Do wielu zadań – Centrum CNC Masterwood Project

W zależności od konfiguracji maszyna Project 355 dedykowana jest dla producentów okien, drzwi, schodów, mebli czy giętych frontów meblowych. Nowe centrum obróbcze firmy Masterwood, to uniwersalna maszyna przeznaczona do wielu zadań, jak również o szerokich możliwościach konfiguracji. Project 355 charakteryzuje się monolitycznym korpusem typu most z dwustronnym podparciem. Konstrukcja typu suwnica (oś Y) o dużej […]

W zależności od konfiguracji maszyna Project 355 dedykowana jest dla producentów okien, drzwi, schodów, mebli czy giętych frontów meblowych.

Nowe centrum obróbcze firmy Masterwood, to uniwersalna maszyna przeznaczona do wielu zadań, jak również o szerokich możliwościach konfiguracji. Project 355 charakteryzuje się monolitycznym korpusem typu most z dwustronnym podparciem. Konstrukcja typu suwnica (oś Y) o dużej sztywności przesuwa się wzdłuż korpusu maszyny (oś X) i posiada zamocowany poprzecznie wózek ze stali (oś Z), na którym są zainstalowane zespoły obróbcze. Dla zagwarantowania większej sztywności ruchu w osi X suwnica jest przesuwana za pomocą dwóch listew zębatych z przekładniami. Do każdej z nich jest podłączony silnik (tak zwana konstrukcja z osią Gantry). Przesuwanie osi Y-Z odbywa się za pomocą śrub kulowo-tocznych o dużej precyzji, z systemem korekcji wstępnej. Dzięki temu systemowi luzy połączenia są całkowicie wyzerowane, co gwarantuje maksymalna precyzję pozycjonowania i obróbki. Innowacyjne komputerowa kontrola przyspieszania w połączeniu z dużą sztywnością konstrukcji gwarantuje ruchy błyskawiczne i bez wibracji. Maszyna jest w stanie nie tylko pracować ale również wykonywać ruchy przestawcze lub referencyjne z pięcioosową interpolacją. Skraca to czasy martwe i pozwala pracować wydajniej. Technologia przetwarzania czasu rzeczywistego (real-time) to najnowsze rozwiązanie, stosowane przez niewielu producentów obrabiarek CNC.

PHF

Centrum Project 355 jest wyposażone w dwa rodzaje stołów. Pierwszy, to stół obróbczy typu Tubeless, składający się z aluminiowych profili, które podtrzymują przyssawki lub urządzenia blokujące pneumatycznie. Aluminiowe profile posiadają wewnętrzne kanały dla przesyłania próżni oraz są wyposażone w zawory magnetyczne uruchamiane automatycznie podczas pozycjonowania przyssawek. Taki system pozwala na wyeliminowanie uciążliwych rur zewnętrznych doprowadzających próżnię. Maksymalne dosunięcie pomiędzy przyssawkami na tym samym stole obróbczym, gwarantuje lepsze podtrzymywanie paneli o małej grubości. Z kolei maksymalne dosunięcie pomiędzy stołami obróbczymi pozwala na zmniejszenie minimalnych wymiarów obrabianych elementów.

Alternatywę stanowi stół typu Matrix z siatką kanałów (rozstaw rastra 50 mm), umożliwiający blokowanie zarówno paneli o dużych wymiarach, jak również dzięki zastosowaniu dodatkowych przyssawek, blokowanie paneli o małych wymiarach. Ten rodzaj stołu stosowany jest przede wszystkim przez producentów frontów meblowych.
Głowica wiertarska posiada 13 wierteł pionowych oraz 6 poziomych. Każde wrzeciono może być pracować samodzielnie, a ruch odbywa się za pomocą siłowników pneumatycznych. Pozwala to na wykonywanie wierceń pojedynczych, jak również wielopunktowych. Elektrowrzeciono o mocy 12 kW z zaciskiem HSK oraz 5 osiami pozwala na dowolne podejście do materiału. Zespół frezujący jest chłodzony za pomocą płynu w standardzie. Automatyczna wymiana narzędzi i magazynki na 16 oraz boczny magazyn na 4 narzędzia o dużych średnicach lub agregaty pozwala na dowolne doposażenie centrum. W wypadku pracy z większą liczbą narzędzi istnieje możliwość stworzenia kilku profili konfiguracji magazynów, co znacznie skraca czas przezbrojenia.

PHF

Centrum Project 355 wyposażone jest w rozszerzoną wersję oprogramowania Master AT, które pozwala na uzbrajanie stołu obróbczego oraz pozycjonowanie belek i przyssawek. Dodatkowo umożliwia optymalne umieszczanie systemów mocowania w celu zapewnienia prawidłowego blokowania elementu, bez ryzyka kolizji pomiędzy urządzeniami blokującymi, a narzędziami podczas wykonywania obróbki. Na zakończenie operacji Master AT dostarcza szereg informacji, dzięki którym można wykonać odpowiednie pozycjonowanie ręczne (przy pomocy listew metrycznych albo wyświetlaczy cyfrowych) lub automatyczne na maszynach, które są wyposażone w stół automatyczny. Master AT umożliwia także pozycjonowanie wielopunktowe elementów oraz optymalizację ścieżek przebiegu narzędzi, znaczne skracając czas obróbki poszczególnych elementów.
Oprogramowanie MasterWork stanowi otwartą platformę, umożliwającą łatwy import projektów wykonanych w specjalizowanych programach typu: AlfaCam, TopSolid, Cobus, Pytha, Cabinet Vision, Kosmosoft Archimede i innych.
MasterWork w łatwy sposób można zawsze rozszeżyć o modułu Masterwooda dotyczące projektowania mebli skrzyniowych, nestingu, produkcji okien.

Translate »