Idealne rozwiązania najbliższe oczekiwaniom producenta

Spośród maszyn firmy Friulmac, której przedstawicielem w Polsce jest ITA, warto zwrócić uwagę na model Idramat. System posuwu tego centrum umożliwia obróbkę elementów delikatnych czy już pomalowanych, tak z drewna litego, jak i z materiałów drewnopochodnych, co jest szczególnie istotne przy produkcji drzwi ramiakowych. Redaktor W jaki sposób maszyny włoskiej firmy Friulmac usprawniają produkcję drzwi ramiakowych? […]

Spośród maszyn firmy Friulmac, której przedstawicielem w Polsce jest ITA, warto zwrócić uwagę na model Idramat. System posuwu tego centrum umożliwia obróbkę elementów delikatnych czy już pomalowanych, tak z drewna litego, jak i z materiałów drewnopochodnych, co jest szczególnie istotne przy produkcji drzwi ramiakowych.

Redaktor W jaki sposób maszyny włoskiej firmy Friulmac usprawniają produkcję drzwi ramiakowych?
Krzysztof Belicki Linie Friulmac pozwalają na kompleksową obróbkę mechaniczną elementów drzwiowych, od cięcia na wymiar, przez wiercenie i frezowanie, po wbicie kołków. Łączą w sobie precyzję, elastyczność i wydajność.

Redaktor Jakie w tym zakresie Friulmac oferuje rozwiązania, które warto przedstawić producentom w Polsce?
Krzysztof BelickiNajważniejszą sprawą jest indywidualne podejście do każdego producenta. Dlatego wszystkie maszyny Friulmac SA konfigurowane w firmie ITA, zgodnie
z charakterystyką produkcji. Producentom drzwi ramiakowych rekomendujemy trzy modele. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na model Idramat. To najbardziej zaawansowane urządzenie produkowane przez tę firmę o modułowej konstrukcji, która pozwala dopasować stanowisko obróbcze do różnych kombinacji zadań, takich jak formatowanie, profilowanie, frezowanie CNC, czopowanie, wszelkiego rodzaju wiercenie, wtryskiwanie kleju, wbijanie kołków, obróbka gniazd. System posuwu umożliwia obróbkę elementów delikatnych czy już pomalowanych,
tak z drewna litego, jak i z materiałów drewnopochodnych, co jest szczególnie istotne przy produkcji drzwi ramiakowych. Idramat to klasyczna maszyna taktowa, która osiąga najlepszą wydajność przy obróbce długich serii elementów o jednakowym wymiarze. Idramat składa się z kilku stacji obróbczych, na których element jest precyzyjnie pozycjonowany i blokowany, a następnie cięty, frezowany, wiercony bądź kołkowany.

Redaktor A pozostałe dwa modele…?
Krzysztof Belicki …są odpowiedzią na coraz większe zróżnicowanie produktów na rynku. To sprawia, że serie produkcyjne składają się często z kilku bądź kilkunastu skrzydeł, co wymusza czasochłonne przestawia-nie maszyn. W przypadku modeli MP-9 i Multimat ten problem nie występuje. Odpowiednia konfiguracja programu wy-starcza, by obrabiarki te błyskawicznie i bez konieczności interwencji operatora przestawiały się na różne zadania produkcyjne. MP-9 jest maszyną prze-znaczoną do pełnej obróbki ramiaków pionowych – sformatowania, wykonania wszystkich frezowań i wierceń oraz osadzenia zawiasów. Z kolei model Multimat rozwiązuje produkcję ramiaków poziomych. Element po wstępnym przy-cięciu z długiej listwy (opcjonalnie) jest bazowany i blokowany, a następnie jest wiercony i czopowany z jednej strony. Po wykonaniu obróbki element przejeżdża na drugą stronę maszyny i w analogiczny sposób obrabiane jest drugie czoło. Na koniec element jest obracany o 90 stopni i kołkowany obustronnie.

Redaktor Jakie inne problemy technologiczne, pojawiające się przy obróbce elementów drzwi, rozwiązują maszyny Friulmac?
Krzysztof Belicki Sprawą kluczową przy obróbce drzwi ramiakowych jest dokładność, zapewniająca bezproblemowy montaż i trwałość produktu. Obróbka musi być przy tym delikatna, zwłaszcza w przypadku elementów oklejanych, które łatwo ulegają uszkodzeniu, np. porysowaniu. Friulmac dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji obrabiarek opanował te zagadnienia do perfekcji. Z punktu widzenia producenta problemem są krótkie serie wymuszające częste przezbrajanie maszyny, a także rozbicie operacji na wiele maszyn, z których każda wymaga obsługi przez oddzielnego operatora. W przypadku maszyn Friulmac wystarcza jeden lub maksymalnie dwóch operatorów.
RedaktorCo wyróżnia te maszyny w po-równaniu do podobnych obrabiarek konkurencyjnych firm?


Krzysztof Belicki Firmę Friulmac wyróżnia między innymi duża liczba sprawdzonych modeli maszyn. Dzięki temu zawsze możemy dobrać indywidualne rozwiązanie najbliższe oczekiwaniom producenta – od prostszych maszyn, obejmujących jedynie wybrane operacje, po kompleksowe linie o wysokiej wydajności. Co istotne, wszystkie zaprezentowane rozwiązania pracują od wielu lat w fabrykach, również w Polsce.
Friulmac słynie również z najwyższej staranności wykonania swoich konstrukcji oraz wykorzystania najlepszych, markowych komponentów. Podobnie jak w każdej gałęzi branży drzewnej, producenci drzwi poszukują rozwiązania„ elastycznych, dokładnych i sprawdzonych, pozwalających na minimalizację kosztów.

Tego wymaga od nich rynek, na którym wygrywa ten, kto dostarcza w krótkim czasie pro-dukty ściśle dopasowane do oczekiwań klientów. Maszyny przystosowane do obróbki w takim modelu technologicznym dostarcza Friulmac.
Redaktor Dziękuję za rozmowę.

Tekst: Katarzyna Orlikowska
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego

Translate »