC 6-1131 i językiem ISO wysokiego poziomu zgodnym ze specyfikacją DIN 66025
 • funkcje sterowania narzędzia podczas obróbki ze wsparciem
 • kompensacji promienia narzędzia (T.C.)
 • obrót środka narzędzia (R.T.C.P.)
 • kinematyka 5 osi
 • interpolacja z kontrolą JERK i rampami typu S
 • komputer PC z systemem operacyjnym WINDOWS pozwala na wykorzystanie oprogramowania do zdalnej diagnostyki maszyny przez internet


Dane techniczne Pobierz PDF



ruch osi X-Y-Z 4375-2644-350 mm
prędkość maksymalna ruchu osi X-Y-Z 80-80-25 m/min
stoliki 6
zderzaki tylne
7
zderzaki boczne 2 dx- 2 sx
ostrza do podnoszenia panelu 4
wrzeciona N° 19
wrzeciona pionowe niezależne w osi X N° 7
 wrzeciona pionowe niezależne w osi Y  N° 7
 wrzeciona pionowe podwójne w osi X  N° 2
 wrzeciona pionowe podwójne w osi Y  N° 1
 rozstaw pomiędzy wrzecionami  32 mm
 moc silnika  1,7 kW
 prędkość obrotowa wrzecion  4 000 rpm
 piła tarczowa zintegrowana z głowicą wiercącą  Ø 125 mm – 4000 rpm
 elektrowrzeciono – stożek HSK-F-63  12 kW
 sterownik numeryczny z PC  tak
 MW 316  tak
 Masterwork  tak
 moc elektryczna zainstalowana  35 kVA
 ciśnienie robocze instalacji pneumatycznej  7÷8 bar
 zużycie sprężonego powietrza na cykl  ~ 100 Nl/min
 górny kołpak odciągowy  Ø 250 mm
 kołpaki odciągowe na taśmie transportowej  Ø 120 mm
 prędkość powietrza odciągowego  25÷30 m/sec
 zużycie powietrza odciągowego  4 900 m³/h
 ciężar całkowity  4 700 kg