Lepsza jakość i większa wydajność

Szybkość oraz Niezawodność pracy robota lakierniczego WINSIX ze skanerem 3D   Firma ITA z Radziejowic, wraz z włoskim producentem robotów lakierniczych Epistolio, współpracuje przy wielu projektach wdrożeniowych w branży meblarskiej na rynku polskim. Jednym z ostatnich przedsięwzięć było dostarczenie robota o nazwie Winsix dla firmy zajmującej się produkcją mebli inwestycyjnych pod duże zamówienia, jak lotniska, […]

Robot Epistolio Winsix firma ITA

Szybkość oraz Niezawodność pracy robota lakierniczego WINSIX ze skanerem 3D

 

Firma ITA z Radziejowic, wraz z włoskim producentem robotów lakierniczych Epistolio, współpracuje przy wielu projektach wdrożeniowych w branży meblarskiej na rynku polskim. Jednym z ostatnich przedsięwzięć było dostarczenie robota o nazwie Winsix dla firmy zajmującej się produkcją mebli inwestycyjnych pod duże zamówienia, jak lotniska, sieci sklepów, wyposażenie biur, hoteli, restauracji czy banków. Fabryka mebli Meblo-System z Głogowa Małopolskiego, to prężnie rozwijająca się firma, której misją jest produkcja i dostarczanie na rynek mebli spełniających najwyższe wymogi jakościowe i estetycznie dopasowanych do każdego wnętrza.

 

Firma z Głogowa na co dzień zajmująca się produkcją dużej ilości skomplikowanych mebli o zróżnicowanych krzywiznach dla bardzo wymagających klientów z takich krajów, jak Niemcy, Francja czy Anglia postanowiła zainwestować w usprawnienie procesu lakierowania. W Polsce wyłącznym dystrybutorem marki Epistolio jest firma ITA z Radziejowic zajmująca się sprzedażą maszyn do obróbki drewna. Przedstawiciel firmy Piotr Tereszczak po rozmowie z firmą Meblo-System zaproponował odpowiednie rozwiązanie technologiczne tak, aby znacząco wpłynęło na usprawnienie procesu lakierowania. Przy tak zróżnicowanej produkcji jedynie robot jest w stanie sprostać automatyzacji procesu lakierowania. Jak dotąd fabryka mebli z Głogowa lakierowała elementy w sposób ręczny, poświęcając tej czynności mnóstwo czasu. Wdrożenie nowoczesnego rozwiązania w postaci robota lakierniczego Winsix znacznie wpłynęło na usprawnienie pracy lakierni. Robot włoskiej firmy Epistolio, model Winsix, to najnowsza i najbardziej zaawansowana propozycja dla zakładów poszukujących idealnego rozwiązania łączącego ekonomiczność procesu lakierowania z wyjątkową dokładnością i szybkością wykonywania poszczególnych programów zadaniowych. Jedną z zalet, którą docenił prezes firmy Meblo-System Krzysztof Ciebiera jest fakt, iż robot ten posiada duży zasięg ramienia, co pozwala polakierować element płytowy o wymiarach 3000 x 1000, a to przekłada się znacząco na możliwość lakierowania dużych oraz zróżnicowanych wymiarowo elementów. Dodatkowo udźwig robota na nadgarstku wynosi 20 kg. Włoski produkt sprzedawany przez firmę ITA może poszczycić się tym, iż posiada bardzo zaawansowany system wizyjny w postaci skanera 3D. Jest on umieszczony poza kabiną lakierniczą, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

 

Firma Meblo -System potrzebowała takiego skanera, by precyzyjnie odczytać rożne kształty elementów niekoniecznie równo ułożonych na podajnikach. – Na rynku robotów lakierniczych skaner 3D to całkowita nowość i sprawia, iż posiadający go model Winsix jest pod tym względem wyjątkowy – mówi Piotr Tereszczak, doradca w zakresie rozwiązań dla procesu lakierowania w firmie ITA. – Na przykładzie firmy Meblo-System skaner ten zapewnia dokładne odczytywanie wymiarów i kształtów lakierowanych elementów w celu precyzyjnego nakładania lakieru. Jest on w stanie prawidłowo zeskanować panele płaskie, panele wyfrezowane przelotowo, panele frezowane tylko do pewnej głębokości, panele okrągłe, łukowe oraz panele gięte i niewielkie bryły.

Model Winsix został wyposażony w oprogramowania Difo Winvision, które w połączeniu ze skanerem 3D, jest odpowiedzialne za odczyt elementów podczas ich przesuwania na przenośniku i przesyłanie danych do robota, który z kolei po ich interpretacji, jest w stanie stworzyć program dla konkretnego procesu lakierowania wspierając się parametrami ustawionymi przez operatora. Robot lakierniczy Winsix dostarczony przez firmę ITA z Radziejowic jest w stanie zeskanować i idealnie polakierować różne powierzchnie elementów lakierowanych, ta kie jak panele łukowe, bryły czy też elementy okrągłe. Programowanie robota Winsix odbywa się identycznie jak maszyn CNC czyli w oparciu o programy CAD/CAM , które umożliwiają import modeli 3D poszczególnych lakierowanych elementów, a dzięki oprogramowaniu Difo Simulation jest możliwe przeprowadzenie symulacji stworzonego programu i przekształcenie go na język robota.
– Robot Winsix przed każdym lakierowaniem może przeprowadzić symulację, tak żeby operator był w stanie dokonać korekt przed właściwym malowaniem – mówi prezes firmy Krzysztof Ciebiera.
– Podczas rozmowy z prezesem firmy Meblo-System dowiedzieliśmy się o konieczności posiadania przez robota możliwości lakierowania od dołu pod kątem ujemnym – dodaje Piotr Tereszczak. – Robot Epistolio jest w stanie poradzić sobie nawet z tak wymagającymi zadaniami dzięki temu, iż jest wyposażony w specjalne suporty.

robot Winsix skaner 3D firma ITA

 

Fabryka Mebli Meblo-System dużą wagę przykłada również do kwestii bezpieczeństwa pracy. Roboty lakiernicze Winsix pracują na różnych lakierach, między innymi na poliuretanowych, co wymaga posiadania specjalnego certyfikatu ATEX. Dodatkowo został zainstalowany system bezpieczeństwa w postaci fotokomórki, który zapobiega zbliżaniu się na trzy zmiany. Już teraz, po zaledwie kilku tygodniach, widzimy, że robot 6-osiowy może wykonywać ruchy, których operator, ze względu na ograniczenia ruchowe,  nie był w stanie wykonać, np. lakierowanie krawędzi okrągłego stolika jednym ruchem. Robot Epistolio został tak zaprojektowany, żeby pracować w 6 osiach i móc lakierować również elementy przestrzenne.

– Jest to dla nas wyzwanie do strefy pracy robota podczas lakierowania. Gwarantuje to zgodność z polskimi wymogami bezpieczeństwa i CE. – Szybkie i precyzyjne ruchy, lepsza jakość, doskonała współpraca ze skanerem, to były argumenty, dlaczego zdecydowaliśmy się na zakup robota Epistolio – wyjaśnia prezes firmy Krzysztof Ciebiera.

robot winsix firma ITA– Zakupiony robot przy kumulacji zamówień może pracować i chętnie będziemy przeprowadzać próby lakierowania elementów do 20 cm wysokości – informuje Krzysztof Ciebiera. – Jak dotąd udało się nam polakierować element skrzynki, co dało bardzo dobry efekt.

Dodatkowo robot został wyposażony w pistolet z możliwością zmiany szerokości wachlarza  na płaszczyźnie i na krawędziach. Daje to dużą swobodę przy lakierowaniu trudniejszych brył. Transport elementów lakierowanych realizowany jest przez dwa specjalne transportery. W stanowisku pracy robota została wydzielona strefa „brudna” – odpylanie oraz strefa rozładunku – sterylnie czysta.

Proces instalacji i szkolenia przeprowadzony przez przedstawiciela firmy ITA odbył się sprawnie i wyczerpująco. Cała procedura wdrażająca w obsługę robota nie jest skomplikowana, wymaga jedynie krótkiej praktyki w celu utrwalenia obsługi komputera. Co do liczby operatorów pracujących na stanowisku z robotem, firma z Głogowa potrzebuje dwóch osób w celu załadunku i rozładunku elementów lakierowanych.

 

opracowanie: Łukasz Mierkiewicz

ITA

Translate »